IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кризата в Европа навлиза в нова, по-критична фаза

Случващото се в Гърция не дава индикации за стабилизиране, пише в свой анализ Economist

16:46 | 04.01.15 г. 23
<p>
	Алексис Ципрас. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Алексис Ципрас. Снимка: архив Ройтерс

Още от избухването на кризата в Европа в края на 2009 г. Гърция се намира близо или директно в центъра ѝ. Тя беше първата страна, която се нуждаеше от спасителен план, и получи такъв през май 2010 г. Това е предмет на постоянни дебати за евентуалното ѝ напускане на еврозоната, пише Economist.

Тя е единствената страна в еврозоната, чийто държавен дълг беше преструктуриран. На 29-и декември гръцкият парламент не успя да избере президент, което доведе до ранни предсрочни избори, насрочени за 25-и януари.

Кризата навлиза в нова, изключително опасна фаза, и за пореден път Гърция се намира в центъра на бурята.

Фондовият пазар в Атина отчете спад с почти 5% за ден, банковите акции поевтиняха още повече, а годишните облигации достигнаха нов връх за 2014 г. от 9,5% (или само 7 процентни пункта над тези на Италия). Причината за това се оказаха социологически проучвания, които сочат победа на изборите са Сириза, партията, водена от Алексис Ципрас.

Въпреки че заяви, че иска Гърция да остане в еврозоната, Ципрас иска да се откаже от по-голяма част от условията, свързани със спасителния план за Гърция. Той настоява за край на строгите икономии, на съкращенията на минималната работна заплата и публичните разходи. Такава програма изглежда, меко казано, необичайна на фона на продължаващото членство на Гърция в еврозоната.

Ранните избори вероятно ще доведат до политическа криза в страната. Какво ще се случи след това не е съвсем ясно. Инвеститорите обаче се обзалагат, че Италия, Испания и Франция ще се сблъскат с хаоса, който видяхме в Атина, и ще заложат на строгите икономии, които германският канцлер Ангела Меркел им препоръча.

Но все още е трудно да се повярва, че гръцката криза няма да отприщи проблеми в други части на еврозоната, не на последно място защото препоръките на Меркел очевидно ще донесат повече вреди, отколкото ползи, пише Economist.

Според изданието политиката на Сириза представлява явно противоречие и в най-лошия случай - безразсъден популизъм. От една страна Ципрас отрича някогашната си враждебност към еврочленството на Гърция и смекчава по-екстравагантните си обещания.

От друга обаче все още мисли, че може да се откаже от условията, наложени от кредиторите на Гърция в замяна на два последователни спасителни плана. На теория първичният излишък може да помогне на страната да се отърве от дълговете си, защото вече е независима от притока на капитали. Но гръцката икономика има да извърви дълъг път докато възстанови изгубената си конкурентоспособност.

Същевременно продължаващите слаби икономически резултати на еврозоната представляват голям натиск за единната валута. В краткосрочен план държавите кредитори отхвърлят всички предложения за по-нататъшни парични и фискални стимули.

Още по-лошото е, че инфлацията е толкова опасно ниска, че еврозоната е заплашена от години дефлация и стагнация - сценарий, който обезпокоително напомня за Япония през 90-те години. Лидерите на континента до голяма степен са успели да прокарат структурните реформи, които могат да направят по-конкурентни нейните икономики. Но когато избирателите не виждат надежда, те са склонни да гласуват за популисти, и то не само в Гърция.

