fallback

Лагард: Световният икономически растеж все повече се забавя

Според ръководителят на МВФ е възможна още волатилност на развиващите се пазари

21:56 | 30.09.15 г. 6

Ръководителят на Международния валутен фонд (МВФ) заяви, че има основания за притеснения за състоянието на световната икономика, съобщава CNBC.

Управляващият директор на МВФ Кристин Лагард коментира, че организацията вижда тревожни знаци за световните финанси и че не е ясно дали сегашната ситуация е циклична или представлява фундаментален спад.

„Лесният отговор е, че няма лесен отговор. Със сигурност се намираме в един труден и сложен момент“, заяви Лагард, добавяйки, че е обезпокоена от последните глобални развития, а международната икономика буди също толкова много тревоги.

„На икономическия фронт също има основания за притеснения. Перспективата за повишаване на лихвените проценти в САЩ и забавянето на Китай допринасят за несигурността и по-голямата волатилност на пазара“, каза тя. „Има рязко забавяне на растежа на световната търговия. А бързият спад на цените на суровините предизвикват проблеми за базираните върху ресурсите икономики“.

За CNBC Лагард добави, че „има възстановяване, но то определено се забавя“.

Тя заяви, че световният растеж вероятно ще бъде по-слаб в сравнение с миналата година и очаква скромно ускорение през 2016 г. Макар че развитите икономики отчитат „скромен ръст“, Лагард добави, че развиващите се икономики вероятно ще отбележат петата си поредна година с забавящ се темп на растеж.

„Ако вземем всичко това предвид, виждаме, че световният растеж е разочароващ и неравномерен. Освен това средносрочните перспективи за растежа също отслабват“, каза тя.

По отношение на Китай Лагард коментира, че най-голямата азиатска икономика преминава през основна трансформация, която е добре дошла. Ръководителят на МВФ предупреди обаче, че подобен вид преход може да създаде „странични последици“ в търговията, валутните курсове, пазарите на активи и капиталовите потоци.

Китай вероятно ще намали апетита си към суровините, тъй като икономиката се забавя, а страната като цяло прави по-малко инвестиции. „Това ще допринесе за евентуално по-дълъг период с ниски цени на суровините – промяна, която трябва да бъде добре управлявана от политиците, особено в големите страни износителки“, добави Лагард, пояснявайки, че очаква още волатилност на развиващите се пазари.

По отношение на Федералния резерв ръководителят на МВФ коментира, че приема със задоволство начина, по който централната банка на САЩ взима решенията си за това кога да повиши лихвените проценти.

„Много сме доволни да видим, че решенията се базират на данни – смятаме, че това е много, много добре. Не виждаме особено движение на инфлацията или на заплатите, така че беше интересно да видим, че се отчита възможността международната сцена да повлияе на вътрешно ниво“, каза тя, добавяйки, че според МВФ икономиката на САЩ не е готова за вдигане на лихвените проценти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:56 | 12.09.22 г.
fallback