IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Намаляването на населението и големият икономически обрат

За първи път от 500 години ситуацията се обръща - капиталът ще бъде в излишък, а трудът ще бъде скъп, пише Джордж Фридман

12:35 | 20.02.15 г. 30
Намаляването на населението и големият икономически обрат

Промени във връзката между труда и капитала

Намаляването на населението обаче ще има и друго, при това по-съществено последствие. Броят на световното население е бил стабилен до средата на 16 век. Раждаемостта се е увеличила около 1750 година и нараства стабилно до началото на 20 век, когато рязко скача. За последните около 500 години населението нараства с ускоряващ се темп.

Това означава, че в историята на модерната индустриализация и капитализъм винаги е имало излишък на работна сила. Също така се наблюдава и недостиг на капитал, в смисъл че капиталът е бил по-скъп от труда. Предвид постоянното производство на все повече човешки същества, предлагането на работна сила оказва натиск върху цената на труда.

За първи път от 500 години обаче ситуацията се обръща.

Първо, раждат се по-малко хора, което означава, че трудовата сила ще се свие и цената на всички видове труд ще нарасне. Досега това не се е случвало в историята на индустриализирания човек. В миналото недостигащият ключов елемент бе капиталът.

Сега обаче капиталът ще бъде в излишък, а трудът ще бъде скъп. Това няма да се случи единствено ако производителността расте толкова бързо, че трудът остане в излишък. При подобно развитие ще навлезем в революционна ситуация, при която отношението между труд и доходи ще трябва да се промени.

В допълнение към повишаването на БВП на човек от населението, действителното разпределение на богатството ще се измени. В момента сме в период, през който натрупването на богатство се насочи към по-малко ръце, а пропастта между горните слоеве на средната класа и средната класа нарасна. Ако цената на парите се понижи, а цената на труда нарасне, то широките неравенства ще се изменят и историческата логика на индустриалния капитализъм би била съществено преформулирана, ако не и обърната наопаки.

Трябва също така да помним, че трите изходни фактора за производството са земя, труд и капитал. Стойността на земята, разбирана в по-широк смисъл като недвижими имоти, се променя в известна зависимост от населението. Със спада на населението търсенето на земя ще се свие, което ще понижи цените на жилищата и ще повиши още повече БВП на човек от населението. Пътят към приблизителното равновесие ще бъде каменист и изпълнен с финансови кризи.

Например, намаляването на стойността на жилищата ще застраши нетното богатство на средната и висшата класа. Приспособяването към свят, в който лихвите трайно са по-ниски спрямо първата ера на капитализма пък ще противоречи на очакванията и следователно ще поведе финансовите пазари по непознати пътища. Спадът на населението все пак е прозрачен и силно предвидим процес, така че има достатъчно време собствениците на жилища, инвеститорите и всички останали да напаснат очакванията си.

Положението обаче няма да бъде еднакво във всички страни. Средно и слабо развитите държави ще се сблъскат със спада, след като развитите икономики вече са се приспособили към него. В страни като Русия пък спадът на БВП на човек от населението ще зависи от цената на суровини като петрола. Населението намалява дори там, където няма развита индустриализация, а в райони, в които има само урбанизация и прединдустриално земеделие, последиците са тежки. Има места без "предпазна мрежа" и Русия е сред тях.

