IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Цената на един Grexit

Напълно безгрижно напускане на еврозоната от страна на Гърция не съществува, предупреждава икономистът Жан Писани-Фери

08:15 | 04.03.15 г. 40
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

След дни на напрегнати дискусии новото правителство в Атина постигна споразумение с кредиторите от Еврогрупата по-рано през миналата седмица, което включва редица незабавни реформи и разширяване на програмата за помощ с четири месеца. Но независимо от колективната въздишка на облекчение в Европа заради компромиса остава необходимостта от провеждане на допълнителни трудни преговори за нова помощна програма, която трябва да бъде представена до края на юни.

Разходите за различните действащи лица, които биха били нужни, ако не бъде постигнато споразумение, са критичен параметър при всички преговори, който се отразява на поведението на главните герои и по този начин и на резултата от самите преговори. В този случай става въпрос за цената на излизане на Гърция от еврозоната ("Grexit") - перспектива, която е широко обсъждана в медиите по време на неотдавнашните преговори и бе свързвана със значителни спекулации за отношението на различните заинтересовани страни, по-специално на гръцкото и германското правителство, пише в свой коментар за Project Syndicate Жан Писани-Фери, професор в Hertie School of Governance в Берлин, главен комисар по политическо планиране на правителството в Париж и бивш директор на Института "Брюгел" в Брюксел. 

От гледната точка на Гърция едно излизане от еврозоната ще доведе до значителни затруднения, което обяснява и защо в страната този вариант има много малка подкрепа сред населението. Но как стои въпросът с разходите при един Grexit за останалата част от еврозоната? Откакто този въпрос бе повдигнат за първи път в периода 2011 - 2012 г., по темата има две противоположни мнения.

Единият вариант – т.нар. Теория на доминото, предполага, че в такъв случай пазарите веднага ще питат коя ще е следващата страна. Съдбата на редица други държави ще бъде поставяна под въпрос, както се случи по време на азиатските валутни кризи от 1997-98 г. или европейската дългова криза в периода 2010 – 2012 г. Резултатът може да е колапс на еврозоната.

Другата гледна точка – често наричана теория на баласта, приема, че еврозоната всъщност ще се укрепи чрез оттеглянето на Гърция. Паричният съюз ще се отърве от постоянно повтарящ се проблем, и решението на еврозоната да разреши на Гърция да я напусне или да я принуди да го направи, би било от полза за доверието към нея. Нито една страна, поне така твърдят поддръжниците на тази теория, не би се осмелила вече да изнудва своите партньори.

През 2012 г. теорията на доминото изглеждаше достатъчно реалистична, за да накара страните кредиторки да се откажат от възможността за Grexit. След като през цялото лято германският канцлер Ангела Меркел размишляваше и претегляше възможностите, тя отпътува до Атина и изказа своите "надежди и желания" за това Атина да остане в еврозоната.

Днес ситуацията е различна. Напрежението на пазарите намаля, Ирландия и Португалия вече не са зависими от помощните програми, финансовата система на еврозоната е подсилена от решението за създаване на банков съюз, налице са и инструменти за управление на кризи. Вероятността един Grexit да предизвика верижна реакция днес е значително по-малка.

От всичко това обаче не следва, че излизането на Атина от зоната няма да представлява никаква опасност. Има цели три причини, поради които един евентуален Grexit би могъл да повлияе все още значително негативно на европейския валутен съюз.

На първо място едно напускане на съюза на Гърция биха опровергало мълчаливата презумпция, че участието в еврозоната е неотменимо. Вярно е, че историята ни учи, че няма неотменими задължения. Йенс Нордвиг от инвестиционната банка Nomura Securities твърди, че от началото на деветнадесети век са се разпаднали 67 монетарни съюзи. Всяко едно излизане от еврозоната ще увеличи възприятието за вероятността други страни да могат да последват примера рано или късно.

На второ място едно напускане на Атина ще вкара вода в мелниците на онези, които всъщност възприемат еврото само като преувеличено споразумение за поддържане на фиксиран валутен курс, а не като реална валута. Доверието към щатския долар се дължи на факта, че няма разлика между един долар в банка в Бостън и един долар в банка в Сан Франциско. Но от началото на кризата през 2010-2012 г. този принцип не важи съвсем са еврото.

Финансовата фрагментация е намаляла, но не е изчезнала, а това означава, че един кредит за малко или средно предприятие в Австрия не се олихвява по същия начин, по който се олихвява кредит за същата по рода компания от другата страна на границата с Италия. Критиците като германският икономист Ханс-Вернер Зин са се специализирали в това да свързват ситуацията на риска в контекста на евентуалното разпадане на еврозоната.

