Докато бумът на евтин шистов газ в САЩ постоянно потиска разходите за енергия на индустрията и затова някои компании вече се преориентират и издърпват производството си от чужбина, експерти се опасяват, че европейската химическа промишленост скоро ще трябва да понесе негативни и нежелани странични ефекти. Големи играчи, като например BASF, вече реагират на проблема.
Особено Германия, четвъртата по големина на химичната си индустрия държава в света, усеща обратната страна на реиндустриализацията на САЩ, твърди Валтер Бюргер-Клей, председател на борда на консултантската компания Stratley, цитиран от Wall Street Journal. По думите му основната причина за това не е конкурентното предимство, което по-ниските енергийни разходи предоставят на химическите заводи отвъд Океана. Все по-важен фактор в това отношение става използването на шистовия газ като суровина в производството на основни химични вещества, смята експертът.
След три до пет години третият по големина промишлен сектор в Германия с общо близо един милион служители ще попадне под огромен натиск, гласи прогнозата му. Точно по това време в САЩ ще бъдат пуснати в експлоатация нови мащабни инсталации, които ще могат да произвеждат основните химикали за пластмаси и бои, активни измиващи субстанции или торове на много по-ниска себестойност за световния пазар, отколкото иначе високоефективните германски заводи.
Американските концерни могат да ползват наличен на място евтин шистов газ като суровина, докато европейските химически компании са зависими от петрол, за да произвеждат суровината етилен, най-масово произвеждания в световен мащаб органичен химикал. Германският индустриален гигант BASF си признава в прав текст: „Наличният в САЩ евтин шистов газ има пряко въздействие върху конкурентоспособността при производството на основните химични вещества".
Браншовата асоциация American Chemistry Council (ACC) изчислява, че евтиният шистов газ ще отприщи допълнителни инвестиции за повече от 125 милиарда долара в Съединените щати. През 2016 г. се очаква те да достигнат своя пик. Едно проучване на Landesbank Baden-Württemberg показва, че концертите ще инвестират основно в областта на енергоемки и ресурсоемки сектори, като производството на базисни химикали и торове. Това няма да остане без последствия за „химическа Европа“, заключават анализаторите в Landesbank.
преди 10 години да наистина, трябва и ние да задълбаем в шистите като тях: ще ставаме все по-богати, ще потребяваме десеторно, винаги ще сме победители в конкуренцията и оцеляването и така форевър евър... Най-после малко бял ден да види този изстрадал от бедност, но много сплотен, добродушен и интелигентен български народ! :) :) :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "Гениално"! И какво ще торим? Жълтите павета? :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години То означава и други работи но, дай да се караме и за тях, налЭ. Обаче, хидравличното разкъсване с гадости си е опасност, която не бива да се пренебрегва. Ето защо, предложих метода на мултиплексираното сондиране като по-безопасен и по-производителен но...... като е рекъл някой да налага друг, всички са го зяпнали в устата и не поемат. Вече се вижда спад в щатския шистов добив и, въпреки това...Ще дойдат до него но, засега, се правят на интересни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Противниците на "шистовия" добив дали осъзнават че евтин природен газ означава евтин азотен тор , а това от своя страна означава конкурентно земеделие ? Едва ли ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар