IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Митът за руската енергийна мощ

Пазарната реалност е, че в момента европейските потребители нямат нужда от допълнителни количества природен газ, пише Newsweek

11:57 | 08.03.15 г. 101
<p>
	Снимка: <em>ЕК</em></p>

Снимка: ЕК

Идеята, че Русия може да получи стратегически предимства пред своите съседи заради своите енергийни ресурси, е добре известна, пише в коментар Newsweek. Изданието припомня, че след началото на конфликта в Украйна през 2014 година западните медии и енергийни експерти предположиха, че Москва ще използва своята енергийна мощ като част от своята „хибридна война“.

Реалностите по отношение на капацитета на Кремъл в петролния и газовия сектор обаче са други. С намаляващите цени на енергийните ресурси и развитието на неконвенционалните източници Русия постепенно губи своята мощ, се казва в анализа.

В началото на 21-ви век, когато цените на петрола и природния газ започнаха да растат, правителството на Владимир Путин си постави задача да превърне страната в „супердоставчик“ на енергия. Оттогава стратегията на Кремъл е да увеличава добива на суровината, както и да насочва паричните потоци от реализацията на енергийните продукти към държавните компании „Роснефт“ и „Газпром“, както и към техните дъщерни компании.

От 2000 година в руския федерален бюджет само от енергийния сектор са влезли около 2 трилиона долара. Но и двата енергийни гиганта не успяха адекватно да инвестират средствата в експлоатацията на нови находища. Нещо повече – те са склонни да разчитат на полета, разработени още през съветско време.

Показателен е фактът, че западна компания – Shell, например разработи находището „Сахалин – 2“, което е първият и единствен засега работещ проект за втечнен природен газ в Русия, посочва още изданието.

Неефективното и слабо планиране в руския петролен и газов сектор вече не засяга единствено вътрешния пазар, но намалява капацитета на Кремъл да пресира своите съседни страни. Newsweek посочва още, че през декември 2014 година Владимир Путин е сложил край на „Южен поток“, сочейки ограниченията, които поставя ЕС пред проекта, но пазарната реалност е, че европейските потребители в момента нямат нужда от повече количества природен газ.

Пренасочването на „Южен поток“ към Турция и Гърция се определя от изданието по-скоро като блъф, отколкото реалност, защото регионът няма нужда от 63 млрд. куб. метра газ годишно, какъвто е капацитетът на газопровода, а и „Газпром“ все пак ще трябва да спази европейските правила, ако иска да продава газ през територията на Гърция.

Прескачането на Украйна като транзитна страна на газовите доставки за Европа остава основен приоритет за Кремъл, но тези планове засега са успешно блокирани от Европейския съюз. 

Добивите на природен газ и петрол в Русия намаляват и заради наложените от Запада санкции. Коментарите, че руските компании бързо ще могат да заменят западните технологии със свои разработки будят по-скоро скептицизъм, допълва изданието. Така постепенно се стига и до замразяването на проекти (например на „Роснефт“ в Арктика).

До финансовата криза през 2008 – 2009 година руските власти гарантираха пред Запада, че доставките са сигурни. Тогава и се правеха съвместни предприятия с водещи енергийни компании от Запада, чрез които, с благословията на руското правителство, те получаваха достъп до въглеводородните ресурси на Русия. В замяна Москва получи дял в доходоносни активи в западни рафинерии и разпределителни мрежи.

Това обаче беше придружено от предположенията, че руските доставки ще бъдат гарантирани само ако Европейският съюз помогне да бъдат изградени пътища на суровината, които не само да прескочат Украйна, но и Беларус, Полша и Балтийските страни, посочва още в коментара си Newsweek.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:01 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

