Политическата ситуация в южната ни съседка се усложнява и страната върви все по-явно към предсрочни парламентарни избори. В интервю за гръцката телевизия Skai енергийният министър Панайотис Скурлетис заяви, че след разцеплението в СИРИЗА е нужно правителството да поиска вот на доверие, пише Economic Times.
Това е първото ясно заявление на член на правителството в Гърция, че премиерът се готви да преброи отново подкрепата на депутатите в парламента. Опозиционните партии вече заявиха, че няма да да гласуват "за" кабинета, макар че досега дават „зелена светлина“ на водената от него политика.
Всъщност вотът на доверие е даже задължителен за правителството на Алексис Ципрас. При последното гласуване в пленарната зала в петък за споразумението с кредиторите за поредната спасителна програма премиерът изгуби подкрепата на депутатите от своята партия и в подкрепа на действията му гласуваха само 118 депутати от управляващата коалиция.
Според парламентарните правила в Гърция едно правителство на малцинството има нужда от подкрепата на поне 2/5 от депутати от 300-местния парламент, за да оцелее при вот на недоверие.
Управление с правителство на малцинството обаче едва ли отговоря на нуждите на Ципрас. На няколко пъти той вече заяви, че първо ще договори третата спасителна програма за страната и тогава ще се заеме с вътрешната си опозиция. Всичко трябваше да бъде решено на извънреден конгрес на коалицията през септември.
Сега третият пакет за Гърция е договорен с кредиторите и се очаква да бъде одобрен окончателно през тази седмица. Това означава обаче, че предстоят още много тежки реформи и законопроекти, а Ципрас не може да разчита винаги на опозицията, за да ги прокарва след денонощни дебати в парламента.
Предсрочни избори могат да дадат на лидера на СИРИЗА удобно мнозинство на базата на предварителните социологически проучвания, с което да лесно да прокарва нужните му закони.
Така че дилемата на Ципрас е не толкова дали, а кога да проведе изборите. Вот през септември (с коментирани вече дати 13 или 20 септември) ще означава, че правителството ще може да използва силната подкрепа на гърците.
Алексис Ципрас се приема в страната като борец за правата на страната, противопоставил се на политиката на Германия. Още повече, че дори и канцлерът Ангела Меркел заговори за известно облекчаване на условията по заемите за Атина макар и по отношение на лихвените проценти и сроковоте за погасяване, а не за опрощаване, каквито искания има правителството на Ципрас, дошло на власт в началото на годината.
Опозицията вътре в СИРИЗА пък няма да има много време да се подготви за експресен вот през септември.
Избори през септември обаче ще означават и забавяне на реформите, което няма да се приеме добре от европейските кредитори.
При дата през октомври Ципрас ще се радва на силната европейска подкрепа и вероятно първите позитивни доклади от изпълнението на мерките по плана, но пък гърците ще усетят първите негативни ефекти от строгите реформи и ореола около лидера на СИРИЗА ще помръкне.
Има и вариант и със създаване на правителство на националното съгласие, за да се избегне и политическа окраска на проблемите в страната. Нагласите в момента обаче не подсказват, че такова обединение е възможно.