Три са основните цели, за които ще се бори гръцкото правителство в следващите месеци, съобщи пред депутатите в новосформирания гръцки парламент премиерът Алексис Ципрас.
На първо място това ще бъде обещаната в предизборната кампания битка за преразглеждане на дълга на страната. Ципрас обясни пред парламента, че кабинетът ще разработи стратегическо предложение, предвиждащо разсрочване на плащанията, намаляване на лихвените проценти и евентуално тяхното фиксиране, пише „Етнос“. Разговори за дълга ще има, потвърди вчера председателят на Еврогрупата Йерун Диселблум, но едва след като приключи първият преглед на мерките, предвидени в третата спасителна програма.
Идеята на прескруктурирането на дълга е да бъде подобрена финансовата стабилност на Гърция, което пък ще повиши и инвестиционната активност, обясни още гръцкият премиер пред депутатите.
Това е свързано директно и с втората цел на правителството – създаването на благоприятна среда за привличане на инвеститори. На тази кауза беше посветено и посещението на Алексис Ципрас в Ню Йорк – на всяка своя среща той изтъкваше необходимостта от намаляване на тежестта на дълга и призоваваше чуждите инвеститори да преоткрият Гърция.
Освен с разговорите за намаляване на дълга, Гърция ще привлича чуждите инвеститори и със специална нова агенция, която ще отговаря за създаването на нова рамка за развитие на инвестиционната стратегия, защитата на гръцки брандове и подпомагането на стартъпи.
Безспорно обаче една от най-важните цели пред гръцкото правителство ще бъде рекапитализацията на банките. Премиерът посочи в своето близо двучасово изказване, че в третата програма за спасяването на Гърция са предвидени 25 млрд. евро за целта. До края на годината банките в страната трябва да бъдат оздравени, защото от 1 януари 2016 година влиза в сила новото европейско законодателство, което предвижда, че при проблем с дадена банка ще бъдат използвани и средствата на вложителите в нея за решаването на кризата.
Четирите важни битки, които ще проведе кабинетът "Ципрас 2" пък са свързани с трудовия пазар и постепенното повишение на минималната работна заплата, премахването на възрастовата дискриминация, както и връщането на колективните трудови договори.
Гърция ще отстоява и запазването на обществения характер на енергийната мрежа. В тази връpка Ципрас обеща пред депутатите изготвянето на специфичен план за отварянето на енергийния пазар без рискове за мрежата.
На трето място новоизбраният премиер обеща и да договори изгодни условия за създаването на нов приватизационен фонд. При преговорите за новата спасителна програма през юли Алексис Ципрас успя да се пребори този фонд да бъде в Атина, а не Люксембург и управляван с помощта на германските власти. Всичко около новата институция обаче тепърва ще бъде обект на преговори през следващите месеци, но централната власт ще работи за приватизация в полза на обществото, а не на нечии интереси, за каквото е имало подозрения в минали години, каза Ципрас.
В своето изказване пред гръцките депутати късно снощи Ципрас обеща и битка и за регулиране на лошите кредити, обезпечени с първо жилище и защита на кредитополучатели. Това може да стане чрез нова институция, която да действа като посредник между банките и кредитополучателите, които имат затруднения да плащат задълженията си.
Засега въвеждането на ДДС в размер на 23% за частното образование ще бъде отложено, обясни още Ципрас в парламента. В сектора яростно се възпротивиха на мярката, посочвайки че тя ще доведе до съкращаването на 5 хил. души, а и ще е в тежест на родителите на децата. Увеличаването на ставката обаче ще бъде въведено, след като бъде намерен начин за облекчаването на ефекта от мярката.
В последните действия на премиера на Гърция вече почти не се виждат самоуверените обещания от началото на годината. Новият му облик и обещания обаче също трябва тепърва да бъдат доказани.