Предвид инициативите, които бяха предприети през последните години, днешната ситуация не подпечатва края на еврозоната. Въпреки това би било грешка да се предположи, че пълното доверие е възстановено. Гражданите на Европа със сигурност биха започнали да гледат на еврото с други очи след напускането (или изключването) на дадена страна от еврозоната. Въпросът за това къде е собственост едно евро, ще става все по-уместен. Местни и чуждестранни инвеститори ще разглеждат внимателно дали стойността на инвестицията им ще бъде засегната от евентуален срив на валутния съюз. Правителствата ще бъдат по-подозрителни към рисковете, на които потенциално ги излагат партньорите им. Съмнението няма да може да бъде напълно заменено и ще заеме мястото на вярата в необратимостта на еврозоната.

И накрая, едно евентуално излизане от еврозоната ще принуди европейските политици да формализират своите досега неразписани правила за раздяла. Отвъд общите принципи на международното право - например, за решението в каква валута биха се оценявали активите на дадена компания след разпадане на еврозоната, поне засега липсват съгласувани правила. A един Grexit ще принуди еврозоната да определи тези правила и следователно ще стане ясно колко точно струва едно евро, в зависимост от това къде и от кого и под каква форма се притежава то. Това ще направи не само възможен, но и много по-конкретен един евентуален риск от разпад на еврозоната.

Всичко това не означава, че членовете на еврозоната трябва да са готови да задържат Гърция във валутния съюз на всяка цена. Но те също така не трябва да имат никакви илюзии: един напълно безгрижен Grexit не може да съществува, пише още Жан Писани-Фери. 

Всичко за Гърция четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:22 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

28
rate up comment 1 rate down comment 0
edimi
преди 9 години
И аз, като data, мисля, че дисбаланса е неизбежен и увеличаващ се. Да, примера с НЕТ-а е подходящ. Въпроса е кога, и дали наистина ще има централен разпределител на доходи за потребление. От друга страна ако се съобразим с посочената цикличност, няма да е нужно. И наистина е сложно да се опишат "графично" процесите. Някои запазват "честота" и "дължина" на вълната, други се променят с различен алгоритъм. Доколко това е "планирана" намеса/каквото и да значи/, разбираме постфактум.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 3 rate down comment 1
SSIW
преди 9 години
Има основания да се тълкува като фаза в кондратиев цикъл. Потвърждението или отхвърлянето на това тълкуване ще го даде бъдещето : ако стагнацията се преодолее с ръст на икономиката, породен от научно-технологичен пробив с широко приложение в потребителската сфера, значи Кондратиев и Костов са били прави. П.П. Под-текста на въпроса ми по-долу беше : ако рязко се разшири достъпа до технологии чрез реформа на интелектуалното и патентно право, дали по тази линия може да се очаква нарастване на благосъстоянието и повишаване устойчивостта в икономически и социален план?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 0 rate down comment 1
data
преди 9 години
п.п.Така че по скоро Костов е прав - намираме се във вълна на Кондратиев .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 1 rate down comment 1
data
преди 9 години
процесите са изцяло нови и няма исторически препратки та затова са доста сложни за прогнозиране . Цифровизацията и роботизацията , както и скороста с която се вдига изчислителната мощ - никой не може да предвиди как ще променят обществата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 3 rate down comment 0
SSIW
преди 9 години
Да и аз намирам тази посока и логика на развитие на процесите за съвсем ясно очертана вече.БТВ, какво мислиш за авторското и интелектуалното право : принципите върху които лежи, адекватни ли са на съвременните реалност и дали това е област, чието реформиране може да допринесе полза ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 6 rate down comment 0
data
преди 9 години
имали устойчиви методи за преодоляване на този дисбаланс. - не няма и все повече ще се увеличава субсидираната заетост както и държавата ще стане главен разпределител на доходи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 6 rate down comment 1
SSIW
преди 9 години
Ами да ти кажа моите наблюдения са, че процеса на технологичен развой е стимулиран и по този канал за който ти говориш (ако го разглеждаме като алтернатива на кредитното потребление). Като пример мога да дам космическата сфера, интернет като технология също е бил създаден на държавни разноски за военни цели наука и технологии се финансират и по такива алтернативни на кредитното потребление канали, въпроса опира до това отношение : себестойност/цена на вложения пряк човешки труд на какво се дължи ниската тежест на цената на труда в себестойността и имали устойчиви методи за преодоляване на този дисбаланс.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 3 rate down comment 6
data
преди 9 години
по скоро ЕС е време да започне да се държи като нормална държава а не като общност от държави
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 4 rate down comment 2
data
преди 9 години
винаги в един митнически съюз печели по силната икономика и това е известно много преди ЕЗ дори да е била замислена
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 7 rate down comment 0
ivan4o555
преди 9 години
Излизането на Гърция от еврозоната ДНЕС, ще струва на Европа по-малко, отколкото излизането УТРЕ!Всяко забавяне означава натрупване на по-голям риск всеки ден.Гърците се стремят към опрощаване на дълговете и след това задължително ще излязат сами от еврозоната и ЕС.Инфото е от "кухнята" на Сириза, а изводите са за вас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още