fallback

Приватизацията в Гърция – стар план в нови дрехи

План от 2011 г., целящ да събере 50 млрд. евро до 2015 г. чрез приватизации на гръцки предприятия, беше постоянно ревизиран в посока надолу

14:17 | 29.07.15 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Едно от условията, договорени от Гърция в споразумение, постигнато на 13 юли, за да открие пътя към преговорите за нова спасителна програма, беше продажбата на гръцки активи на стойност 50 милиарда евро.

Макар че планът не е нов - кредиторите и преди са искали приватизация на предприятията, за да се осигури кеш за икономиката - той беше блокиран дълго време и под управлението на партия СИРИЗА влезе в сблъсък с много от ключовите позиции на властите, предава DPA, цитирана от БТА.

Известен напредък беше постигнат при предишните правителства. Част от атинското пристанище Пирея беше дадено на лизинг на китайската транспортна компания Cosco, която го трансформира в хъб за продукти, предназначени за Източна Европа, и създаде около 1500 работни места за три години.

Миналата година държавната лотария OPAP беше продадена за 652 милиона евро и някои сгради, притежавани от държавата, също бяха продадени.

Но новото споразумение вече предизвика обещания да бъдат намерени други начини за събиране на капитали, а гръцкият енергиен министър Панос Скурлетис обеща в интервю, публикувано в събота във вестник Agora, че държавата ще потърси "алтернативни, еквивалентни мерки" на продажбата на националния електрически оператор ADMIE. 

Продажбата на ADMIE беше едно от условията на споразумението от 13 юли, според което Гърция трябва или да приватизира компанията, или да намери компенсираща мярка, която да има "еквивалентен ефект върху конкурентноспособността".

ADMIE е част от гръцката Държавна енергийна компания /DEI/, в която държавата притежава над 50-процентен дял. Скурлетис, който преди беше министър на труда, преди да поеме енергийния пост след промени в кабинета на 17 юли, заяви, че ролята на DEI е "неоценима". 

Забележките му може би сочат към трудността да се намери политическа воля да се гарантира, че приватизационният фонд върви напред. Първоначално бе планирано той да се намира в Брюксел, но премиерът Алексис Ципрас се бори с всички сили по време на преговорите в Брюксел, за да гарантира, че той ще бъде управляван от гърци.

Атинската водоснабдителна и канализационна компания, Атинското международно летище, Гръцките пощенски услуги, петролната компания Hellenic Petroleum, DEI, пристанището в Солун и Държавната газова корпорация са сред другите проекти, приготвени за продажба, според новия гръцки приватизационен фонд.

Много от хората, които работят в компаниите, се очаква да протестират срещу продажбите им на международни купувачи и в някои случаи има опасения за блокади на пътища. Азербайджанската фирма Сокар, която предложи да купи компанията за дистрибуция на газ ДЕСФА, все още чака зелена светлина от Европейската комисия.

Отворен въпрос е дали 50 милиарда евро е постижима цел, като предложението беше възприето със скептицизъм от много хора. План от 2011 г., целящ да събере 50 млрд. евро до 2015 г. чрез приватизации на гръцки предприятия, беше постоянно ревизиран в посока надолу. До декември 2014 г. бяха получени само 1,3 милиарда евро. 

Всичко по темата - тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:13 | 11.09.22 г.
fallback