fallback

Евклидис Цакалотос - новият коз в ръцете на Гърция

Новият финансов министър на страната вероятно няма да има по-мек подход преговорите с кредиторите, твърди Ройтерс

21:08 | 07.07.15 г. 10

Евклидис Цакалотос, професорът с добър нрав, който бе назначен за нов финансов министър на Гърция в понеделник, показва ясна промяна спрямо войнствения стил на своя предшественик Янис Варуфакис.

55-годишният Цакалотос е учил в престижното частно лондонско училище “Сейт Пол”, а след това в Оксфордския университет. Той говори гръцки с британски акцент и рядко се появява на публични места. . Но ако европейските власти очакват новият финансов министър на Атина, който вече е бил основен преговарящ в срещите между гръцкото правителство и кредиторите, да има по-мек подход в новите преговори, могат да помислят отново, пише в свой анализ Ройтерс.

Като плод на икономическото мислене на СИРИЗА, Цакалотос вероятно ще удвои усилията си да сложи един от най-спорните въпроси през последните пет месеца - облекчаването на дълга на Гърция - обратно на масата.

По време на пресконференция след като положи клетва Цакалотос заяви, че е загрижен за задачата, пред която предстои да се изправи.

“Не мога да скрия от вас, че съм доста нервен. Не поемам поста в най-добрия момент в историята на Гърция”, коментира той.

Но министърът, който седеше в сянката на своя предшественик, заяви, че е готов да даде нов старт на преговорите с европейските партньори, така че да отговори на решението от референдума, който се проведе в Гърция в неделя.

“Искаме да продължим дискусиите, да използваме мандата, който гърците ни дадоха, за да постигнем нещо по-добро… за всички тези хора, които страдат толкова много”, допълни министърът.

Цакалотос, който е съавтор на книгата на управителя на гръцката централна банка Янис Стурнарас, е наричан на левичарски жаргон “Революционния европеист” - икономист, който подкрепя интеграцията на Европейския съюз (ЕС), но не и капиталистическите ѝ принципи.

Подобно на Варуфакис, Цакалотос честo порицава Европа за големите демократични пропуски и твърди, че зле управляваните фискални ограничения, наложени от ядрото на еврозоната, са довели до ненужното обедняване на Гърция и други страни в периферията.

“Европейският валутен съюз създаде разцепление между ядрото и периферията и отношенията между тях са йерархични и дискриминационни”, пише той в статия.

Роден в Ротердам, Холандия, Цакалотос има значителен международен научен опит. Той учи политология, философия и икономика в Оксфорд, където по-късно през 1989 г. получава и докторска степен. Той преподава в Университета в Кент преди да се върне в Атина като професор по икономика в Атинския университет.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:59 | 12.09.22 г.
fallback