В свой коментар по повод отношението на държавите от Европейския съюз към бежанския наплив президентът на ЕК Жан-Клод Юнкер отправя сериозна критика към повечето от тях и пояснява, че не вярва в чисто национални решения на проблема. Предлагаме целия коментар на Юнкер.
Европа винаги е била за мен една общност на ценностите. Ние можем да се гордеем с това, но го правим твърде рядко. В Европа имаме най-високите стандарти за предоставяне на убежище в света. Ние никога не бихме отпратили хората, ако те се нуждаят от нашата защита. Това е залегнало в нашите закони и договори. Въпреки това аз съм притеснен, че това е залегнало все по-малко и по-малко в сърцата ни.
Когато говорим за миграция, ние говорим за хора, за хора като теб и мен. С това изключение, че тези хора не могат да живеят като теб и мен, защото не са били късметлии като теб да се родят в един от най-богатите и един от най-стабилните региони на света. Става дума за хора, които бягат от войната в Сирия, от терора на „Ислямска държава“ в Либия или от диктатурата в Еритрея.
Тревожа се, когато виждам отхвърлянето на част от европейското население към тези хора. Подпалени бежански лагери, натискани навътре в морето лодки, насилие срещу лицата, търсещи убежище или дори само отвръщането на погледа от тези, които имат нужда от спешна - това не е Европа.
Притеснявам се, когато политици от крайната десница и крайната левица подхранват популизъм, който поражда само възмущение, но не и решения. Речта на омразата и безразсъдните изказвания, които застрашават едно от най-големите ни постижения - свободата да пътуваме в рамките на шенгенското пространство и преодоляването на границите във вътрешността на Европа. Това не е Европа.
Но Европа, слава Богу, са и пенсионерите в Кале, които изкарват генератори от домовете си, за да предоставят възможност на бежанците да послушат музика и да заредят телефоните си. Европа саи също и учениците в Зиген, които отвориха своя кампус за бежанците, търсещи убежище. Европа са също и хлебарите в гръцкия Кос, които раздават хляба си на гладните и изтощени хора.
Това е Европа, в която искам да живея. Разбира се няма просто един, и със сигурност не прост отговор на миграционните потоци. Точно както би било и нереалистично да се мисли, че бихме могли просто да отворим границите на Европа към всички съседи, така и не е реалистично да се смята, че бихме могли да ги оставим на стреса, страха и мизерията.
Но едно нещо е ясно: няма ефективни национални решения. Никоя държава членка може да се справи сама ефективно с имиграцията. Ние се нуждаем от силен европейски подход. И то сега!
Затова Европейската комисия представи под мое ръководство още през май подробни предложения за обща политика в областта на предоставянето на убежища и бежанците.
Ние утроихме нашето присъствие в Средиземно море, за да помогнем спасяването на човешки животи и да пресечем контрабандата. Ние подкрепяме държавите членки чрез изпращане на екипи от Европейската агенция за управление на границите (Frontex), Европейската служба за убежищата (EASO) и Европейската полицейска служба - в най-засегнатите райони.
Нашите екипи помагат често на претоварените местни власти да определят самоличността на бежанците, да ги регистрират и да снемат пръстови отпечатъци, за да се ускори обработката на молбите за убежище. Ние също така вземаме мерки срещу мрежите от каналджии и стъпка по стъпка разрушаваме техния жесток бизнес модел.
Ние показваме солидарност към нашите съседи, какъвто е случаят с Турция, Йордания и Ливан, като даваме подслон на над 20 000 бежанци извън Европа. Ние си сътрудничим със страните, от които идват, или през които преминават бежанците. Така че ние искаме да създадем законен, безопасен и по този начин по-контролируем начин на миграция.
Ние сключваме е споразумения за реадмисия, да се улесни връщането на хора, които не са получили правото да останат в Европа. И ние настояваме за прилагането на общото право на ЕС в областта на предоставянето на убежища от всички държави членки на ЕС - от условията на прием до процедурата за предоставяне на убежища и задължението да вземеш пръстови отпечатъци от бежанци при пристигането им в Европа.
През май Комисията предложи механизъм, който трябваше справедливо да разпредели част от хората, които пристигат в Италия и Гърция. ЕК възнамеряваше да разпредели 40 000 бежанци, малко над 32 000 вече са приети от държавите членки.
Искаме да отидем много по-далеч, като създадем постоянен механизъм, който би могъл да се задейства автоматично при спешни случаи, според това коя държава от ЕС се нуждае от него. Последица от общите ни външни граници е да не оставяме сами в бедата държавите членки в авангарда, а да се борим солидарно с предизвикателствата на миграцията.
Някои от предложенията на ЕК вече намериха подкрепа. Всички останали сега 28-те държави членки трябва спешно да приложат, дори и от тези, които отказват досега да сторят това. Драматичните събития от това лято ни показват ясно, че ние трябва да приложим, без да се двоумим, на практика общата европейска политика в областта на убежищата и бежанците.
Ние не се нуждаем само от специални срещи на върха на държавните глави. Вече имаше среща на високо равнище за миграцията, през ноември ще се срещнем отново в Малта. Трябва обаче да се гарантира, че всички държави членки на ЕС ще приемат необходимите европейски инструменти сега и ще ги прилагат на местно ниво.
Още преди девет години Комисията предложи списък на сигурните страни. По-голямата част от правителствата по онова време отхвърлиха това като намеса в техните вътрешни работи. Въпреки това не е логично държавите членки да гледат на страните от Западните Балкани като на страни кандидатки за членство в ЕС, но в същото време да не ги считат за сигурни. Поради това Комисията ще представи на държавите членки през септември общ списък на считаните за сигурни страни на произход на мигрантите.
Това, което трябва да направим и което все още ни липсва, е колективната смелост да спазваме европейското право и нашите задължения към хората - дори ако това не е лесно и със сигурност често не е популярна мярка.
Вместо това виждам как някои сочат с пръст към другите – игра на Черен Петър с опити за вменяване на вина, с която може да се спечели внимание или гласове на изборите, но с която не се решават проблеми.
Канцлерът Ангела Меркел ми спомена наскоро, че някои германски провинции и местни власти твърдят, че европейските правила за възлагане на обществени поръчки затрудняват бързото изграждане на центрове за бежанци.
Ние бързо разследвахме това и установихме, че това не е вярно. Европа помага при подслоняването на бежанците и аз съм готов да изпратя мои служители в Берлин и провинциите, ако въпреки всичко има конкретни проблеми.
Европа се проваля, ако страхът вземе превес. Европа се проваля, когато егоистите станат по-шумни от съществуващата в много части на нашето общество солидарност. Европа ще успее, ако се заемем прагматично и небюрократично с посрещането на предизвикателствата на новото време.
Надявам се, че заедно – държавите членки, институциите и агенциите на ЕС, международни организации и съседните ни страни, ще докажем, че сме пораснали за това предизвикателство. Убеден съм, че можем да го направим.
Нашата обща история показва, че Европа е устойчив континент, който в края на краищата винаги се обединява в лицето на онова, което заплашва да го раздели. Всичко това трябва да ни даде кураж за идните седмици и месеци.
