"Който чупи – купи“. Така в общи линии бившият държавен секретар на САЩ Колин Пауъл предупреди предишния президент Джордж Буш младши преди инвазията му в Ирак, пише онлайн изданието EurActiv.com.
Изразът е валиден и за ситуацията в Гърция, ако имаше кой да предупреди канцлера на Германия Ангела Меркел. Доколко е честно обаче да се вини Меркел за „счупването“ на Гърция? Няма как обаче канцлерът на Германия да избегне гръцкия проблем и решението за това дали Атина ще напусне еврозоната ще остави отпечатък върху нейното наследство, отбелязва изданието.
От месеци пословично предпазливата Меркел се чуди дали да рискува излизане на Гърция от европейския валутен блок и да приеме финансовата, икономическа и геополитическа враждебна реакция, която със сигурност ще се отприщи.
За разлика от германския министър на финансите Волфганг Шойбле, който изпрати достатъчно сигнали през последните месеци, че може да приеме еврозона, която не включва Гърция, Меркел е твърдо решена да избегне подобен развой на събитията, поне според най-близките ѝ съветници.
Чия е отговорността?
Ако Гърция излезе от еврозоната, вината ще падне основно върху лявото правителство на премиера Алексис Ципрас от СИРИЗА, което дойде на власт през януари и разгневи партньорите си с конфронтационната си позиция в преговорите за дълга.
Дни преди парите на Гърция да свършат, Ципрас свика референдум, на който гърците ще трябва да дадат своето мнение по последните предложения на кредиторите. Това е напълно достатъчно да прелее чашата на търпението на Меркел и тя да спре кранчето завинаги, посочва изданието.
Именно Меркел обаче повече от всеки друг европейски лидер ще носи отговорност пред развалините на еврозоната защо това бедствие не беше предотвратено.
Излизането на Гърция от валутния блок може да предизвика хуманитарна криза в Европейския юг, която да се пренесе и в страните, които току-що се измъкнаха от рецесията. Ситуацията отново разрази и дебатите за подкрепяните от Германия политики на строги икономии и отношението на Меркел към кризата.
Ако позволи на Гърция да се откаже от еврото, това ще е най-дръзкият ход, който канцлерът на Германия е предприемала, откакто дойде на власт преди около десетилетие. Той ще е и най-рисковият ход – по-рисков дори от решението от 2011 г. Германия да се откаже от ядрената енергия.