Бившата бунтарска партия СИРИЗА даде заявка за своето ново място в политическия живот на Гърция. Късно снощи лидерът й – бившият премиер на страната Алексис Ципрас, представи официално своята нова управленска програма. С нея партията обещава да изпълни своите ангажименти към кредиторите, а в същото време и мерки, които да смекчат ефектите от изпълнението на третата спасителна програма.
Реално СИРИЗА е първата партия с официално представени идеи за след изборите на 20 септември. Досега кампаниите на останалите политически сили минават през нападки срещу СИРИЗА или персонално срещу лидера й. Очакванията са в следващите две седмици до изборите поне основният опонент „Неа демократиа” да покаже планове за управление.
Новата управленска програма на СИРИЗА цели връщането на суверенитета на страната, посочи в реч пред представители на бизнеса по време на Солунския панаир бившият премиер, пише „Етнос”.
Това ще стане чрез мерки в няколко направления, сред които възстановяване на ликвидността и модернизацията на институционалната рамка за инвестиции, укрепване и преориентиране на селското стопанство и развитието на социалната икономика.
До 1 януари 2016 година банките, включително малки и кооперативни банки, в южната ни съседка трябва да бъдат рекапитализирани. В изпълнение на плана за повишаване на ликвидността ще бъде създадена нова банка за развитие, ще бъде използвана новата инвестиционна програма на ЕС (Планът Юнкер) и финансиране от Европейската банка за възстановяване и развитие, Световната банка и Европейската инвестиционна банка.
СИРИЗА планира и създаване на центрова за подкрепа на бизнеса, за да се подобри конкурентоспособността на малките и средните предприятия. Ципрас обеща и реформи в сектори с олигополни интереси, сред които и търговията на дребно с горива.
За една от болните теми в гръцкото общество – селското стопанство, СИРИЗА е предвидила борба с нелегалния внос на стоки и прозрачно управление на помощите по Програмата за развитието на селските региони. Подготвят се и различни програми, които да защитят доходите на земеделските производители. Ще има консултации и обучения за земеделците, обещават още бившите управляващи.
По отношение на социалната икономика СИРИЗА планира промяна в отделни закони, които да подпомагат създаването кооперации, както и институционална рамка, даваща възможност на фалирали предприятия да бъдат превръщани в кооперации и управлявани от бившите им служители.
Специален фонд за укрепване на социалната икономика ще финансира част от мерките, а средствата в него ще бъдат набирани от налагани административни санкции, дарения, спонсорства и европейски средства.
При нов мандат правителството на СИРИЗА обещава активни политики за намаляване на безработицата, както и мерки срещу „хуманитарната криза” в страната. С крайната бедност радикалните леви ще се борят с мерки като социална карта на доходите, помощи, но в натура – за наем на жилище, енергийни помощи, за здравеопазване и т.н. Всички деца в началните училища в най-засегнатите от кризата региони ще получат хранене в училищата.
По отношение на здравеопазването е предвидено електронно управление - ще бъдат издавани електронни здравни карти и ще има електронен регистър на пациентите, както и други мерки, които да намалят бюрокрацията, разхищенията и корупцията в сектора.
В програмата на Ципрас не е пропуснато и образованието. Трябват радикални промени, които ще бъдат реализирани чрез непрекъснато обучение на учители, двуезично обучение и други мерки.
При представянето на програмата си Ципрас повтори, че ако не е било подписано третото споразумение, икономиката на страната е щяла да бъде разрушена. Подписването на тригодишния план на стойност 86 млрд. евро е затворило и дебатите за излизането на Гърция от еврозоната.
На първо време обаче СИРИЗА трябва да спечели изборите, при това с близко до пълно мнозинство резултат. Това не е много реалистично, макар че в левицата не се отказват от надеждата, сочейки големия брой гърци, които още не са решили кого да подкрепят на тези избори (между 15% и 20%, според различни проучвания).
Пък и нерядко сме били свидетели на красиви програми, които остават само на хартията, на която са написани.