IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Войната в Украйна - състезание между телевизора и хладилника

Вместо да се бори с Путин на бойното поле, по-смислено за Запада би било да удари икономиката, пише Financial Times

14:28 | 18.02.15 г. 54
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Икономиката на Русия преживява дълбоки проблеми. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Икономиката на Русия преживява дълбоки проблеми. Снимка: Ройтерс

Моя приятелка от Москва описва по много симпатичен начин как нейните сънародници гледат на войната в Украйна - нарича го "състезание между телевизора и хладилника". Телевизията буни духа на руснаците с приказки за велика отечествена борба срещу  "фашистка" Украйна и интригантстващия Запад. Хладилникът обаче понижава духа с все по-оскъдното си и по-скъпо струващо съдържание, пише в свой анализ за Financial Times, цитиран от БТА, Гидиън Рахман.

Как въври състезанието между хладилника и телевизора сега може да се оцени според социологическите проучвания. Според неотдавнашно допитване показва 44% от руснаците възприемат американците за врагове - с 4% повече, отколкото преди началото  на конфликта. Според друго допитване обаче едва 19% посочват, че Украйна би трябвало да е част от Русия - в сравнение с около 50% от запитаните, подкрепили това виждане през март миналата година. 

Битката за умовете на руснаците ще започне отново, ако и когато войната в Украйна се възобнови не на шега. Това може да стане скоро. Дори германският канцлер Ангела Меркел, помогнала за договарянето миналата седмица на споразумението за прекратяване на огъня Минск 2, каза, че то е само "лъч на надежда".

Ако руснаците и техните пълномощници преминат отново в  настъпление, на запад ще завалят жалвания, че коварното правителство на президента Владимир Путин е имало явно превъзходство над слабохарактерните западняци.

Но ако Москва има военно и дипломатическо преимущество, то в други ключови отношения позицията ѝ е слаба и все по-отслабваща. Празните руски хладилници отразяват факта, че икономиката на страната е преживява дълбоки проблеми. Това в крайна сметка може да промени руските сметки, пише още FT, цитиран от БТА.

Макар Путин да прави паралел между днешния конфликт и руската Велика отечествена война срещу нацистка Германия, заключението, че народът му е готов отново да преживее всякакви лишения, за да победи, вероятно е неоправдано. Русия, разбира се, не е работеща демокрация, така че народното недоволство не се изразява пряко в натиск върху управляващите. Путин обаче е наясно, че значителна част от популярността му се дължи на
обещанието за по-висок жизнен стандарт. Лишенията и изолацията са по-непривлекателни предложения.

Както казва един руснак на средна възраст: "Хората, които помнят Съветския съюз, знаят какво е да караш на картофи. Младите обаче не знаят". Странното е, че липсата на хранителни стоки, което започва да се забелязва в супермаркетите, дори в Москва, е самопричинена рана, тъй като произтича до голяма степен от ответните санкции на Русия, включващи забрана на вноса на много хранителни продукти от Запада.

В интерес на Путин е да превърне конфликта в Украйна по-скоро във военна, отколкото в икономическа конфронтация. Украинските сили губят отчайващо съревнованието по численост. Както отбеляза Меркел, никакво количество оръжие, което Западът  би могъл да достави, не би могло да обърне това военно разпределение на силите. Нещо още по-лошо, ако доставката на западно оръжие доведе до руска ескалация, последвана от нови военни поражения за украинците, ще се засили натискът за контраескалация на Запада. Това развитие е опасно, и Москва би била много по-доволна да се стигне до него, отколкото Берлин или Вашингтон.

Така че вместо да се води борба с управлението на Путин там, където то е по-силно, на бойното поле, по-разумно би било Русия да бъде поразена в слабата ѝ точка: икономиката. Западът би трябвало показно да подготвя нови пакети с икономически санкции, готов да ги наложи, ако Москва ескалира отново боевете.

Най-обсъжданата санкция е отрязването на Русия от световната финансова мрежа, като ѝ се попречи да използва системата SWIFT за международни банкови разплащания Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT). Сходна санкция  беше приложена срещу Иран с унищожителен ефект. Само че би могло да се направи много повече преди да се прибегне до оръжието SWIFT.

Висш американски представител каза, че оценявайки санкциите от 0 до 10, забраната на SWIFT би била десетка. "Засега сме едва на две или три", добави той.

Ефектът от санкциите, съчетан с поевтиняването на петрола и срива на рублата, вече удари руските жизнени стандарти. Освен недостига на храни се заражда безпокойство от предстоящ недостигна лекарства, внасяни от Запада.

Никой на Запад не би трябвало да се радва от изгледите да се причинят страдания на обикновените руснаци. По тази причина евентуални по-нататъшни санкции трябва първоначално да са насочени преди всичко срещу елита. Това означава по-широки визови забрани и по-агресивно прилагане на западните антикорупционни регулации и на регулациите срещу прането на пари. Санкциите, насочени срещу икономиката в по-широк план, трябва да останат резервен вариант, пише още FT, цитиран от БТА.