24
rate up comment 47 rate down comment 17
georgi_shum
преди 9 години
Отразило се на Газпром - публикуваха обзор на отчета им за мин година наскоро в rbc.ru спада в добива на газ за мин. год беше около 9-10 % Спада в износа към ЕС около 12.% Цитирам ти по памет.. може да бъркам леко, но не с повече от 1-2 %.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 49 rate down comment 19
georgi_shum
преди 9 години
И примера ти от 24 е направо комичен :)) Хаха значи със 100 % контрол върху Гапром и Роснефт.. уж да имало за здравеопазване, образование, пенсии, пушки и т.н..в Русия.. и "само 10тина млрд да се крадът".. всяко едно от изброените от теб в Русия е в пъти, ама в много пъти по зле от това в САЩ:) Където държавата не вземала нищо а всичко според теб се крадяло :) хахах :) Та над 35 % от болниците в Русия са все още без течаща топла вода бе драги.. :) Колко години още на високи цени на петрола ще им трябват за да им прекарат :))?? Още колко десетилетия ще са им нужни да свържат двата си най големи града, стоящи на 700 км един от друг с читава магистрала ? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 47 rate down comment 19
Mavi Goz
преди 9 години
И всъщност не знам за какъв точно спад става дума. И да има спад в потреблението, това не се еотразило на обемите на Газпром - за 2014 г. по Северен поток са увеличили обемите с 50%, а за този месец само през Украйна има заявки за 58% повече газ от Словакия и Унгария, та не знам кое как е...И за теб не знам, идея нямам какво правиш с газ, но ходи питай, там са ти наблизо турците от Шишеджам, ако си удвоят производството, с колко ще им се увеличи потреблението на газ, Или ако поляците решат да си удвоят площите на оранжериите за домати, дето основно зимата отглеждат, или примерно в Hoechst и BASF ако требва да започнат да заменят китайските пластмаси с родно производство или трябва да поемат производството на торове от Украйна, както вероятно ще се наложи... хехе!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 47 rate down comment 27
georgi_shum
преди 9 години
Не знам кой се излага, ама не съм аз определено :))) Норвегия е далеч по ефективна в управлението на парите, най малко виж им пенсионно инвестиционни фонд:) Саудите също :) Технологично в сектора Норвегия е светлинни години пред Русия. Даже се сещам, че Курск май пак норвежци я вадиха, че Руснаците не знаеха как..Дори и ти не можеш да го отречеш:) А Шеврон е частна компания:)) За разлика от Роснефт, Газпром и разните други нефти и гази в Русия :) В едно нещо си прав Путин промени Русия с парите от нефта и газа.. друго няма . И сега без тях: 25% инфлация на храните.. спад на реални доходи с 10 %..Спад на икономиката на годишна база към 3% от нач на годината...Баси ефективния и кадърен управник а ?:))) И в Китай крадат да.. ама ги хващат. патрона в челото и това е :) А при ***? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 62 rate down comment 25
Mavi Goz
преди 9 години
Разликата между Газпром и Шеврон и Путин и Обама е, че думбазите от Шеврон не дават нищо на Обанго и той всеки месец взима по 100-200 млрд.борчове, а Путин прибира всичко от Газпром и им отпуска по некой лев за джоб-парасъ... хехе! Щото нали се сещаш колко ефективно щеше да управлява парите от нефт и газ всеки на мястото на Путин, ако беше сработила схемата на Ходорковски и сега Роснефт и Газпром бяха спомен, а руските находища се притежаваха от ЕксънМобайл и Шеврон Тексас? Колко ли щяха да дават тези компании на държавата Русия за отбрана, образование, здравеопазване, пенсии, спорт и даже инвестиции?Путин е направил елементарна сметка - по-добре да пусне 10 млрд. да изтекат по джобовете на няколко човека, но в държавата да влезнат 100-200 млрд., отколкото обратното! Ти на кое от двете викаш "по-ефективно"? хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 49 rate down comment 17
abdul
преди 9 години
Пълна простотия е това. ПЪЛНА! Достатъчно е 1 държава (например България) да има недостиг на газ, за да се появи сериозен проблем в ЕС с газа. Европейският съюз не е достатъчно интегриран нито енергийно, нито банково/финансово, нито социално, нито военно за модерните геополитически предизвикателства, за да противодейства на конкретна енергийна заплаха от русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 65 rate down comment 20
Mavi Goz
преди 9 години
Хехе... путинофоби, путинофили, путинодебили... Ти с кого и как сравняваш ефективността на управлението на Путин? С Горбачов и Елцин, или с Брежнев? Видяхме как се управлява газово-петролният сектор и от либералчета като Ходорковски - "Вся власть евреям и все деньги в кармане (на Кайманом)!" хахаха! Голема ефективност беше, нема що! Кой управлява по-ефективно парите си от енергоносители? Норвегия и Сауди ли? Колко калпака хранят тези държави, какви територии отбраняват и изобщо отбраняват ли? Щото Путин успя с кинтите от нефт и газ доста да промени Русия след *** на Елцин и в същото време и да остане нещо и за крадене... хехе! Щото Шеврон всичко до стотинка изсипва в хазната на УСА ли? хахаха! Те офшорките не са фрашкани с откраднати от нефтени, оръжейни и банкерски джагали кинти? хахаха! Айде стига, че се излагаш! Даже в Китай крадат!!! хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 39 rate down comment 23
georgi_shum
преди 9 години
хахах :) *** :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 39 rate down comment 21
georgi_shum
преди 9 години
хаха :)) пал
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 44 rate down comment 27
stefan-L
преди 9 години
Добре че има такива Обамофили като теб та да ни покаже правият път
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още