IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Между хаоса и Grexit

Три сценария за бъдещето на Гърция, представени от германското издание Handelsblatt

11:27 | 09.07.15 г. 39
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Сценарий 2: Grexit

Ако гръцките власти не предоставят списък с реформи, или те не са задоволителни, срещата на върха на ЕС в Брюксел може да се превърне в кризисно заседание, поставящо основите на излизането на Гърция от валутния съюз.

Търпението на европейците ще е свършило, и те може да обявят официално, че няма основа за нова спасителна програма за Гърция. Вината ще бъде у Ципрас.

Освен това правителствените ръководители биха могли, поне между редовете, да препоръчат на Европейската централна банка да си направи нужните изводи. Без перспектива за нова спасителна програма управителят на ЕЦБ Марио Драги и останалите централни банкери биха могли да преустановят захранването на гръцката банкова система със свежи пари.

Въпреки това Драги не е склонен да взема еднолични решения. Той нееднократно заяви, че става дума за политическо решение, което трябва да вземат премиерите на страните членки.

Ето защо те трябва не само да установят провала на преговорите, но и да поемат отговорност за последствията. Първото би било фалитът на гръцките банки, а с това – и на държавата. А всичко това ще доведе до Grexit.

Сценарий 3: Grimbo

Правителствените ръководители не вземат ясно решение за бъдещето на страната.

Сценарият "Grimbo" – смесица от "Greece" и "Limbo" – като израз за нещо, което се проточва, е най-вероятен, защото никой не вярва, че след оглушителното "Не" на референдума в неделя Ципрас ще е склонен да приложи тежки реформи. Освен това останалите държавни ръководители няма да са склонни да формулират ясен отказ от по-нататъшни преговори. Това ще направи по-тежко положението за гуверньора на ЕЦБ Марио Драги и неговите колеги в Съвета.

Защото финансовото състояние на гръцките банки и на икономиката като цяло се влошава от ден на ден. До 20 юли, когато е падежът за изплащането на кредит в размер на 3,5 млрд. евро на ЕЦБ, банката ще трябва някак си да обяснява защо снабдява гръцките банки със свеж капиталов ресурс. След това ЕЦБ ще трябва да формулира неплатежоспособността на страната и да не приема гръцки облигации като залог.

Вследствие на това гръцките банки ще се сринат, ако в този момент не се постигне изненадващо европейско споразумение. Гръцкото правителство ще трябва да започне да печата собствена валута или да плаща заплати, пенсии и сметки с дългови облигации – търговски ценни книжа (краткосрочни задължения от тип IOU),  но все още да запази и еврото като платежно средство. Тези IOU ще се обезценяват бързо спрямо еврото.

За гърците този сценарий ще е особено мъчителен, а най-късно през есента ЕС ще трябва да предостави хуманитарна помощ. Може би тогава ще се достигне до времето, в което отново ще може да се преговаря – или за нов спасителен механизъм, или за контролирано излизане от еврозоната.

Всичко по темата за Гърция четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:41 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