С настъпването на 2015 г. повечето европейски лидери предположиха, че кризата вече е зад гърба им. Изборите в Гърция обаче показаха, че е рано за подобни надежди. Популистките партии са против еврото и продължават да печелят популярност в много страни. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:43 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

23
rate up comment 3 rate down comment 0
benassi
преди 9 години
Верно, има си хас кралят на СА да е умрял (нормално, не като Чавес разбира се)5% спад на петрола днес без причина е странно.Интересно започва годината
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 4 rate down comment 0
benassi
преди 9 години
Тия всички неграмотни имат поне по 3 деца.Ето, БВП на страните расте, популацията е положителна, големите фирми са ОК, заплатите стоят ниски, помощите се раздават от печатане на пари, наемите и цените на къщите растат.Богатите печелят, бедните и средна класа- губят
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 2 rate down comment 0
benassi
преди 9 години
Да не говорим за Франция- Националния Фронт, и Великобритания - ЮКИП
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 23 rate down comment 6
0pk
преди 9 години
Кои са тез държави дето не е имало цоцализъм? Тез дет визираш са по-цоцалистически от когато и да било. Цели икономики на субсидии, че да са конкурентно способни - от това по-голям цоцализъм няма измислен. И робите да бачкат по 18 часа на 3 работи за да са добре господарите, да могат да учат света как стават нещата. Обраха на черните земята, заробиха ги и ги накараха да им построят дърбавите, а сега ще учим всички как трябва да се спазват правата на човека, и не е хуманно това или онова дето ний го правихме преди време и се замогнахме. Сега трябва да се играе по нови правила, пак нашите, ама без да колим и да *** глави, сега ще ви държим в дълг, пък вие ако не издържите - сами ще се обесите, така е по-хуманно.Бухахащ ***, така и не ми каза, всичко в дърбавата България кой работи за да го построи?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 5 rate down comment 14
misanthrope
преди 9 години
Ооо! Като ти гледам "глаголното време" или някой ти е разказвал как е било а ти си трети клас, или си неграмотен.Аз като гледам, дърбавите дето не е имало цоциализъм, ни тецове имат ни вецове ни аецове ни кюфтета са яло нито пък магистрали имат. За републиката родна раснем в градове, селаа над нас властта народна е разперила крила Бухаххаааа, смешик
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 17 rate down comment 6
0pk
преди 9 години
А не ве, швепс не са работили. Те тия ТЕЦ-ове, ВЕЦ-ове, АЕЦ-и, заводи, магистрали - те всичките тез работи сами са си поникнали. И са яли тогава 20год. телешко от ирландия и не са бачкали , не са ринали *** по оборите. Туй, че кюфтета кат тебе са мазали филии на скатана работа, а сега мажат филии по върховете на властта - ей това е истинската демократична "ценност".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 12 rate down comment 2
bgMan
преди 9 години
Вече има достатъчно количество работещи в ЕС българи, че всеки от нас да има по няколко роднини и няколко приятели там. Питай ги колко работят гражданите на страните, в които са емигрирали и кой всъщност им върши работата, макар и не "ръчно"?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 12 rate down comment 0
bgMan
преди 9 години
Преференции за емигранти е имало много пъти в историята но изглежда днес преференциите в ЕС са предварително "изядени" (и то няколко пъти).Изглежда в ЕС има някои хора, които си мислят, бившите колонии на СССР от Източна Европа могат да бъдат донори на достатъчно количество евтина немюсюлманска работна ръка. След нас и Румъния е ред и на украинците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 10 rate down comment 13
misanthrope
преди 9 години
Ахахахааааа искаш да ядеш, отиваш да работиш МУХАХАХААААПри социялизЪма беше "Аз ги лъжа че работя, те ме лъжат че ми плащат"Друг лаф "Не се казва къде работиш. а къде крадеш"Най-добре беше който си намери скатана работа ( пазач, домакин, ..) и бичи частно я дърводелец, я електротехник, я водопроводчик, я мазач... Мнооого обичам хора, дето са се мислили за нещо по времето на соца (често платени партийни секретари) да ми обясняват как е било
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 19 rate down comment 12
0pk
преди 9 години
В голяма грешка си. Хората по принцип са си търтеи, мързеливци и тарикати. Дори и ти си такъв. При социализма нямаше тън-мън, искаш да ядеш - отиваш да бачкаш, все ще се намери къде. А при демокрацията търтеите мързеливците и тарикатите се величаят до ранг на министри, а тези дето бачкаха при социализма ги забравиха и сега завършват живота си като мизерници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още