Резкият спад в световните цени на петрола подкопа един от основните стълбове от стратегията на Саудитска Арабия: свободно изпомпване с цел заграбване на дял от световния пазар. Ръстът на търсенето, който преди изглеждаше стабилен, вече не е такъв, основно заради опасенията около Китай, коментира Wall Street Journal.
Това отново повдигна въпроса, който е в основата на петролните пазари от повече от година: може ли най-големият износител на петрол в света да предприеме такива действия, че да ограничи производството си с надеждата да стабилизира цените?
Дори преди сривът на пазара да продължи и в понеделник, понижаващите се цени на петрола предизвикаха нови призиви от Алжир към Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) да променят курса и да обсъдят съкращаване на добива.
В понеделник Иран, друга страна членка на ОПЕК, заяви, че приветства спешна среща на групата, макар че отново заяви, че ще вдигне собственото си производство веднага след премахването на санкциите, вероятно по-късно през годината.
Тези призиви са насочени пряко към Саудитска Арабия - единствената страна, която може да поведе усилията за ограничаване на добива. Дори краткосрочните фючърси на страната поемат удари. Очаква се Саудитска Арабия да отчете бюджетен дефицит от 150 млрд. долара, или около 20% от брутния си вътрешен продукт (БВП) за тази година в сравнение с 3% през миналата, изчислява Международният валутен фонд (МВФ).
Саудитска Арабия обаче не е правила официални коментари и не показва признаци за омекотяване на позицията. „Дори ако цените продължат да спадат, ОПЕК няма да съкрати добива си“, заяви саудитски официален представител в понеделник.
Цената на петрола сорт Брент се понижи с 6,1% до 42,69 долара за барел на ICE Futures Europe в понеделник, най-ниските му стойности от март 2009 г. насам. Фючърсите на суровия петрол с доставка през октомври поевтиняха с 2,21 долара, или с 5,46%, до 38,24 долара за барел на New York Mercantile Exchange, като това пък е неговата най-ниска цена от февруари 2009 г. насам.
Решението на Саудитска Арабия да продължи със сегашния си добив цели да премахне от пазара производителите с високи разходи. Макар че това започва да се случва, темпът е доста по-бавен от очаквания.
Другият стълб на саудитската стратегия е, че търсенето ще се повишава стабилно заради по-ниските цени. Това обаче засега се взима по-скоро като даденост. Агенцията за енергийна информация (АЕИ) на САЩ заяви по-рано през този месец, че общото търсене се е ускорило почти шест пъти през първата половина на годината спрямо същия период през миналата, тъй като световната икономика се разширява и потребителите използват повече от по-евтиното гориво.
Очаква се търсенето на петрол в Китай, който отговоря за 40% от общия растеж на търсенето от 2000 г. до миналата година, да се забави от 3,6% през 2014 г. до 3,2% през 2016 г., твърди АЕИ. Агенцията все пак повиши прогнозата си за китайското търсене за втората половина на годината заради производството на петролни продукти и транспорта.
Имайки предвид последните действия на китайското правителство обаче в подкрепа на икономиката, „страната определено сигнализира, че пазарът има вътрешни проблеми“, казва Маркъс Макгрегър, енергиен анализатор в Conning & Co., който управлява активи за 92 млрд. долара. „Смятаме, че тенденцията е негативна от гледна точка на потреблението“.
Натискът върху Саудитска Арабия вероятно ще нарасне.
„Цените в момента наистина са волатилни, но те бяха такива и по-рано през годината, така че защо да променяме стратегията сега“, казва представител на ОПЕК. „Най-малкото трябва да изчакаме края на четвъртото тримесечие, за да видим какво ще се случи с търсенето и с Иран“.
Саудитска Арабия по никакъв начин няма да иска да промени курса, твърдят и анализатори, запознати с петролните политики на кралството. Причината отчасти се крие в големите буфери от спестявания на страната. Те съставляват 664 млрд. долара през юни, въпреки че са с 9% по-ниски в сравнение с миналата година.