IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Може ли американската икономика да преуспява, ако останалият свят затъва?

Мерките на централната банка на САЩ и методите на изпълнението им влияят силно на глобалните дела

16:45 | 08.10.15 г. 43
<p>
	Централата на Федералния резерв във Вашингтон. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Централата на Федералния резерв във Вашингтон. Снимка: Ройтерс

Речта на шефа на чикагския федерален резерв Чарлз Евънс в Уисконсин обаче бе като студен душ за хипотезата за вдигане на лихвите през 2015 година. "Преди да се повишат лихвите, аз бих искал да имам повече уверения, отколкото имам днес, че инфлацията действително започва да се повишава".

В действителност публикуваните в петък цифри за заетостта, които бяха по-ниски от очакваните, наред с вялата инфлация, вече наведоха на мисълта някои и други хора, че повишаването на ставката ще стане факт по-скоро през 2016 година, а не в края на 2015 година.

Евънс обаче стигна още по-далеч, излагайки следния сценарий: "Има вероятност ние да започнем да вдигаме лихвите, а след това да разберем, че неправилно сме оценили мощта на икономиката и показателя за растежа на инфлацията. За да върнем икономиката в правилното русло, ще ни се наложи отново да сваляме лихвите до нулата, та дори и да прибегнем до нетрадиционни механизми като количествено облекчаване.

Подобна нетрадиционна парична политика крие много проблеми. Един от тях е как количественото облекчаване се отразява на други страни. Ако Фед запази ставките на нулево равнище (или ги върне на него след кратко повишение), то така се създава голяма несигурност дали ще има или не допълнителни мерки за количествено смекчаване и кога ще бъдат вдигнати лихвите. Всичко това ще окаже влияние върху нововъзникващите пазарни икономики. При все това, ако бъдат вдигнати ставките, това може да доведе до сътресения на нововъзникващите пазари, тъй като ще спре притокът от чуждестранни инвестиции, стичали се на тези пазари при предишните етапи на количественото облекчаване.

Икономистите от Международния валутен фонд неотдавна са анализирали реакцията на 21 икономики с нововъзникващи пазари на 125 събития в кредитно-паричната политика на САЩ от 2000 до 2014 година. Те заключили, че промените на Фед през периода на "нетрадиционната политика" - количествено облекчаване и нулеви лихви - изглежда са засегнали капиталовия поток и котировките на акциите на нововъзникващите пазари в по-голяма степен, отколкото през времето на "традиционната парична политика преди кризата, когато колебанията на ставките над нулевата черта бяха главният механизъм на парично кредитната политика. "Това че последиците са по-големи през периоди на нетрадиционна политика, подчертава, че стойността на лихвите (сега) отива към нулата", пишат авторите на "Новите дрехи на банкерите".

Освен това вдигането на ставките крие опасност от свиване на обемите на чуждестранните инвестиции, които през последните години се насочват към нововъзникващите пазарни икономики. Това ще бъде истински трус за икономиките, които ще се влошат още повече заради спада на глобалното търсене на суровини (главната причина тук е отслабването на икономиката на Китай).

Един пример: бразилската икономика, която силно зависи от износа, тази година вероятно ще се свие, а курсът на бразилския реал спрямо долара спадна до рекордно ниско равнище. Основният индекс на фондовия пазар в Бразилия се сви с една четвърт, откакто преди шест години бе обявено, че в страната ще се провеждат олимпийските игри през 2016 г. Тези икономически проблеми, а също и обвиненията в корупция, вредят на Дилма Русеф. Направено неотдавна допитване до общественото мнение сочи, че 71% от жителите на Бразилия определят управлението й като "лошо" или "много лошо".

Прогнозирането кога ще се вдигнат лихвите ни припомнят, че мерките на централната банка на САЩ и методите на изпълнение на такива мерки много силно влияят на глобалните дела.

Както каза неотдавна Йелън, "Фед не бива да реагира на възходите и паденията на пазарите". И е права. Може ли обаче американската икономика наистина да преуспява, ако останалият свят не се справя добре? 

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

14
rate up comment 4 rate down comment 8
ratten
преди 9 години
има, ама трябва и да се пият
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 8
ratten
преди 9 години
има, ама трябва и да се пият
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 7
Longin
преди 9 години
нали затова има хапчета ;)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 9 rate down comment 6
Stone_Kold
преди 9 години
те пращат кораби около китай и кат резнат юана още и бързо ше избегат корабите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 10 rate down comment 6
Stone_Kold
преди 9 години
ми 4е саш то4но така просперира като загробва света...как може тумора да расте като организъма загива? е тва е същото
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 10 rate down comment 15
ratten
преди 9 години
не те ли боли често глава?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 11 rate down comment 16
ratten
преди 9 години
не те ли боли често глава?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 20 rate down comment 4
iivanoff
преди 9 години
"Може ли американската икономика да преуспява, ако останалият свят затъва? " - Разбира се, че може! И преуспяването и затъването на америка са следствие от ДРУГА напълно определяща ги причина! Но понеже тази ДРУГА причина съществува под засилена форма за останалия свят, именно за да бъде най-силния постоянно америка, то 'определянето на състоянието на останалия свят чрез това на америка' (1), е всъщност прилагане на заблудата "Паралелни следствия на една причина"! А така се скрива ПРИЧИНАТА от всички :))))))))))))))))))А тогава, за маймуните остава само да кудкудякат чрез приетия "факт" (1), че не ДРУГ, а други маймуни са им виновни за състоянието в което са :)А скрития ДРУГ си оправя всички маймуни постоянно, като просто е запазил едните чрез които оправя другите... за накая!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 6
ratten
преди 9 години
ама не е лошо вече да спрем да им подгъзуваме на комбойците и да им теглим един кожен маркуч у гърбъ, па усвет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още