26
rate up comment 0 rate down comment 0
data
преди 9 години
Къде сбърка Европа ? Мисля с отказа за издаване на обща европейска облигация . Това направи отделните страни изключително уязвими
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 2 rate down comment 3
edimi
преди 9 години
към21. Да абсолютно! Само с разликата, че в тези "размирисани" няколко години, е намесена прееееекалено политика и "геостратегически интереси". ЕС/НАТО/ с по-голяма лекота ще загуби някой апендисит като БГ или Румъния, отколкото този излаз и пристанища на море.А пък Путин се облизва и чака.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 3 rate down comment 1
Mesoiadess
преди 9 години
Е чак хуманитарни помощи ............Имат достатъчно остатъчен ресурс , за да се занимава някой с тях .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 2 rate down comment 0
smart-ass
преди 9 години
Много на място е това мнение! Напълно споделям
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 17 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 9 години
Ооо, йес! Ако беше само Гърция, тя излита с шут, а другите си свиркат! Тук обаче остава да виси въпросът за кокошката и яйцето - халът на Гърция е проблемът на Еврозоната и ЕС, или ЕЗ и ЕС докараха нещата до хала на Гърция! Нека не забравяме, че Гърция просто е най-кресливата от цял курник келяви кокошки...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 16 rate down comment 5
smart-ass
преди 9 години
Членството в ЕС не бива да се превръща в дружбата, която "жизнено важна като въздуха и водата" Ние сме били в положението на Гърция в миналото. Брежневата субсидия и евтиния нефт, който ние реекспортирахме за твърда валута. В един момент "другаря Горбачов" я спря и ние заиграхме двойната игра - с баварския премиер, икономическия форум "Изток-Запад" и "евтините" заеми от запада. Междувременно 1986 - 1989та си поддържахме икономическия модел и народа даже остана с впечатлението за икономическия връх на социалистичекия строй. Точно като в Гърция след като влязоха в Еврото до 2008ма. Необходими ли са повече паралелни картинки? Днес не бива за едно сако ордени, целувки с мляскане на показ и молби за "финансово присъединяване към страната кредитор" да се държи паразитен индивид в съюза. Ако има деморализиращ фактор в колектива той се предупреждава, "вразумява" или изгонва за назидание на другите податливи членове, които не са достатъчно мотивирани. *** урок от оперативния мениджмънт!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 11 rate down comment 9
Mavi Goz
преди 9 години
Мда... От дни чаках някой да напише това, което вади очи, но тук повечето са кьорави двуизмерни бройлери, таранки, които кълват само на "червено"...Кризата с Гърция означава край на идеята за единен ЕС! Финито! ***! Вече е ясно, че празникът на свободните народи, пеещи в един глас "Одата на радостта" няма да се състои! Или ще се разпадне, или ще се управлява с насилие, на принципа "няма не искам!" Ако изпуснат, или изгонят (кой както предпочита) Гърция, ще последват и други, които или не могат, или вече не искат да изпълняват критерии, създадени и въведени от по-силните икономики.Ако задържат Гърция, то ще е на всяка цена, извън всякаква икономическа логика! Остава само политиката, която не служейки на икономиката, на кого ли ще служи и с какви методи и средства?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 21 rate down comment 3
юрист
преди 9 години
Локомотивни машинисти със заплата ...7 К евро на месец?! Това не е заплатата на биздевмениджър, а на .... гръцки локомотивен машинист- държавен служител! На кое отгоре? На ФАЛШИВ БВП, формиран от ЧУЖДИ пари!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 18 rate down comment 2
юрист
преди 9 години
13- в колко от тези държави има такива "ДМС"-та за държавните им служители? http://money.bg/news/id_1517185192 Германският вестник Handelsblatt предлага списък от някои отрязани доплащания. Те ярко свидетелстват за това, как не лошо са си живели някои от гръцкия държавен сектор. Сега те се премахват от държавните разходи.Оказва се, че шофьорите на служебни автомобили, които управляват дизелови коли, получават по 25 евро на месец за подгряване на двигателя".Локомотивните машинисти, с отчитането на всички доплащания са си докарвали по 7 000 евро. Това не е пречило те да получават още 420 евро месечно за спазване на санитарната хигиена. Всеки четвърти железничар е получавал тези пари, за да си мие ръцете по няколко пъти на ден. А отпуската на работещите в сектора се е изчислявала, не знайно как и защо, сякаш деня има 28, а не 24 часа.Добре са си живели и водачите на автобуси в Атина. Ежемесечно на тях се е доплащало по 310 евро, ако в течение на месеца не са закъснели нито едни път за работа. Но подобна практика е била разпространена и при някои държавни служители - имали са добавка към заплатата, за да идват навреме на работа.Куриерите в министерствата и другите ведомства са получавали допълнително към заплатата по 290 евро, фактически за изпълнение на задълженията си - да пренасят документи от кабинет в кабинет.А служителите в държавните учреждения са получавали бонуси, за това че са се занимавали с копирането на документи.Още куриоз: на съдиите са доплащали към заплатата определени суми, за да не работят излишно бързо и усърдно.Освен това стоматолозите към държавния застрахователен фонд IKA са получавали командировъчни, както и правото да покриват транспортните си разходи за сметка н а обществените средства. Въпреки, че както отбелязва Handelsblatt, повечето от медиците са работели без да напускат кабинетите си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 27 rate down comment 4
smart-ass
преди 9 години
С високомерието си гърците са останали слепи за икономическата история на Източна Европа в периода 1989 - 1999ма година. Не се научиха, че тези които най-рано тръгнаха по правилния път вече задминаха Гърция, а по-упоритите магарета които чакаха 1997 - 1999 (БГ, Влашко, Сърбия и Украйна) изостанаха от темпото на "втория свят" и чак сега се измъкват "от третия към втория". Случаят с Гърция е, че боли падането от "първия свят" директно към "третия". А причината е ясна - "дървена глава" и куха надменност. Още не е дошло дъното за южните съседи! Роудмапа за догонване на Гърция (Латвия - 2016, Влашко - 2018, БГ- 2020/2021та) може и да се скъси. Ще поживеем, ще видим дали Гърция (отново) ще стане най-бедна както през първата половина на XX век.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още