IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Лъжата, че дълговете на Гърция няма да бъдат опрощавани

Европейските правителства не намаляват номиналния дълг заради данъкоплатците, но реално го правят по заобиколен начин

08:21 | 15.07.15 г. 21
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Вече имаме всички детайли от гръцката сделка с тройката – Европейския съюз, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ). Най-интересната част от нея е настояването, че не може да има облекчаване на номиналния размер на дълга, коментира британският икономист Тим Уорстол за Forbes.

Тези 320 млрд. евро, заедно с новите 80 млрд. евро обсъждани в момента, трябва да бъдат запазени под формата на огромна и напълно неплатима сума. В действителност увеличаваме гръцкия дълг до над 200% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, конкурирайки се по този начин единствено с Япония. Японският дълг обаче е в местната си валута и до голяма степен се държи от населението, което прави нещата доста различни.

Причината, която стои зад тази настойчивост, е много проста. По този начин политиците на еврозоната могат да се обърнат към собствените си избиратели и да се закълнат, че не са изгубили парите на данъкоплатците за Гърция. Те могат да кажат – ето, заехме им 400 млрд. евро, че и отгоре, те все още ни дължат 400 млрд. евро, че и отгоре, и нито цент от тази сума не е загубен!

Това, разбира се, са политически лъжи от най-висока класа. Всъщност това е твърде меко казано: това си е чиста проба лъжа. Поне 50% от вече дадените пари на Гърция вече са и изгубени и можем да приемем, че още толкова, ако не и повече, ще бъдат пропиляни. Но не казвайте пред данъкоплатците в еврозоната или те ще се ядосат на политиците си за това, че са изхарчили толкова много пари по подобен начин.

Детайлите от споразумението гласят следното:

"На фона на това, в контекста на възможна бъдеща програма на ЕСМ (Европейския механизъм за стабилност) и в съответствие с духа на изявлението на Еврогрупата от ноември 2012 г., Еврогрупата е готова да разгледа, ако е нужно, възможни допълнителни мерки (възможен по-дълъг гратисен период и срокове за плащане) с цел да се гарантира, че брутните финансови нужди ще останат на устойчиво ниво. Тези мерки ще зависят от пълното прилагане на мерките, договорени за евентуална нова програма и ще бъдат разгледани след наличието на първи положителен доклад. Еврогрупата подчертава, че номинални облекчения на дълга не могат да бъдат предприети."

Номерът се състои в израза „по-дълъг гратисен период и срокове за плащане“. Както всички знаем един долар, евро или лев днес струва много повече от един долар, евро или лев след година. Разликата между двете стойности е лихвеният процент: парите наистина имат времева стойност. Така че, ако заемем пари на някого и му заявим, че няма нужда да ги връща през следващите 50 години (нещо, което е вярно за част от дълговете на Гърция в момента), тогава ще налагаме лихва спрямо този времеви период и спрямо риска на заема.

Но това не е така. В момента лихвата за Гърция е няколко базисни пункта от Euribor – лихвения процент, на който останалите страни от еврозоната могат да заемат пари, плюс още малко отгоре, за да изглежда добре. Това не е правилният икономически лихвен процент, който трябва да бъде приложен. Освен това има и платежни ваканции: Гърция не трябва да плаща лихва за значителна сума от този дълг за още няколко години напред.

Цялостният ефект от всичко това е, че настоящата нетна стойност от 320 млрд. долара е намаляла приблизително наполовина. Тази сума не се е изпарила във въздуха. Счетоводството не работи по този начин. Ако икономическата тежест на гръцкия дълг бъде намалена с около 100 млрд. евро (не точна цифра, но все пак приблизителна), тогава по правило хората, които са предоставили дълга на първо място също са изгубили 100 млрд. евро.

Причината е, че парите наистина имат стойност във времето, а икономистите са прави за алтернативните разходи. Можем да направим много други неща с тези 320 млрд. евро вместо да ги даваме на Гърция на безумно ниски лихви за срок от 50 години и загубата се крие именно във всички тези малки неща, които няма как да осъществим заради този заем.

На въпроса защо тогава нещата се правят по този начин, отговорът е, че това е вътрешната политика на останалите страни от еврозоната. Защото ако избирателите осъзнаят, че политиците им просто са изхарчили 100 млрд. евро от техните пари, може да решат да се насочат към офисите на лидерите със запалени факли и вили в ръка. Или, това, което е дори по-лошо за един политик, да решат да гласуват за някой друг, който не е пропилял парите на данъкоплатците по някоя нелепа политическа химера като „Европейски съюз“.

В крайна сметка излиза, че можем да имаме всичките реални "подстригвания" на дълга чрез инфлация, времева стойност на парите, платежни ваканции и всичко останало. Но не можем и не трябва да налагаме номинални съкращения на дълга, защото собствените ни граждани може да осъзнаят колко разточителни сме били с парите им.

А това е един страхотен начин да управляваш цял континент, не мислите ли?