преди 9 години "Доц. Атанас Щерев сподели данните от статистика на Световната банка, направена преди 15 - 20 години. Според нея, при население над 500 милиона в ЕС, до 2050-а година ще има в ЕС около 500 милиона имигранти, предимно от Северна Африка и Близкия Изток... "http://bnr.bg/horizont/post/100594127/doc-at-shterev-naselenieto-v-cala-evropa-zastarava отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години В България данъците са много по-високи от тези в САЩ, а не обратното. Като включиш вноската за пенсия, здраве, безработица фонд това и онова, като включиш всички ДДС и акцизи, защото ВСИЧКИ ДАНЪЦИ И ТАКСИ СЕ СЧИТАТ, не само преките ще получиш, че у нас данъците са между 60 и 70% от дохода, а са към 40%. В САЩ ДДС върху много стоки е под 5%, а не 20% и акциза за петрола 80-90$ за хил. литра, а 500$ като у нас. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години За съжаление прекалено либералната политика на ЕС ще го превърне в разграден двор, а самото напомняне за по твърда политика в момента не е никак толерирано , макар че е единственото горчиво лекарство . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "Най-добре е това животно да бъде насилствено свалено от постът си - да отвлечем от Щатите Доналд Тръмп и да го турим президент на Европа !!!"Императоре, Тръмп е демагог и цар на манипулацията - той е Император на медийна империя, демек - фабрика за лъжи! Скоро ще плачете за нещо по-истинско - нещо като Путин... хахаха...! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Нещо с общото данъчно бреме мноооооого бъркате. По вашата логика, тук в България трябваше да сме по-добре и от САЩ, защото разходите на правителството са и под 40%. За Германия разходите на правителството са 44.3%, колкото и на Испания, примерно, но са коренно различни държави.Данните са от Евростат и приемам за най-добър показател, този за разходите, който включва и дефицитите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Понеже аз съм признат от публиката тук за най-деликатният дискутиращ в този форум, също най-дипломатичният и най-премерен зощитник на тезите си, ще те удостоя от тази си позиция със званието "*** на чата"! Ти си най-категоричният, безспорен и доказан *** в нашето общество! Ти си в състояние да изядеш един самосвал с го^вна, за да докараш всяка тема до Путин. В тази връзка всички, които ще гълтат кашата на операцията "Преселение", ще се молят един ден точно някой като Путин да тури ред в Содом И Гомор - днешна Европа! Писано е в една кнга и пакще го пише! "Където е текло, пак ще тече "... хаха... Другата алтернатива е Юнкер и сие... хаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Във Великобритания на година се харчат около 120 млрд. паунда за помощи пенсии обезщетения за безработица и към тях като добавим 100 млрд. паунда за социално здравеопазване, и 50-60 млрд за плащане наемите на преди всичко имигранти, които не могат да си го позволят. Това прави 280 млрд. паунда на година и най-големия разход на правителството. Тази социална система се финансира от изкючително високи данъци за средната класа и огромни заеми от порякъка на 100 милиарда паунда на година. В страната реално средната класа е на изчезване... Сами можете да си представите защо нали?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Купи си в къща в сибир бре там е за без пари почти, левак. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Задай си въпроса защо в САЩ, която НЕ Е СОЦИАЛНА държава, а майчинство изобщо не съществува, раждаемостта е 2.1 дете на жена,а в Германия, която е СОЦИАЛНА държава се раждат по едва 1.3 деца на жена? В САЩ общото данъчно време е едва 40% от дохода, а в Германия е 60%. Заради това американците имат много по-висока покупателна способност от германците без да печелят повече пари. В САЩ имотите са безумно евтини и в 95% от страната без Ню Йорк и Калифорния, заради това хората лесно създават семейство и деца, а Германия една къща струва 300-400 хил. евро, а САЩ цената е 3-4 пъти по-ниска. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Застаряването на Европейските страни се случва изключително в последните 50г, а ако проследим това е периода в който съществува т.н социалдемокрация. Раждаемостта в Европа спада пропорционално с нарастване на данъците с поддържане на свръх-скъпата социална система. Днес в Германия и Великобритания 60% от дохода са различни данъци, и парите от това се ползват да за да се издържат *** от Африка и Близкия Изток, които не работят цял живот. Социалдемокрацията е виновна за демографската криза и никаква имиграция няма да помогне за разрешаване на този проблем. Единствено премахване на всички системи със солидарен елемент е решението!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар