fallback

Вървят ли Китай и Русия по пътя на създаването на формален алианс?

Евентуален съюз между Пекин и Москва ще донесе ползи и за двете страни, но и на съответната цена

15:42 | 08.06.14 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

По време на визитата на руския президент Владимир Путин в Китай в края на май Пекин и Москва подписаха огромна газова сделка за около 400 млрд. долара. От споразумението печелят и двете страни, след като Поднебесната империя си подсигури дългосрочни резерви (за 30 години) от природен газ, а бившият Съветски съюз – възможността да намали зависимостта си от Европа, както и да заздрави позицията си срещу санкциите на Запада, пише The Diplomat.

Същевременно Русия и Китай проведоха съвместно военно учение в Източнокитайско море, изпращайки предупредителен сигнал към Япония и САЩ. Това е и знак, че Путин все по-явно заема страната на Китай в спора с Япония. Нещо повече – миналата седмица Китай и Русия наложиха вето на проекта на ООН, чрез който се целеше Сирия да бъде изправена пред Международния съд по обвинения във военни престъпления. Страните наложиха вето и на предишни три предложения, свързани със Сирия.

В общото становище на Пекин и Москва основното послание бе, че връзките между двете държави се намират в нов период на всеобхватно стратегическо партньорство, а това ще спомогне за подобряването на международните позиции и влияние на страните, като по този начин допринесат за въдворяването на по-справедлив международен ред. От особено значение е споразумението, чрез което Китай и Русия ще задълбочат сътрудничеството си в рамките на Конференцията за взаимодействие и изграждане на доверие в Азия (CICA) - новата рамка на сигурност в Азиатско-тихоокеанския регион, в която не попадат САЩ и Япония.

Въпросът, който всички си задават сега, е следният: На какво се дължи това ново развитие в отношенията между Китай и Русия?

Очевидно основният двигател е кризата в Украйна, която навреди сериозно на отношенията между Русия и Запада и сближи Путин със своя колега Си Дзинпин. Въпреки това съществува и по-основателна стратегическа причина. Тя е, че са налице взаимни стратегически нужди, след като и Китай, и Русия искат да създадат мултиполярен свят, в който не доминират САЩ, особено след като Поднебесната империя е изправена пред заплахи от щатските съюзници в Азия.

Както посочва Закъри Кек, вероятността Китай да спечели морския диспут с Япония зависи от поддържането на добри взаимоотношения с Русия. От гледна точка на Путин, експанзията на НАТО е сериозна заплаха за руската национална сигурност, а щом е така Москва трябва да реагира. Текущите и бъдещите възможности на Русия са ограничени и страната отчаяно се нуждае от надежден стратегически партньор, който очевидно е Китай.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:25 | 13.09.22 г.
fallback