IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Отказът от "Южен поток" е необичайно дипломатическо поражение за Путин

Отслабената руска икономика заради западните санкции и поевтинелия петрол вероятно също е допринесла за решението

09:40 | 02.12.14 г. 65
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Отказът от "Южен поток" е необичайно дипломатическо поражение за Путин

Отказът на руския президент Владимир Путин и Русия от строежа на газопровода Южен поток - грандиозен проект, който бе замислен първоначално да установи господство на страната в Югоизточна Европа, е необичайно дипломатическо поражение за Путин, пише в свой анализ New York Times.

Същевременно той нарече отказа от газопровода загуба за Европа и обвини Брюксел в неотстъпчивост. Решението изглежда е и необичайна победа за Европейския съюз и правителството на Обама, които тази година проявиха безсилие, след като Путин анексира Крим и раздуха бунт в Източна Украйна. 

Русия дълго време представяше проекта за Южен поток на стойност 22 млрд. долара като разумен бизнес ход. Но Вашингтон и Брюксел го отхвърляха като зле прикрит опит на  Кремъл да циментира позицията си на господстващ доставчик в Европа, заобикалящ Украйна.

Конфликтът в Украйна засили натиска на Европа срещу газопровода и строежът му бе спрян от България през юни, припомня NYT.

Ако има печеливш от всичко това, той е Турция, която наред с Китай и други бързо развиващи се страни, нуждаещи се от енергия, се възползва от споровете между Изтока и Запада, за да си издейства дългосрочни енергийни доставки на изгодни цени.

Решението на Москва задълбочава конфликта за оценения на 22 млрд. долара проект, пише WSJ. „Южен поток“ би позволил на Москва да заобиколи Украйна при доставките си на газ за Европа. На два пъти през последните десет години Русия спря доставките на газ заради спорове с властите в Киев.

Украинският конфликт и обтегнатите отношения между Киев и Москва хвърлиха сянка над целия енергиен сектор в Европа. Със задълбочаването на кризата в Украйна, която се разрасна в противопоставяне, напомнящо на Студената война, западните сили  решиха да окажат съпротива на агресивната политика на Путин, изразяваща се включително в проекта за газопровода Южен поток. 

Руският президент лично определя стратегията за енергетиката и газопроводите, която е може би най-важният източник на неговата мощ на международната сцена. От години той и Западът си съперничат за контрол над енергийните доставки за Европа, посочва NYT.

Предвид санкциите, които САЩ, ЕС и съюзническите страни от Азия наложиха на Русия заради кризата в Украйна, сега Кремъл търси по-тесни връзки със страни, които не са участвали в наказателните мерки. Така например Москва вече сключи огромна сделка за доставка на природен газ с Китай по-рано през тази година и увеличава търговията със селскостопански продукти с Турция и страните от Латинска Америка.

„Южен поток“, чийто строеж започна през 2012 г., трябваше да гарантира доставките на над една десета от годишното потребление на газ в Европа и да преминава по дъното на Черно море. На фона на кризата в Украйна проектът се превърна в разменна монета между Москва и ЕС. След значителен натиск от Брюксел и Вашингтон България, като транзитна страна, спря подготвителната работа по проекта за изграждането на газопровода през юни.

ЕК критикуваше тръбопровода и с аргумент, че нарушава Третия енергиен пакет на ЕС. Путин разкритикува вчера остро преди всичко България. „Позицията на Европейската комисия не е конструктивна и не отговаря на икономическите интереси на Европа," добави той.

„Президентът лично реши да спре проекта“, заяви министърът на енергетиката на Русия Александър Новак пред агенцията ТАСС. Формално за това е необходимо решение на Надзорния съвет на проектната компания. Въпреки това обаче в нея Русия като мажоритарен собственик има думата.

