Общото състояние на 85-те най-богати хора в света се равнява на това на най-бедните 3,5 млрд. души на планетата. Изчислението е резултат от анализа на Oxfam „Working for the Few”, посветен на неравенството в доходите и неговите ефекти.
В доклада си глобалната организация излага детайлни данни за неравенството, което се създава от рязкото увеличаване на състоянието на богатите. Според документа то поставя огромни рискове пред прогреса на човечеството.
Изчисленията на Oxfam показват, че през 2013 година 210 души са станали милиардери, с което са се включили в елитния клуб на общо 1 426 души с имущество за над милиард долара. Общото състояние на тези хора се равнява на 5,4 трлн. долара.
Най-богатият един процент от световното население разполага с нетно състояние от 110 трлн. долара, или 65 пъти повече от по-бедната половина на човечеството. Това се равнява на половината от общото световно богатство.
„Подобна масирана концентрация на икономически ресурси в ръцете на малцина поставя значителна заплаха за политическите и икономически системи. Вместо да се движат напред заедно, хората са все по-разделени откъм политическа и икономическа сила, което неминуемо увеличава социалното напрежение и риска от разпад на обществото“, се казва в доклада.
Документът е публикуван непосредствено преди годишната среща на Световния икономически форум в Давос. С него Oxfam призовават глобалните лидери да направят стъпки за обръщане на процеса за рязко увеличаване на неравенството.
Някои от препоръките са насочени към промяна на политиката за облагодетелстване на богатите с различни данъчни отстъпки и политически услуги. Според проучване на организацията в много държави хората вярват, че законите и регулациите се правят в услуга на богатите.
„Проучване в шест държави – Испания, Бразилия, Индия, Южна Африка, САЩ и Великобритания, показва, че мнозинството от хората са убедени, че законите се правят в услуга на богатите“, се казва в документа.
За пример се дава Индия, където за последните 10 години милиардерите са се увеличили от едва шестима до 61 души. Те концентрират богатство на стойност 250 млрд. долара. „Това, което е шокиращо, е делът на това елитно малцинство в общото национално богатство – от 1,8 на сто през 2003 година той достига 26 на сто през 2008 година“, се посочва в доклада.
В документа се посочва още, че седем от всеки десетима души живеят в държава, в която неравенството в доходите се е увеличило през последните 30 години. В САЩ пък икономическият ръст след 2009 година е донесъл увеличение на богатството на 95% от клуба на най-богатия процент американци, докато 90% от цялото население са се оказали обеднели.