fallback

BIS призова за структурни реформи в развиващите се страни

Правителствата трябва да поемат юздите на централните банки и да играят по-голяма роля за възстановяването на баланса на икономиките

14:10 | 29.06.15 г. 2

Годините на силен растеж до голяма степен засилиха нововъзникващите пазарни икономики, но бумът при активите и кредитите увеличи тяхната уязвимост при кризи, констатира Банката за международни разплащания (Bank for International Settlements – BIS) в последния си доклад, цитиран от Ройтерс.

BIS подчертава, че от 2002 г. насам нововъзникващите икономики се радват на една от най-дългите позитивни икономически серии със среден ръст на БВП от около 6 на сто годишно. Този растеж обаче се забавя, а лихвите се увеличават, като банката прави паралел с фалитите в Латинска Америка в началото на 80-те години на ХХ век и азиатската криза от 1997 г.

"Тогава, както и сега, бързият растеж съвпадна с финансов бум, подхранван от големите притоци на капитал и гъвкавата парична политика в страната и в чужбина", посочва се в доклада на банката.

От 2002 г. брутните чуждестранни инвестиции в развиващите се пазари, изчислени като процент от икономиките им, достигнаха най-високото си ниво от един век. Капиталовите потоци са ускориха след срива на лихвите на запад. Заради по-високите лихви и по-бързия растеж на развиващите се страни те станаха още по-съблазнителни за инвеститорите.

BIS признава, че това несъмненио има своите положителни страни, отбелязвайки натрупването на резерви от централните банки в повечето страни и по-малката зависимост от дългове. Ефектът обаче няма как да е постоянен, посочва банката в доклада си.

„Огромните инвестиционните потоци, обменните курсове на валутите и сравнително ниските лихвени проценти създадоха няколко главоболия: от 2004 г. насам кредитният растеж в развиващите се пазари достига около 12% на година, а цените на недвижимите имоти се увеличиха с 40 процента“, отбелязва банката.

Според оценката на банката и правителственият, и частните дългове в момента са с около 50 на сто по-високи в сравнение с нивата, отчетени при азиатската криза от края на 90-те години. Увеличението се дължи най-вече на бързото задлъжняване на частния сектор в развиващите се икономиики.

BIS предупреждава, че са необходими структурни реформи за насърчаване на растежа. Банката подчертава, че правителствата трябва да поемат юздите на централните банки и да играят по-голяма роля за възстановяването на баланса на икономиките.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:25 | 18.08.22 г.
fallback