САЩ и Великобритания стават все по-конкурентоспособни в производствения сектор през последното десетилетие. Острова се превърна в най-евтината индустриална държава в Западна Европа, а САЩ конкурира успешно много развиващи се страни, пише CNBC.
Според Бостънската консултантска група (Boston Consulting Group, или BCG) през последните десет години конкурентоспособността относно производствените разходи по целия свят се е изместила до такава степен, че традиционните схващания за това в кои държави разходите са най-ниски, вече не са съдържателни.
BCG разкрива не само че Великобритания е най-евтината дестинация в Западна Европа, а и че разходите в държавите от Източна Европа са същите като тези в САЩ. Производствените разходи в Бразилия са едни от най-високите, а в Мексико са по-ниски от тези в Китай.
Индексът на BCG Global Manufacturing Cost-Competitiveness проследява измененията в производствените разходи на 25-те най-големи страни износителки през последното десетилетие, следейки работните заплати, ръста в производителността на труда, енергийните разходи и валутните курсове.
Растящите работни заплати и енергийни разходи са оказали негативно влияние в страни като Китай и Русия. Китай остава номер едно по конкурентоспособност на производството, но предимството на Поднебесната империя над САЩ по отношение на разходите за производство се сви с повече от 5%.
BCG определя САЩ и Мексико като „новоизгряващите звезди“, тъй като структурата на техните разходи се е подобрила значително в сравнение с тази на останалите водещи износители.
„Основните причини са: стабилният ръст на заплатите, устойчивото покачване на производителността на труда, стабилните обменни курсове, както и голямото предимство на енергийните разходи, благодарение на поевтиняването с почти 50% на природния газ заради мащабния добив на шистов газ в САЩ, започнал през 2005 г. Мексико вече има по-ниски средни производствени разходи в сравнение с Китай“, пишат анализаторите на BCG за САЩ и Мексико.