Без кредити не може да има икономически растеж, ако изключим за момент от сметките технологичния напредък. Но трябва да се прави разлика между "продуктивни" заеми, които водят до нарастващо търсене в реалната икономика – например на коли или недвижими имоти, и непродуктивни заеми, които надуват особено финансовите пазари, пише в свой анализ за германската икономическа телевизия N-Tv Уве Гюнтер, главен изпълнителен директор на Berlin Portfolio Management GmbH.
По думите му в момента сме свидетели на последния случай. Подобни случаи в миналото рано или късно са водили до катастрофа на фондовите пазари - винаги, смята анализаторът. Според него едва ли и този път ще е различно. Гюнтер посочва осем конкретни причини, които ясно показват, че в близко бъдеще ще има по-бурни корекции. Ето ги и тях:
1. Широкият американски пазар се насочва към рекордни нива. Индексът S&P 500, който обхваща най-големите публично търгувани дружества в САЩ, е значително по-висок, отколкото през 2000 г. и 2007 г. В същото време многобройни пазарни гиганти се търгуват далеч под техните върхове. Така че индексът като цяло изкривява значително сегашната ситуация.
През 2000-2003 г. в Щатите настъпи дотком катастрофата, а през 2007-2009 г. дойде и световната икономическа и финансова криза с втория по големина срив на фондовия пазар през последното десетилетие. Малко преди колапса на капиталовите пазари обемът на акциите, закупени на кредит, се увеличи драстично в Съединените щати. Днес дългът за придобиване на акции е в размер на около 500 млрд. щатски долара. Това е около 20 на сто повече, отколкото преди последните две големи катастрофи.
2. Обратното изкупуване на акции от дружествата процъфтява - особено в САЩ. Те са финансирани по правило с кредити. Вместо да инвестират и така да доведат до повишаване на нетните печалби, компаниите намаляват акциите в обращение. Дори ако компанията вече не печели, така поне се увеличава печалбата на акция - тъй като печалбите се разпределят между по-малко акции. Това е просто игра на ловкост. В същото време мениджърите се разделят със своите опции върху акции, за да натрупат кеш.
3. Лекарството на централните банки вече не действа. Изключително ниските лихвени проценти и огромната ликвидност ще доведат само до преместването на дълговете – от търговските към централните банки, но не носят допълнителни инвестиции в реалната икономика, тъй като компаниите разширяват бизнеса си само ако очакват увеличаване на търсенето. Дори и в Германия инвестициите са в застой с ръст от 19,3%. За допълнителен тласък на икономическия растеж това е твърде ниско ниво.
4. Паричната политика на ЕЦБ, Фед & Сие през последните години доведе до екстремни различия в приходите. Чрез инициирания от централните банки подем на финансовите пазари по-заможните станаха още по-богати, а от друга страна широки слоеве от населението загубиха доходи от лихви по влогове. Но тъкмо свръхбогатите вече са заситени - тяхната склонност към потребление е относително ниска, богатството им се счита от социална гледна точка до голяма степен за непродуктивно.
5. Съединените щати, най-голямата икономика в света, страда от драстична загуба на човешки и икономически капитал. Близо 50 милиона американци живеят от купони за храна. Трансферните плащания на държавата се увеличават драстично. Делът на заплатите в общия брутен вътрешен продукт е на рекордно ниско ниво. Независимо от това американците консумират (дори) повече от всякога. Дупката се заплаща от допълнителен дълг. Кредитите за студенти и автомобили и кредитните карти скачат от рекорд на рекорд. Съединените щати в момента консумират своето бъдеще.
6. Въпреки това компаниите постигат рекордно високи печалби. Но те, особено в Европа, са базирани на изключително ниските лихвени проценти в една изкривена от финансирането на ЕЦБ среда. Само ако централната банка в бъдеще изплати пари при отрицателни лихви за рефинансиране, това ниво може да се поддържа в продължение на известно време. В САЩ се добавят и споменатите програми за обратно изкупуване на акции.
7. Европейските и американските акции обещават както от гледна точка на балансовата стойност, така и от историческа гледна точка, никаква или дори отрицателна възвръщаемост за следващите години. И това увеличава риска от непосредствена катастрофа на борсата.
8. Стратегически мислещите големи инвеститори, т. нар. Smart Money, в момента бързо се освобождават от рисковите си позиции и използват грандиозната възможност да позлатят залаганията си. Така „горещият картоф“ се предава на фирми и частни инвеститори. Това не е е добър знак.
