IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Между хаоса и Grexit

Три сценария за бъдещето на Гърция, представени от германското издание Handelsblatt

11:27 | 09.07.15 г. 39
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Сценарий 2: Grexit

Ако гръцките власти не предоставят списък с реформи, или те не са задоволителни, срещата на върха на ЕС в Брюксел може да се превърне в кризисно заседание, поставящо основите на излизането на Гърция от валутния съюз.

Търпението на европейците ще е свършило, и те може да обявят официално, че няма основа за нова спасителна програма за Гърция. Вината ще бъде у Ципрас.

Освен това правителствените ръководители биха могли, поне между редовете, да препоръчат на Европейската централна банка да си направи нужните изводи. Без перспектива за нова спасителна програма управителят на ЕЦБ Марио Драги и останалите централни банкери биха могли да преустановят захранването на гръцката банкова система със свежи пари.

Въпреки това Драги не е склонен да взема еднолични решения. Той нееднократно заяви, че става дума за политическо решение, което трябва да вземат премиерите на страните членки.

Ето защо те трябва не само да установят провала на преговорите, но и да поемат отговорност за последствията. Първото би било фалитът на гръцките банки, а с това – и на държавата. А всичко това ще доведе до Grexit.

Сценарий 3: Grimbo

Правителствените ръководители не вземат ясно решение за бъдещето на страната.

Сценарият "Grimbo" – смесица от "Greece" и "Limbo" – като израз за нещо, което се проточва, е най-вероятен, защото никой не вярва, че след оглушителното "Не" на референдума в неделя Ципрас ще е склонен да приложи тежки реформи. Освен това останалите държавни ръководители няма да са склонни да формулират ясен отказ от по-нататъшни преговори. Това ще направи по-тежко положението за гуверньора на ЕЦБ Марио Драги и неговите колеги в Съвета.

Защото финансовото състояние на гръцките банки и на икономиката като цяло се влошава от ден на ден. До 20 юли, когато е падежът за изплащането на кредит в размер на 3,5 млрд. евро на ЕЦБ, банката ще трябва някак си да обяснява защо снабдява гръцките банки със свеж капиталов ресурс. След това ЕЦБ ще трябва да формулира неплатежоспособността на страната и да не приема гръцки облигации като залог.

Вследствие на това гръцките банки ще се сринат, ако в този момент не се постигне изненадващо европейско споразумение. Гръцкото правителство ще трябва да започне да печата собствена валута или да плаща заплати, пенсии и сметки с дългови облигации – търговски ценни книжа (краткосрочни задължения от тип IOU),  но все още да запази и еврото като платежно средство. Тези IOU ще се обезценяват бързо спрямо еврото.

За гърците този сценарий ще е особено мъчителен, а най-късно през есента ЕС ще трябва да предостави хуманитарна помощ. Може би тогава ще се достигне до времето, в което отново ще може да се преговаря – или за нов спасителен механизъм, или за контролирано излизане от еврозоната.

Всичко по темата за Гърция четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:41 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

36
rate up comment 7 rate down comment 0
system_foult
преди 9 години
Гърция погледнато от всички аспекти си е една фалирала държава която не обслужва кредитите си без пари е с огромни дългове и нефункционираща банкова система.Ако зависише от скандинавците и северните членове на зоната ще ги оставят на кучетата а Сомалия ще им се стори MTV.Междудругото в последните дни гърците ги тресе някаква Българска треска.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 0 rate down comment 2
data
преди 9 години
Между другото Църен Ваньо има не лоша лекция в ютубето то темата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 3 rate down comment 2
data
преди 9 години
Европа я е обзело едно безумно пацифиско шизофренно състояние . Дори с прилива на тарамбуки не може да се справи , та се стигма до там Бг на своя глава да изгражда клюна отново и да праща армията на границата . Сега остава да възстанови заставите и всичко ще си дойде на мястото
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 2 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 9 години
Те не отидоха като немски и френски производители, а отидоха като колелца от задействаната машина на глобализма, принудени от новите си транснационални собственици - банки и финансови спекуланти. Това имах предвид, кано писах за зависимостта от американската банково-финансова хидра.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 4 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 9 години
А наистина се оказа неизпълнима идеята за политическа независимост на Европа от Америка по простата причина, че Франция беше единствената голяма държава в западна Европа, която имаше право на независима политика, но загуби срещу канфигурацията на ЮСА, ЮК и двете окупирани и приведени в колониално състояние Германия и Италия. Даже след освобождаването на източноевропейските страни, единствено Полша се оказа с право на глас. Всички останали бяхме подсетени, че сме бивши нацистки сателити с утежняващи вината обстоятелства за последваща служба в лагера и на другия враг СССР и думата ни практически няма никаква тежест. Така Европа стигна до състояние на постоянно чувство за вина - състояние, описано за първи път от Зигмунд Фройд в контекста на Едиповия комплекс - изключително опасно и разрушително психомоторно сс стояние!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 1 rate down comment 0
data
преди 9 години
Е , това че всички немски , френски и т.н. производители отидоха да произвеждат в китай , за което наляха и доста капитали при жълтурите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 0 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 9 години
И какво толкова се заигра с Китай, че съм го пропуснал това...?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 0 rate down comment 3
data
преди 9 години
че се заигра с Китай . Просто супер *** стъпка при положение че си има собствен "китай" в южна европа . Това е стратегическата грешка . За другото за което ти говориш е не изпълнимо . Съжалявам
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 0 rate down comment 0
data
преди 9 години
Хъм , да ти кажа по скоро ч
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 4 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 9 години
Европа сбърка два пъти фатално:1. Не разпусна НАТО, след като руснаците ликвидираха Варшавския договор, СИВ и даже СССР и се прибраха в границите си.2. Превърна ЕС в политически блок, вместо да го развие само до икономически клуб.Отделно, не трябваше да се интегрира с американската банкова и финансова система, да се деиндустриализира и да пропада в кредитно-потребителската спирала, която действа като дрогата при наркоманите и допинга при спортистите - след кратка еуфория или прилив на сили следва рязък слъмп в активността на организма до следващата доза и така до създаване на зависимост.Така мисля аз, идно просто *** - капиталист... хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още