IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Италия и Русия отпадат от 10-те най-големи икономики към 2050 г.

Възходът на азиатските страни ще продължи, въпреки че и те се очаква да имат демографски проблеми, които ще оказват натиск върху растежа

17:00 | 24.06.15 г. 22
Италия и Русия отпадат от 10-те най-големи икономики към 2050 г.

Италия и Русия се очаква да отпаднат от списъка на десетте най-големи икономики в номинално изражение към 2050 г., според Economic Intelligence Unit. На тяхно място се очаква в топ 10 на световните икономики да влязат Индонезия и Мексико, които в момента са на съответно 16-то и 15-то място.

Още през 2026 г. Китай ще изпревари САЩ по брутен вътрешен продукт (БВП) в номинално изражение и ще поддържа лидерската си позиция до 2050 г., посочва се още в доклада.

САЩ ще са на второ място, а Индия ще се е изкачила до третата позиция по това време от девета през 2014 г., постигайки среден икономически растеж от около 5% годишно.

Четвъртата най-голяма икономика през 2050 г. се предвижда да е Индонезия, следвана от Япония, Германия, Бразилия, Мексико, Великобритания и Франция.

За сравнение, в момента Япония е третата най-голяма икономика в света, следвана от Германия, Великобритания, Франция, Бразилия, Италия, Индия и Русия.

Възходът на азиатските икономики не е нов феномен, отбелязват икономистите. През втората половина на ХХ век станахме свидетели на възхода на Япония и Южна Корея, а с началото на новото хилядолетие започна нов бум и много азиатски икономики постигнаха силен растеж. Така делът на азиатските страни в световния БВП се разшири от 26 до 32% за периода 2000-2014 г.

Възходът на азиатските икономики ще продължи и до 2050 г., като дотогава те ще допринасят с 53% за световния БВП, прогнозират икономистите.

Глобалният растеж към 2050 г. не се очаква да се забави драматично спрямо историческите нива. След 2030 г. обаче се очакват по-сериозни спадове за някои от регионите заради негативните демографски тенденции.

През последните десетилетия голяма част от икономическия растеж се определяше от ръста на населението. Очаква се обаче средногодишният растеж на населението в глобален мащаб да се забави от 1,3% за периода 1980-2014 г. до 0,5% от 2015 до 2050 г. Още по-негативни тенденции се очакват при трудоспособното население. Ако за периода 1980-2014 г то е нараснало средно с 1,7% годишно, то до 2050 г. се очаква спад от 0,3%.

Повечето от държавите в Африка и Близкия изток ще се облагодетелстват от ръста на населението, което ще бъде предимство по отношение на поддържането на висок растеж. Потенциалната работна сила в Ангола, Нигерия и Кения например се очаква почти да се утрои от 2014 до 2050 г., а в Алжир, Египет и Иран – почти да се удвои за същия период.

Някои от тези страни ще се облагодетелстват и от по-високите нива на икономическа активност заради нарастващото включване на жените на пазара на труда и увеличаването на възрастта за пенсиониране.

Същевременно в по-голямата част от Европа и Източна Азия работната сила ще се свива и ще оказва натиск върху растежа. Най-силен спад на населението в трудоспособна възраст се очаква в Япония – с над 25% за периода (от 66 до 47 млн. души), следвана от Китай и Южна Корея.

С над една пета се очаква да се свие работната сила в Гърция, Португалия и Германия. Спад се очаква и в развиващите се европейски икономики, с няколко изключения, сред които Казахстан и Турция, отбелязват икономистите.

За да се смекчат негативните ефекти от демографската картина, е необходимо да се предприемат политики за насърчаване на икономическата активност, но това няма да бъде достатъчно, посочва се в доклада. Имиграционните политики също трябва да влязат във фокуса на политиците, тъй като държавите се конкурират в привличането на ограничената работна сила.

Ключова за държавите ще бъде способността им да „превключват“ към различни източници на растеж. За страните, които стартират от ниска база, ще има огромен потенциал за инвестиции в подкрепа на икономическата експанзия. За по-напредналите икономики обаче ще е необходимо да работят за по-ефективно използване на капитала, като засилят технологичния прогрес и инвестициите в наука и иновации.