преди 9 години Като цяло интересна статия с някои неточности:1. Коригиран с инфлацията пазарът тъкмо достигна нивото от 2000 г. 2. Дали обратното изкупуване е лошо или добро може да се спори. Не може да се отрече че пари от печалбата се връщат при инвеститорите. Обратното по-добре ли би било?3. Лекарството на централните банки подейства толкова добре, че се очаква ФЕД да повишат лихвените проценти, а ЕЦБ закрепи Еврозоната до състояние при което излизането на Гърция да е предимно политически и по-малко икономически проблем.4. Различията в доходите са на рекордно ниски нива. Особено ако се сравняват за по-дълъг период от време. Нещо повече, в световен мащаб разликата в доходите също намалява.5. САЩ са все още притегателен център за младите и образовани хора (и не само те). 50 млн. души са на купони за храна и това е рекорд защото преди години социалната политика е била по-слаба. През 30-те, 60-те, 70-те години социалните проблеми са били много по-жестоки.6. Пълно объркване. Рекордно високите печалби изведнъж станаха проблем. Печалбата е разлика между приходи и разлика и е функция на производителността на труда. Лихвените проценти също са фактор, но защо да се отричат и другите фактори?7. Обещават правителствата, акциите нищо не обещават. Авторът за пореден път прави необосновани предположения.8. Делът на индивидуалните инвеститори сред притежателите на акции е на рекордно ниски нива, за сметка на институциите. Точно обратното на това, което авторът твърди. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Нобелиста проф.Рубини го каза 2013год. Амбросетти откраднахме от бъдещето и сега трябва да платим Граф Лоурънс Котикоф(професор по икономика от Бостънския университет) го казва точно - ''За да запълни фискалната пропаст, американското правителство ще трябва незабавно и трайно да повиши данъците с 57% или да намали публичните разходи с 37% '' - http://darikfinance.bg/***/111317#comments - ако трябва и 100% ще се вдигнат като при Рузвелт но първо забрана на офшорките с което 3% бюдж.дефицити на САЩ и ЕС изчезват т.е. стават 2-3% излишъци и т.н. обяснил съм в коментар 1 и 3 - http://darikfinance.bg/***/116481#commentsОстаналото в коментар 14 и 15 тук - http://***.investor.bg/aziia/336/a/kakvo-e-obshtoto-mejdu-krizata-s-kitaiskata-borsa-i-kraha-na-wall-street-ot-1929-g-199514/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Този приятел изглежда е чел моного ZeroHedge или обратното :). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Разбира се, не сме изпуснали този доклад. Публикуван е в понеделник - http://***.investor.bg/evropa/334/a/perspektivite-pred-evrozonata-se-podobriavat-spored-mvf-199449/Поздрави отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години :))))) много ме разсмяхте, особено с подзаглавието Но сте пропуснали статията "Прогнозата за растеж на еврозоната остава мрачна според МВФ"https://euobserver.com/news/129777- Eurozone recovering but still at risk of stagnation, warns IMF отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години САЩ могат да консумират своето бъдеще, но вие ШВАБИТЕ консумирате бъдещето на останалите ДЪРЖАВИ от ЕС.ЕС не е ЕВРОПА на нациите, а ЕВРОПА на ГЕРМАНИЯ. ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАЗАР БЕ ТАКА СИГМЕНТИРАН, ЧЕ ВИСОКОТЕХНОЛОГИЧНИТЕ ПРОИЗВОДСТВА И ПАЗАРА НА ТРУДА ОСТАНАХА В ГЕРМАНИЯ, А ОСТАНАЛАТА ЧАСТ ОТ ЕВРОПА СЕ ПРЕВЪРНА В СУРОВИНЕН ПРИДАТЪК НА ИКОНОМИКАТА ВИ.ГЕРМАНИЯ НИКОГА НЕ Е БИЛА И НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ИМПЕРИЯ, ЗАЩОТО В НЕЯ НА ЕДНОПОДСЪЗНАТЕЛНО НИВО Е ЗАЛОЖЕНА ДОКТРИНАТА НА БОГОИЗБРАНИЯ НЕМСКИ НАРОД КОЙТО ТРЯБВА ДА МАЧКА И УНИЩОЖАВА ОСТАНАЛИТЕ НАРОДИ. ГЕРМАНИЯ ПРЕВЪРНА ЕВРОПА В ЕДИН ГОЛЯМ КОНЦЛАГЕР, В КОЙТО ПРАВОТО НА СЪЩЕСТВУВАНЕ ИМА САМО АРИЙСКАТА РАСА. ОСТАНАЛИТЕ СА ТОР ЗА ТЕХНИЯТ "нов европейски световен ред" С КОЙТО МЕРКЕЛ НИ ПРОГЛУШИ УШИТЕ. Сигурен съм, че този път няма да има две Германии!ПРОСТО ГЕРМАНИЯ НЯМА ДА Я ИМА!ТОВА Е НАЙ ДОБРОТО РЕШЕНИЕ НА НЕЩАТА! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години 8. Стратегически мислещите големи инвеститори, т. нар. Smart Money, в момента бързо се освобождават от рисковите си позиции и използват грандиозната възможност да позлатят залаганията си. Така горещият картоф се предава на фирми и частни инвеститори. Това не е е добър знак. "Това аз го разбирам, че се купува злато, а цената и обемите търгувани сега , не доказват заключението. Масово не се купува злато, освен от РЦБ и то родно производство, поради законови ангажименти.Другото е да трупат кеш, като в един момент да изкупят на килограм срутили се на борсата компании.Единствената суровина, която сега отбелязва ръст е житото.При гигантска криза нито долара, нито златото не могат да съхранят стойността на богатството, но храната, е друга работа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Много добро, почти с всичко на 100% съгласен! отговор Сигнализирай за неуместен коментар