Дори упражнявайки натиск, Западът трябва да помни къде все  още е възможно да се постигне споразумение с Москва. Русия има законни интереси в областта на сигурността в Украйна, които би трябвало да се признаят. Културните различия между източната и западната половина на Украйна също трябва да се признаят в политическите спогодби. Но е абсолютно недопустимо Русия да преследва целите си чрез военна интервенция в Украйна.

Докато това продължава, конфронтация със Запада е неизбежна. Санкциите едва ли ще доведат до бърза промяна в политиката на Кремъл, но реакцията на руската агресия ще е дългосрочно предизвикателство. Ако има подходящ случай за прилагане на доктрината на американския президент Барак Обама за "стратегическо търпение", то моментът е сега.

Още видеa можете да гледате на сайта на ТВ Bulgaria On Air

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:32 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

22
rate up comment 5 rate down comment 9
supertrader
преди 9 години
Пияндетата като видят малки ракети на височина 20 и по малко мера да идва при тях между сгради и всякакви препядствия и ще забравят да пълнят оръдията със снаряд след снаряд подгряти яко с водка. Тотална амнезия ще ги подгони и не ми обяснявай че това е армия..там армия няма - пиянурници от двете страни казват хората и сега миротворците първо трябва да им спрат водката а тея ще влязат в алкохолен делир и не знам как ще се оправят с тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 15 rate down comment 4
Сините камъни
преди 9 години
"Путь" на руски означава:- път- направление- курс- маршрут- цел- способ и так дале!Подкрепям Путин, той единствен се опълчи на банковото робство!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 7 rate down comment 9
georgi_shum
преди 9 години
Баце стига се излага с тоз ръст на тая тъгововия бе! Дори собсвения си линк прочети внимателно! Провинция Синдзян-уйгурски автономен регион, в Китай си е дигнала за миналата година търговията с Русия с 374 % и е стигнала до "колосалните" 2.5 милиарда$. И това е провинция с към 30 млн народ!!! Не целия Китай. Руско- Китайската търговия за миналата година, като цяло, е спаднала с 0,8 % (-0.85) до 88.1 милиарда $.!!! Линк към руски саит ти пратих даже!!! А само за Януари тази година, търговията им е на минус /-/ 36 %. Пак по Руски и Китайски данни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 9 rate down comment 13
georgi_shum
преди 9 години
Не се хаби да им обясняваш:)) Няма те разберат::) За тях - руснака е болен патриот дето не го интересуват ни лихви, ни храна. ни нищо .. Само матушка Русь и Путин :)) Аз затова на тукашните им викам путинофили, а не русофили :)А и 90% от пишещите се тука про руски типове и Руски не знаят даже :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 10 rate down comment 7
Сините камъни
преди 9 години
Браво тогава на опълченците!С оръжие от "каменнта ера" вкараха в котела 6 до 8 хиляди от така наречената "украинска" войска!Явно в каменнта ера хората са били на доста високо ниво!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 12 rate down comment 7
Сините камъни
преди 9 години
Ще карат като американците, на помощи, нали централната банка на Русия се управлява от американците!А с помощите, чипс, кока кола, марихуана и нещо по-така, самозодоволяване пред монитора, трупане на тлъстини за "бъдещето", всякакви екстри!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 9 rate down comment 12
rover
преди 9 години
Тези минуси на написаното в руските медии ли ги праскате? Давате го по-руснаци от руснаците май...хе, хе, хе....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 7 rate down comment 3
kalendar
преди 9 години
хехехе:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 8 rate down comment 12
rover
преди 9 години
Экономический кризис реальность, с которой России придется жить, вероятно, ближайшие несколько лет. Присоединение Крыма и наложенные на страну санкции подкосили и без того замедлявшуюся экономику. Упавшие цены на нефть обвалили курс рубля, а экстренно поднятая ставка ЦБ фактически лишила бизнес денег. Дальше, даже по официальным прогнозам, рецессия, инфляция и рост безработицы.Старите там са навикнали на купони, да има товарят хляба в каросерията на ГАЗ 51 направо като тухли, да им хвърлят на пода в магазина замразените пилета... Ама младите как ще я карат?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 9 rate down comment 7
rover
преди 9 години
Российские импортеры оказались в патовой ситуации: зарубежные поставщики не отгружают товар, впервые за два десятилетия требуя деньги вперед, стало известно Газете.Ru. Банки не кредитуют импорт, опасаясь банкротств, а европейские страховщики по той же причине отказываются страховать их финансовые риски. Проблемы возникают даже с Китаем.И да не знаете една дума на руски, това ще го разберете. А дальше - читайте, если хотите...А, моля по повод вчерашната статия от Економист... Ами дайте и линк, да прочетем в оригинал кое какво. Не я намерих.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още