За първи път “Ислямска държава” откри огън на турска територия. За първи път Кюрдската работническа партия атакува “Ислямска държава” чрез Турция. И за първи път Турция започна въздушни удари срещу “Ислямска държава”, както и отвори въздушната база Инджирлик за американски военни самолети, пише турският в. “Хюриет”.
Във война ли е Турция всъщност, пита изданието. И подчертава, че преди дни премиерът Ахмет Давутоглу заяви, че “Турция не е и няма да участва в никаква война”.
Анкара все още не е заела позицията на нападащия, а го играе защитаващ се заради терористичната атака в Суруч. Или както източници от сферата на сигурността наричат ситуацията – “активна отбрана”.
Съответно Анкара отвръща на удара само ако е налице заплаха. Декларацията на Давутоглу предполага, че този принцип ще продължи да се спазва, отбелязва изданието.
След като Турция предостави базата Инджирлик на САЩ, Международна асоциация за въздушен транспорт (IATA) заяви, че двете страни трябва да установят сигурността на военните самолети. За целта ще се създадат специални защитени зони, в които ще е забранено навлизането на цивилни и търговски самолети.
В турската преса излезе информация, че въпросната зона ще се намира по границата със Сирия. Източници на изданието в Анкара потвърждават информацията, като допълват, че забранената за полети зона ще се разпростре и върху част от територията на Сирия.
Върху тези територии ще се създаде и буферна зона, охранявана от турски и американски военни. Турската армия обаче ще охранява района с въздухоплавателни средства и поне засега не се планира навлизането на сухопътни войски.
Възниква обаче въпросът дали САЩ няма да обърнат внимание на кюрдския въпрос заради въздушните атаки срещу цели на Кюрдската работническа партия в Северен Ирак. Това е и най-голямото предизвикателство пред Вашингтон в близко бъдеще, но вероятно САЩ ще се опитат да са медиатор с цел възобновяване на мирните преговори.
САЩ също така не биха искали Кюрдската работническа партия да оттегли силите си от Сирия и да ги насочи срещу Турция, защото това ще отслаби борбата срещу “Ислямска държава”, отбелязва изданието.
Washington Post отбелязва, че САЩ, както и Турция, смятат Кюрдската работническа партия за терористична организация, но не и сирийският й клон. И понеже Турция започна въздушни атаки срещу обекти на партията, властите може да очакват ответни атаки.
Изданието припомня, че през последните години Анкара редовно обстрелваше цели на Кюрдската работническа партия в Северен Ирак с одобрението на САЩ, които контролираха иракското въздушно пространство по това време. Последните удари бяха през 2011 г.
Сп. Time отбелязва, че турските войски стояха безучастно на границата със Сирия в продължение на две години, докато ислямските бунтовници увеличаваха контролираната от тях територия в пограничните райони. Турският парламент гласува през октомври армията на страната да се присъедини към борбата срещу “Ислямска държава”, но оттогава не се случи нещо особено, включително и за ограничаване на достъпа на бойците до Сирия през територията на страната. До вчера, когато рано сутринта турски F-16 нанесе въздушни атаки по позиции на организацията във вътрешността на Сирия заради смъртоносната атака в Суруч, при която загинаха над 30 души. Последваха и арести на стотици заподозрени в радикален ислям и подготвяни атаки.
Експерти коментират, че терористичният акт в Суруч е само “спусък”, а основните фактори, които са накарали Анкара да действа, са все по-осезаемото присъствие на ислямистите в близост до страната и натискът на САЩ. Според анализатори обаче Анкара вероятно би предпочела “Ислямска държава” за съсед пред независима кюрдска държава по границата със Сирия заради опасенията, че това ще подкладе отново насилие в страната.
Турция дълго време водеше война срещу кюрдските сепаратисти. Това усложни положението в югоизточните и южни райони на страната. Подозренията са, че голяма част от арестуваните през последните дни са всъщност турски кюрди и нямат нищо общо с “Ислямска държава”.