С номинирането на полския премиер Доналд Туск за поста на председател на Европейския съвет за първи път източноевропейска страна получава един от водещите постове в Европейския съюз 25 години след разпадането на комунистическия блок и 10 години след присъединяването на повечето от страните от Източна и Централна Европа към блока, отбелязва AFP. На 1 декември Туск поема поста от белгиеца Херман ван Ромпой.
Tуск е полски премиер от 7 години и изигра водеща роля във взимането на трудни решения на национално и на европейско ниво, свързани с еврото и с международните кризи, като например Украйна, отбелязва AFP. Според Херман ван Ромпой Туск е държавникът, от който се нуждае Европа.
Полша, бивша страна от комунистическия блок, е част от държавите от ЕС, които са най-твърди спрямо Русия от началото на украинската криза. Изборът на Туск за водещия европейски пост е ясно послание към Москва, отбелязва AFP. Туск е символ на политическата трансформация на Полша и избирането му начело на Европейския съвет ще промени по един впечатляващ начин позицията на Полша на международната сцена, посочва Ройтерс, като цитира полски анализатори. Според тях с изключение на папа Йоан Павел Втори досега поляк не е заемал толкова висш пост.
Доналд Туск, който е на 57 години и е роден в Гданск, завършва история през 1980 г. в момент, в който стачката обхваща корабостроителницата в родния му град, припомня Ройтерс. Туск създава студентския клон на работническото продемократично движение "Солидарност", което се разпростира в цялата страна през годините до падането на Берлинската стена. През тези години Туск е през повечето време под заплахата за задържане заради опозиционната си дейност, посочва DPA.
Още от този период Туск е убеден либерал, който мисли, че Полша има нужда от повече предприятия и от по-малка роля на държавата. По време на икономическата криза, започнала през 2008 г., позицията на Туск по въпроса се променя донякъде и той започва да признава, че държавата също трябва понякога да се намесва, посочва AFP.
Професионалния си живот Туск започва като основател на фирма за бояджийски услуги. Това е рядкост в момент, в който икономиката в комунистическа Полша е в ръцете на държавата, припомня AFP. Фирмата на Туск боядисва най-различни промишлени обекти, от комини до мостове, и така Туск научава правилата на пазарната икономика, разказва приятелят на полския премиер Йежи Боровчак. По онова време Туск работи по 16 часа на ден под жарко слънце, за да изпълни сроковете на някоя поръчка, допълва дългогодишният приближен на Туск.
След падането на комунистическия режим Туск основава с приятели от Гданск първо либерално движение в Полша, припомня AFP. Тогава Туск влиза и в парламента и оттогава не напуска полската политика, допълва Ройтерс. През 2001 г. той напуска партията Демократичен съюз, тъй като е пренебрегнат при избирането на ръководни кадри и става съосновател на десноцентристката партия Гражданска платформа, допълва Ройтерс.
През 2005 г. Туск се кандидатира за президент, но изгубва битката заради атаки от страна на опонентите си заради това, че дядо му е бил доброволец в германската армия по време на Втората световна война. В действителност като представител на кашубското етническо малцинство в Полша дядото на Туск е бил зачислен в армията от нацистките нашественици, които са възприемали тази етническа общност като "родственик" на германците, посочва Ройтерс.
Туск става премиер през 2007 г. и успява да спечели втори мандат през 2011 г. Така той се превръща в единствения полски премиер в посткомунистическата епоха на Полша, който е преизбран, отбелязва DPA. През юни правителството му оцелява въпреки скандал с изтекли в пресата записи, които водят до обвинения за нарушаване на правилата на разделение между правителството и централната банка, отбелязва Ройтерс.
През годините на власт като премиер Туск успя да подобри връзките с Германия до безпрецедентна степен, посочва Ройтерс. Днес Туск и германският канцлер Меркел се смятат за добри приятели, допълва DPA. Меркел, както изглежда, беше една от първите, подкрепила кандидатурата на Туск за председател на Европейския съвет, посочва Ройтерс.
В партията си пък Туск се прояви като умел посредник между съперничещите политически лагери и това умение може да му послужи за постигане на компромиси между лидерите на 28-те в ЕС, допълва Ройтерс. Някои анализатори обаче критикуват това, че Туск успя да консолидира властта в собствената си партия, да елиминира потенциалните конкуренти, както и това, че той възприе твърда линия срещу Русия заради Украйна, отбелязва Ройтерс.
От началото на кризата в Украйна Туск настоява за по-силно присъствие на НАТО в Източна Европа, припомня DPA. Някои критици на Туск се опасяват, че все пак тази твърда линия спрямо Русия може да го постави в конфликт след това с Рим, Берлин и Париж, които са притеснени за цената, която ще трябва да платят техните икономики, и за руските газови доставки, ако връзките с Москва се влошат още повече, посочва Ройтерс.