Бързо разширяващите се финансови пазари заплашват икономическия растеж, показва ново проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). В представеното в Берлин изследване ОИСР предупреждава за кредитно пренасищане. Финансовите институции трябва да бъдат принудени да имат висок собствен капитал, а банковата подкрепа с държавни гаранции трябва да бъде намалена, считат от организацията.
Ако финансовият сектор в индустриализираните страни расте със същото темпо, както и през последните десетилетия, то той по-скоро ще пречи на икономиката. Едно разширяване на финансовия сектор е риск преди всичко тогава, когато финансира инвестиции с ниска възвръщаемост, а глобално свързани банки могат да бъдат подсигирени само чрез огромна обществена цена.
Различните финансови канали имат различно, понякога отрицателно въздействие - не само върху разпределението на доходите, но и върху икономическия растеж. Повече кредити за домакинствата според ОИСР се отразяват негативно на растежа в повечето страни от организацията, предава DPA.
От 1960 г. кредитите за фирми и домакинства са се увеличили три пъти по-силно от реалната икономика. Според данните на ОИСР те възлизат на 110 процента от икономическото производство. Финансирането чрез фондовите пазари обаче би дало тласък на растежа в повечето страни. Увеличението на борсовите котировки с десет процента от брутния вътрешен продукт (БВП) се свързва с увеличение от 0,2% на растежа на БВП.
„Модерните икономики постоянно либерализираха правилата за финансовите пазари в десетилетията преди кризата“, твърди директорът на организацията Крисиян Кастроп. „В началото това бе добре за икономиката, но с времето дерегулацията отслаби икономическите фундаменти“, пояснява той.