Гръцките гласоподаватели имаха избор да отхвърлят човека, който доведе страната им много по-близо до момента да бъдат принудени да се откажат от еврото. Вместо това, те го прегърнаха, пише в свой анализ Bloomberg.
Алексис Ципрас и неговата Коалиция на радикалната левица, или СИРИЗА, победи във вторите избори за последните осем месеца. Подкрепата за партията му леко намалява спрямо предходния вот, но е достатъчно категорична, че да го катапултира отново във властта.
СИРИЗА получи 35,5% от гласовете срещу 28,1% за дясноцентристката Нова демокрация.
Победата на Ципрас не само затвърждава позициите му в гръцката политика, но и разкрива парадоксите в страната, чиято икономика се превърна в сянка, в спомен от предишната икономическа сила. Ципрас дойде на власт преди няколко месеца с обещанието да прекрати строгите икономии и да възстанови “достойнството” на Гърция, а сега ще трябва да направи още съкращения на разходите и да увеличи допълнително данъците, защото в крайна сметка договори трети спасителен пакет за 86 млрд. евро.
“Електоратът гласува да се върне на власт една партия, която заряза собствените си обещания и предизвика рухването на гръцките банки, което доведе до ненужна рецесия”, коментира Статис Каливас професор по политически науки в университета в Йейл. Според него обаче това правителство ще трябва да осъществи набор от фискални и структурни реформи, които преди решително отхвърляше, допълва той.
Гръцки държавни облигации отчетоха най-високата възвръщаемост от дълговите книжа на държавите от еврозоната и фондовият пазар също се възстанови, след като Ципрас промени тона. Според анализатори несигурността е отстранена, защото Ципрас има политически мандат да приложи мерките за икономии и Гърция трябва да започне да се движи напред. Това на практика означава, че Ципрас е най-големия късметлия в политиката.
През лятото гърците преживяха някои от най-мъчителните моменти от финансовата криза, която обхвана страната, припомня информационната агенция. Банките бяха затворени за известно време, както и фондовата борса. Кризата започна да се разплита, след като Ципрас се огъна пред исканията на кредиторите и се съгласи да приеме пакет от изисквания може би дори по-тежки, отколкото гръцките избиратели отхвърлиха на референдума.
Анализатори очакват, че новото правителство на Гърция ще бъде доста стабилно и ще изпълни точно спасителните мерки. Така Ципрас почти не плати никаква политическа цена за приемането на мерките за строги икономии, освен избирателната апатия. Активността на гласоподавателите достигна само 56% - най-ниската от 90-те години насам.
Тъй като не успя да набере достатъчно мнозинство за самостоятелно управление, СИРИЗА ще управлява заедно с малката партия “Независими гърци”. Със само пет депутати над мнозинството обаче коалицията ще има малко пространство за маневри и грешки.
Ако Ципрас успее най-накрая да спечели европейските лидери и Международния валутен фонд (МВФ), той може да бъде в състояние да укрепи финансовото състояние на страната. СИРИЗА отдавна настоява за отписване на част от гръцкия дълг, а кредиторите засега поддават само пред перспективата за по-леки условия за погасяване. Избирателите обаче ясно декларират, че очакват сделка с кредиторите и след всичко смятат да се доверят на Ципрас.