Всичко по темата за Гърция четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:46 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 13 rate down comment 11
крас
преди 9 години
Отекчително напоителна статия за това какво са парите и тяхната стойност. Проблема на Гърция и гърците е съвсем друг. БАНКИТЕ ИМ ИЗПАДНАХА В ЛИКВИДНА КРИЗА СЛЕД КАТО НАСЕЛЕНИЕТО ОБХВАНАТО ОТ ПАНИКА ТРЪГНА ДА ТЕГЛИ СПЕСТЯВАНИЯТА СИ!ЕЦБ и поделението и в Гърция - НБГ се оказаха неспособни да решат проблема и хлопнаха кюпенците на банките. В ГЪРЦИЯ СЕ ПОВТАРЯ СИТУАЦИЯТА С КТБ, НО В ПО ГОЛЯМ МАЩАБ!Като търговски дружества тези банки НЕ СА ДЪРЖАВНИ , а на юридически и физически лица, които дори не са й гръцки!Опита на ЕЦБ и поделението и в Гърция да прехвърли пролема от болната на здравата глава е вече познат у нас. Българската държава бе тази която тегли ДЪРЖАВЕН ЗАЕМ за да спасява някакаво източено от собствениците му частно търговско дружество каквото е КТБ!! ТОВА НЕ Е ЛИ ЛУДОСТ?!НЕ Е ЛИ ВРЕМЕ НЯКОЙ ДА КАЖЕ КАКВО ЩЕ СТАВА С ИЗПАДНАЛИТЕ В НЕПЛАТЕЖОСПОСОБНОСТ ЧАСТНИ ГРЪЦКИ БАНКИ И ЗАЩО ДЪРЖАВАТА ИМ ПО ПОДОБИЕ НА НАШАТА ЩЕ ТЕГЛИ ЗАЕМИ ЗА ДА ГИ ПОДКРЕПЯ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 10
Атанасио
преди 9 години
Над 51% от проблемите на света идват от лихвата и защото води косвено или пряко до войни ,убийства и самоубийства ,и Силвио Гезел още 1918год. е писал до немски вестник,че ако се запази финан.система до 25год. ще стане война и става - http://star05.net/infusions/booklib/book.php?book_id=199Историята и науката доказа ,че лихвата е зло ,и не съм съгласен с някои изречения в книгиТЕ - http://star05.net/infusions/booklib/book.php?book_id=200Анализа е много добър за отрицателните лихви НО АЗ СЪМ ЗА НУЛЕВИ - http://***.researchgate.net/profile/Ivan_Todorov/publication/235982190_The_Depreciating_Money_Theory_by_Silvio_Gesell_Applicability_Under_Contemporary_Conditions/links/0deec517ad1c87ad84000000.pdf
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 11
Атанасио
преди 9 години
Как централните банки причиняват неравенство в доходите - http://ekipbg.com/kak-centralnite-banki-prichinyavat/ - ''през периода между 1979 г. и 2007 г. доходите на средните 60% са се покачили с по-малко от 40% докато инфлацията е била 186%.''Номера е стар но няма да мине и затова пиша ,че инфлацията е вид кражба - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685ТРЯБВА СМЯНА НА СИСТЕМАТА казано кратко ''Пари без лихва и инфлация'' проф. Маргарет Кенеди - http://***.book.store.bg/p65592/lihvata-rak-na-obshtestvoto-margaret-kenedi.htmlПОВЕЧЕ ТУК - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1630500093894885
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 19 rate down comment 3
Mike Florida
преди 9 години
Европейските чиновници са на заплата и не ги интересуват дълготрайните последствия. Единствената им цел е да замазват докато им изтече мандата и дойдат други. Не 400 а 1 трилион биха дали, тотално несъбираеми на Гърция, само и само да се отложи неизбежното. Европейският съюз от зона за свободна търговия се превърна в псевдо държава с бюрокрация от пост социалистически български вариант!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 27 rate down comment 4
Mike Florida
преди 9 години
Европейските чиновници са на заплата и не ги интересуват дълготрайните последствия. Единствената им цел е да замазват докато им изтече мандата и дойдат други. Не 400 а 1 трилион биха дали, тотално несъбираеми на Гърция, само и само да се отложи неизбежното. Европейският съюз от зона за свободна търговия се превърна в псевдо държава с бюрокрация от пост социалистически български вариант!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 32 rate down comment 0
Bobby_bul
преди 9 години
Много добра статия, точно така е - в случая нетната настояща стойност на дълговете е отрицателна (на загуба), като се претегли по алтернативна цена на капитала... и на практика евро-данъкоплатците си губят парите в дългосрочен план, но кой ли политик ще си признае?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 2
Един Българин
преди 9 години
А, замисляли ли сте се защо е така? Може би на някои се налага да се използват такива методи. То малко ляво, повече ляво , та накрая маляк@!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 24 rate down comment 4
evtimvz
преди 9 години
Разбира се, че този дълг няма да бъде върнат. Но, все пак, не е вече 400 млрд. Парите, които се дават сега, директно се връщат на тези, които са ги дали. А големият дълг е за да може да се държи Гърция с намордник и на каишка. Иначе ще се въртят като .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 26 rate down comment 4
MZ/X
преди 9 години
КТБ е точно пример как хитреци превръщат събираеми кредити в несъбираеми! Аз лично нямам проблем с опрощаване на стари и реално несъбираеми кредити, стига това да не води до бъдещи несъбираеми кредити!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 20
ert
преди 9 години
Трябва да се отписва дълга, който де факто вече е несъбираем. Както се отписаха камари с кредити раздадени от КТБ, така трябва да се процедира и с Гърция, като е ясно че няма желание или възможност да се връща, тогава следва да се отписва както направихме ние с КТБ-то.На всички ни е ясно, че без опрощаване и отписване няма за какво Гърция да се мъчи да остава в ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още