Тук искам да отбележа, че намаляването на населението силно ще измени начина на действие на икономиките, но в развития индустриален свят това няма да бъде катастрофа, дори напротив. Може би най-значимата промяна ще бъде, че през изминалите 500 години банкерите и финансистите имаха превъзходство, а в общество с недостатъчно работна сила ключът ще бъде трудовият ресурс. Нямам представа как ще изглежда този бизнес модел, но не се съмнявам, че други ще открият.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:12 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 19 rate down comment 1
Xman1
преди 9 години
Например наличието на много деца при хората, е било основно заради земеделската дейност, не защото много обичат децата... а защото са им били работна ръка. (това се казва и в статията). Но днес земеделието вече е супер автоматизирано и не са необходими толкова хора. Също така не е необходима толкова много работна ръка в производството, както някога. От което следва естествено намаляване на раждаемоста. Ние в момента сме поставени от нашите управници, в директна конкуренция с машините (имам предвид обикновентие хора, нямам предвид разни социално слаби групи). Средната класа трябва да се конкурира с куп автоматизация, за да оцелява. Това някак обаче "не се забелязва". На свой ред тази силно конкурента среда обезсърчава много хора, които изпадат от обществото и стават на свой ред "социално слаби", и това ще продължи докато и последния човек не се превърне в "социално слаб", ако не си сменим философията и не се намери друг начин за преразпределение на благата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 2
Xman1
преди 9 години
Човека не е създаден да се труди, ако беше създаден за това нямаше да търси начини за автоматизация. (което на практика го прави от момента в който съществува) А компютрите могат да заменят хората и ще ги заменят, защото те са създадени да се трудят (по точно да заместят скъпия човешки труд). Да наистина човешкия труд е много скъп и неефективен и точно поради тази причина не трябва да се мисли как да се намали безработицата с безмислени и неефективни дейности. Трябва най накрая хората да разберат, че няма нищо лошо да споделят труда на машините с другите хора... безвъзмездно, без да изискват от другите да се конкурират с машините (защото това е невъзможно). На практика ние в момента се конкурираме малко или много с машините макар и не съвсем директно, те ни изместват от всякъде и ще се развиват още по бързо в близките години. Например Гугъл в момента имат изкуствен интелект, който е способен сам да се програмира.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 22 rate down comment 2
spectator
преди 9 години
"...Човек не съществува за да работи, това е сгрешена филосфия. Ние трябва да изследваме вселената и да развиваме ума си, а не да се занимаваме с монотонни и безмислени дейности, след като машинити могат да ни заменят в тях. "Звучи прекрасно, трудно е да не се съгласиш, цъкнах и плюсче, но...има нужда от продължение. Какво правят относно изследването на вселената /и др. подобни благородни занимания/ тези за които е нечовешки напън да завършат някак средно и да се ориентират в елементарните предизвикателства на ежедневието? А уви, такива са много, много хора. Ще кажеш- нека си живеят даром нищо-не-правейки. Но това е не по- малка дегенерация от това да прекарваш живота си в убийствен физически труд за едната храна, просто е в различна форма е направление.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 3
takiteasy
преди 9 години
И най накрая , след голямото mumbo jumbo, кой бил по умен или по прав запада или изтока, следва да се отбележи: Респект за назряващото просветление , че ДА !"Трябва да започне безвъзмездно разпределение на благата произведени от машините, иначе рискуваме да обезмислим собственото си съществуване. Човек не съществува за да работи, това е сгрешена филосфия. Ние трябва да изследваме вселената и да развиваме ума си, а не да се занимаваме с монотонни и безмислени дейности, след като машинити могат да ни заменят в тях."Браво, машалла, ausgezeichnet !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 27 rate down comment 2
Боян
преди 9 години
Интересна статия, но мисля че насочва проблема в много грешна посока. Според мен варианта да се стигне до недостиг на работна ръка е невъзможен, което е гаранция, че фактора работна ръка е в излишък, след това капитала също е в огромен излишък, ниските лихви за толкова много години го потвърждават напълно и накрая последния фактор земя също дори в момента е в излишък. Като с напредване на технологиите тези излишъци и при трите фактора ще нарастват. Какъв е извода според мен? Капитализма в сегашния си вид е разчитал на недостига в тези три фактора, за да тласка развитието на човечеството напред, но този модел на развитие вече е изчерпан, това което трябва да се направи е да се помисли над нов модел на развитие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 51 rate down comment 9
Xman1
преди 9 години
Големият проблем е че съвсем скоро компютрите ще могат да изместят хората на 100%... или поне на 99%. Изкуственият интелект само през последните 5 години е напреднал толкова, колкото през цялото останало време. Това нещо разбира се случва тихомълком и повечето хора дори не го осъзнават. Съвсем скоро хората няма да са необходими на капитализма, за да произвежда... а 7 милиарда няма да изчезнат за 20 години... Населението намалява, но дори не може да се добли до тема с който автоматизацията се ускорява. Трябва да се промени цялата философия на човечеството, ако изобщо искаме да оцелеем. Трябва да започне безвъзмездно разпределение на благата произведени от машините, иначе рискуваме да обезмислим собственото си съществуване. Човек не съществува за да работи, това е сгрешена филосфия. Ние трябва да изследваме вселената и да развиваме ума си, а не да се занимаваме с монотонни и безмислени дейности, след като машинити могат да ни заменят в тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 34 rate down comment 6
I
преди 9 години
Живеем в ерата на капиталистическия триумф. Новите фондови борси в доскорошните страни бастиони на комунистическата мощ са факт. Купуваме и продаваме валути на ФОРЕКС пазара от домовете!Седемдесет до 90% от работата на персонала в съвременните компании е интелектуална. Основното производствено средство е малко, сиво и тежи около кило и триста. Става дума за човешкия мозък.Съвършения човешки мозък, чиято собственост е неоспорима надделява над традиционните производствени средства - суровини, физически труд и капитал. Опитайте се да се сетите за някоя мащабна, преуспяваща съвременна компания, която се крепи на "мускули".Знанието е основното средство за превъзходство на държавите, корпорациите и индивидите.Новата студена война е по-недоловима - тя е битка на и за мозъци! Всички ние все по-често се изправяме пред ситуации, които изискват от нас повече и повече знание, за да функционираме и в крайна сметка да преуспеем...http://***.whoamijournal.com/content.php/142-%D0%9D%D0%90%D0%A1%D0%A2%D0%9E%D0%AF%D0%A9%D0%95-%D0%91%D0%98%D0%97%D0%9D%D0%95%D0%A1-%D0%92-%D0%95%D0%A0%D0%90%D0%A2%D0%90-%D0%9D%D0%90-%D0%92%D0%9E%D0%94%D0%9E%D0%9B%D0%95%D0%AF/view/1
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още