Когато германският канцлер Ангела Меркел посещава през 2007 г. руския президент Владимир Путин в лятната му резиденция в Сочи, той умишлено пуска своя лабрадор да тича на воля около канцлера. Това е чиста демонстрация на сила: Меркел не обича кучета, откакто е била ухапана от един пес като дете.
Меркел отвръща на удара, но косвено. Според различни разкази тя обича в тесен кръг да се шегува с „мачото“ Путин, който предпочита да се снима с тигри и без риза. Публично тя не пропуска възможност да отбележи, че по отношение на защитата на правата на човека в Русия на Путин има още какво да се желае. Въпреки всичко обаче Меркел и Путин се уважават - не като приятели, а по-скоро като лидери, макар и защитаващи противникови лагери.
Това време вече отмина, пише в свой анализ германският икономически канал N-Tv.
След срещата на върха на Г20 в Бризбейн, Австралия, Меркел изнесе реч, в която тя наистина не назова с името му руския президент в Сидни. Но пък критата ѝ към него бе още по-остра. Има сили в Европа, „които отказват взаимно уважение и разрешаването на конфликти с демократични и конституционни средства, които залагат на очевидното право на по-силния и игнорират силата на закона“.
И още: „Старото мислене за сфери на влияние, с което се пренебрегва международното право, не бива да надделее. Убедена съм също, че няма да се наложи, без значение колко е труден и дълъг пътят и колко неуспехи носи със себе си“.
Докато Меркел държеше речта си в Австралия, германската държавна телевизия ARD излъчи в неделя вечер (най-гледаното време) в шоуто на Гюнтер Яух едно интервю, в което Путин за пореден път демонстрира възприятията си за реалността. В него президентът припомни колко прекрасни са били отношенията между Русия и Германия през последните десет до петнадесет години. „Аз не знам дали подобни отношения са съществували преди. Мисля, че не“. Това все още е „много добра основа“ за отношенията между Русия и Европа, дори и за „хармонизиране на глобалните отношения“.
В действителност обаче Путин в момента не е настроен за „хармонизация“ със Запада. Своите „европейски партньори“ Путин сега сюита за противници. Неговият проект на "евразийски съюз" не е предназначен да служи за допълнение, а за алтернатива на ЕС. Путин изнася руско-европейските отношения на нивото на силовата политика.
Става дума „за политическото му оцеляване“ и за бъдещето на политическата обстановка в Русия, пише главният редактор на руското списание Russia in Global Affairs Фьодор Лукянов. Предвид това противопоставяне съвсем логичен е въпросът „Защо трябва да се очаква той да прави отстъпки - особено, като се има предвид, че никога няма да може да поправи отношенията със Запада“.
Лукянов счита, че Русия е поела по пътя на една квази-съветска геополитическа експанзия. Забавните игри с кучета и имитациите на мачовски постъпки обаче вече няма да бележат отношенията между Меркел и Путин.
На срещата на върха на Г20 в Бризбейн канцлерът се срещна с Путин за няколко часа и на четири очи. „Разговорите са конфиденциални“, каза по-късно само Меркел. „Ние имаме много общи теми и говорихме много общо за целия конфликт“.
От срещата не са разпространени дори и снимки. Меркел и Путин този път очевидно не държат на постановките, като например снимката, при която Меркел гледа Путин в очите му при честването на D-Day в Нормандия.
„Може би“ разговорите в Бризбейн са били полезни, заяви германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер. Дали този оптимизъм вече не е хроничен?