Темата коментират Вероника Денизова от ТВ Bulgaria ON AIR и Свилен Колев от Investor.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:58 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 6 rate down comment 3
STRAHO
преди 9 години
"През 2020 година три от петте икономически сили в света ще бъдат развиващи се икономики, което представлява 30.4% от световния БВП на глава на населението.Развитите икономически сили ще бъдат изместени от нови суперсили на пазара и по-специално страните от БРИК, които се издигнаха като ефект от сеизмичните въздействия на глобалната икономическа криза през 2008-2009 година. Евромонитор прогнозира, че Китай ще стане най-голямата икономическа сила в света по отношение на БВП на глава на населението още през 2017 година.Освен това, Русия ще изпревари Германия и ще се качи на пета позиция като икономическа сила през 2016 година. Тези промени ще окажат влияние върху световната политика, бизнес средите и инвестиционните потоци, докато потребителските пазари в развиващите се страни ще нараснат значението с развитието на средната класа." Ето едни други прогнози от Евромонитор
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 1
tisia
преди 9 години
..какво се чудиш,иначе няма заплати!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 2
STRAHO
преди 9 години
Да им се чуди човек на тези които са правили прогнозите в статията!? Пак ще повторя, освен икономическите показатели има голяма вероятност САЩ да не са в същия състав до 2050 г. :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 1
STRAHO
преди 9 години
"БРАЗИЛИЯВъншния дълг на Бразилия възлиза на 15% от БВП, или приблизително 10 пъти по-нисък в процентно съотношение спрямо САЩ.РУСИЯПрез 2011 г. дългът на Русия е 3% от БВП. Въпреки поредицата от удари по икономиката на Русия от страна на САЩ и умишлено подпалване на война на територията на Украйна дългът на Руската федерация нараства едва до 23% от БВП на страната. Абсолютната стойност на тези 23% е равна на 599 819 000 000 щатски долара. За сравнение абсолютната стойност на външния дълг на САЩ възлиза на 18 000 000 000 000 /18 трилиона/, или близо 9 пъти по-висок от този на Русия. БВП на Руската федерация към 2013 г. възлиза на 2,097 трилиона щатски долара.ИНДИЯВъншният дълг на Индия е 22,8% от БВП, или 455 900 000 000 щатски долара.КИТАЙКитайците дължат 3 000 000 000 000 щатски долара, или 37% от БВП. За сравнение една минидържава от ЕС като Люксембург дължи 3 472 282 000 000 долара, или с близо 500 милиарда повече от Китай."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 3
STRAHO
преди 9 години
(Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка). Бързоразвиващите се икономики концентрират в себе си огромен потенциал от енергийни и човешки ресурси. Точно тази икономическа мощ застрашава лидерската позиция на САЩ в световен мащаб и разклаща фалшивите основи на налаганата от тях със сила демокрация. Днес светът е разделен на две, от едната страна, са САЩ и контролираният от тях ЕС, от другата Русия и страните от БРИКС. За разлика от евроатлантическите държави външният дълг на държавите от БРИКС е значително по-нисък. (Вижте в карето колко пъти по-ниска е задлъжнялостта в страните от БРИКС).На Световната банка и други кредиторизападният свят дължи 60,3 трилиона долара, а страните от БРИКС 4,6 трилиона
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 3
STRAHO
преди 9 години
"Задлъжнялост на държавите от Западния блокСАЩ 18 трлн. долараЕС 40 трлн. долараКанада и Австралия 2,3 трлн. долараОбщият външен дълг на 28-те държави членки на ЕС към март 2014 г. е в размер на 39,6 трилиона щатски долара.Eвропейският съюз днес e една фалирала пирамида. Държавите от съюза са потънали безвъзвратно в дългове, които не могат да изплатят никога, но за сметка на това трупат нови. Европа е изпаднала в дългова спирала. Икономическият растеж на държавите членки е жалък. По подобие на САЩ фалитът на редица европейски държави и сътресенията в тях е въпрос на време в краткосрочен аспект. Външните дългове на Канада и Австралия, които се намират под юрисдикцията на британската корона, са в размер на 2,7 трилиона долара."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 1
michaelis12
преди 9 години
Насим Талеб пише много добре в "Черния лебед" за подобни прогнози. ---------------------------------------------------------------------------------------------не моа да повервам, че си го чел тоя - бреее да му се невиди, ше стане човек от тебе, само да видиш и от некои други американци разни други раоти и ше стане раотата, от ей са го виждам :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 0
vankata89
преди 9 години
Само сравнете тегнологията преди 35 години какви комютри е имало тогава какви имаме сега на бас че никой тогава не можел да предвиди какво ще е през 2015 да не говорим че смарфоните са много по добри от тогавашните комютри.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 5
STRAHO
преди 9 години
Звучат някак като рейтинговите агенции на САЩ които даваха супер рейтинги на банки пред фалит. До въпросната година САЩ едва ли ще са в състава в който са днес ако не удържат центробежните сили сред тях. Може и изобщо да не влязат в първата стотица. :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 4
vankata89
преди 9 години
Тия как ги извадиха тия данни чак за 2050 с кристалното кълбо. До тогава например USA може да не съществува например какво правим ако вулкана под йеллоустоун гръмне или пък някоя откачалка се докопа до ядрено оръжие като например ИДИЛ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още