Според редица медии в Москва Русия е вложила досега около 4,66 млрд. долара (около 3,740 млрд. евро) в проекта. Но енергийната суперсила сега е значително отслабена, защото цената на петрола е много ниска и икономиката й отслабва заради западните санкции около кризата в Украйна. Наблюдателите не изключват, че и това може да е допринесло за решението.

Няколко часа преди изявленията на Путин в Анкара властите в Киев обявиха, че Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) се е съгласила да предостави на Украйна заем от 150 млн. евро за модернизацията на тръбопроводите на страната. „Разходите ще бъдат намалени с 20 на сто", заяви украинският премиер Арсений Яценюк в Киев, като отново се изказа против „Южен поток“. "Това е руски политически проект", заяви той.

Междувременно Путин отново заплаши ЕС с преориентирането на страната по енергийните въпроси. „Русия ще транспортира своите енергийни ресурси към други региони на света. Ние ще влезем на други пазари и Европа няма да получи тези доставки - поне не и от Русия. Но това е изборът на европейските ни приятели", каза още Путин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:49 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

33
rate up comment 9 rate down comment 1
georgi_shum
преди 9 години
От огромни зележи в шелфа си баце..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 18 rate down comment 7
Danny666
преди 9 години
Че какво му е интересното ? Болшевишките *** не са представали да ни третират като Задунайска губерния !А в БГ *** или май по-точно *** като Атака и БСП дал господ.За червената нишка при сюнетчиите нема да отварям дума там досиетата от ДС са отдавна известни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 30 rate down comment 8
data
преди 9 години
1.Проекта беше доста нагъл опит да се вбие клин между европейските страни в ЕС 2.Изключително гнусно, манипулативно и невярно изказване на другаря Путин по т.н. "братска" България 3.България за втори път отряза мераците на Русия да се настани трайно балканите . Дано както и първият път да сме го изтъргували добре 4.Южен Паток през Турция ша има кат цъфнат налъмите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 24 rate down comment 4
MZ/X
преди 9 години
Интересна е риториката с която Путин говори за България. Все едно Задунайската губерния го е предала на западните империалисти!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 3 rate down comment 9
Ango
преди 9 години
Извинявам се на Желения Кон:)Почвам отначало - Бившият посланик на България в Русия И.Василев на форум по повод 1 година от събитията в Киев заяви, че при предстоящото арбитражно дело за съдбата на АЕЦ Белене България би трябвало да се радва, ако
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 1 rate down comment 7
Ango
преди 9 години
Василев заяви, че при предстоящото арбитражно дело за съдбата на АЕЦ Белене България би трябвало да се радва, ако
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 1 rate down comment 8
Ango
преди 9 години
Гледам, че пишеш и в другата тема - Какво казал Илиан Василев .Да припомня още какво е казал, но го пропускаш - Василев заяви, че при предстоящото арбитражно дело за съдбата на АЕЦ Белене България би трябвало да се радва, ако
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 21 rate down comment 1
Ironhorse
преди 9 години
Израел има две огромни находища Тамар 8,5 трилиона м3 и Левиатан - 18 трилиона м3. Има още проучвания и Израел след 2016 става газов гигант.От находищата до Кипър разстоянието е около 250 км.От Кипър газопровода отива в Гърция, където ще има отклонение за Италия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 6 rate down comment 8
Ango
преди 9 години
"Ако има печеливш от всичко това, той е Турция, която наред с Китай и други бързо развиващи се страни, нуждаещи се от енергия, се възползва от споровете между Изтока и Запада, за да си издейства дългосрочни енергийни доставки на изгодни цени.'Нека никой не се заблуждава, че изгодните цени за тези държави ще са НЕизгодни за Русия. Може нормата на печалбата да е по-малка, но пък договорите са дългосрочни.Прав си в едно - А ние... ние го...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 8 rate down comment 0
Ango
преди 9 години
Моля те, дай една медия в България, която не преписва всичко от там , или ,в краен случай, от Независимая газета , че да почна да чета там ,а не да се мъча сам да ровя из нета за да добия по-обективна представа за събитията.:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още