Повечето европейци смятат, че техните общества са далеч по-малко равни, отколкото са всъщност, докато при американците е обратното – те вярват, че в страната им има повече равенство от действителното, пише Financial Times.
"Резултатите от проучването сочат, че в политическия дебат относно разпределението на доходите често меродавни са не фактите, а възприятията", казва професор Михаел Хютнер, директор на базирания в Кьолн икономически институт (IW), който е извършил изследването.
Юдит Нихюс сравнява възприеманите и действителните нива на доходите в САЩ и 23 страни от ЕС, като се използват икономически данни и международни социални нагласи въз основа на проучвания на общественото мнение във всяка страна с по около хиляда респонденти.
Тя установява, че хората в Европа подценяват дела на получаващите средни доходи и надценяват дела на бедните (тези с доходи под 60% от медианната стойност). Единствено в САЩ има по-неравно разпределение на доходите (с много повече бедни хора), отколкото гражданите предполагат.
В Европа хората със средни доходи са далеч по-многобройни от тези в долната или в горната част на стълбицата на заплащане. Но много хора го виждат като кула с широка основа, която се стеснява при средната класа и елита.
Това е особено вярно в Германия и Франция, където хората смятат разпределението на доходите за далеч по-неравно, отколкото е в действителност. Във Великобритания и Испания възприятията на хората са по-точни.
Данни за възприеманото и действителното неравенство в доходите в Германия:
В САЩ повече от 30 на сто от американците имат доходи под 60% от медианната стойност. Но повечето хора си мислят, че само 24 на сто от техните съграждани са на това ниво. "Средната класа в САЩ е по-малка, а групата с ниски доходи - значително по-многобройна, отколкото американците предполагат", резюмира изследването.
Данни за възприеманото и действителното неравенство в доходите в САЩ:
Докладът сочи, че това може да бъде частично свързано със социалната мобилност в САЩ - хората могат да бъдат по-малко фокусирани върху неравенството, ако мислят, че се изкачват по стълбата на доходите. Относителната липса на загриженост за неравенството би могла да обясни защо натискът за преразпределяне на данъчното облагане е по-нисък в САЩ, отколкото от другата страна на Атлантика.
В Европа разликата между възприятие и реалност е особено голяма в бившите комунистически държави, чиито граждани са убедени, че неравенството в техните страни е далеч по-голямо, отколкото е в действителност.
Данните за възприеманото и действителното неравенство в България илюстрират това:
В допълнение към възприятията за разпределението на доходите, в доклада се разглеждат и нивата на загриженост за неравенството.
Докладът показва, че всичко това трябва да има значение за политиците при изграждането на данъчните и социални системи, защото действителните нива на неравенство изглеждат по-маловажни за избирателите от възприеманите нива.
Това обаче не се отнася до основния аргумент в книгата на Пикети, която се фокусира върху неравенството при богатството, а не доходите, като твърди, че именно неравното богатство има по-голямо значение за цялостното социално неравенство.
преди 10 години чакай...дай им малко време...до час два тук ще стане лудница:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Е ти се мъчи ама. ... нали се сещаш, че "тия са питАли у София! По провинцията знаеш ли какво е? Безработицата е 130% заплатите са по 100 лева, ... "Чудя се как не са наскачали хейтърите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години мхм...хубава статия...и аз се мъчех да обясня нещо такова отговор Сигнализирай за неуместен коментар