IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Глобалното затопляне - бомба със закъснител за икономиката

Недостигът на питейна вода, замърсяването на околната среда, манията да постигнем икономически растеж на всяка цена ще ни унищожи, предупреждава анализатор

12:13 | 01.09.13 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	Наводненията, засушаването, ерозията са били пагубни за цели нации, а този цикъл от историята се повтаря. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Наводненията, засушаването, ерозията са били пагубни за цели нации, а този цикъл от историята се повтаря. Снимка: Ройтерс

Африка: Недостигът на питейна вода може да убие икономическия растеж на развиващите се страни

BusinessWeek предупреждава: „Водата, или недостигът й, е един от най-големите проблеми пред Африка. Очаква се до 2050 г. населението на континента да се увеличи с 66% до 1,2 млрд. души. Въпреки че много части на Африка изпитват недостиг на вода от много време насам, липсата на жизненоважната течност пречи на икономическия растеж на икономиката на континента.

Гана, чиято икономика възлиза на 35 млрд. долара, реализира ръст от 8% през 2013 г. Но страната ще наруши тенденцията от шест поредни години на растеж, ако не съумее скоро да изгради съвременна водопреносна мрежа.

Южна Америка: Икономическият растеж и печалбите са по-важни от водата

Bloomberg предупреждава за възникването на „Опасни водни войни“, в които правителствата и големите, най-често чуждестранни компании с дейност на територията на Латинска Америка, водят ожесточена битка с най-различни организации, фермери и семейства за водни запаси. Какви са последиците от водните войни – лидери от целия регион, избрани, защото са обещали да подпомогнат растежа и да избавят населението от бедността, с лека ръка дават разрешителни за проучвания за вода, защото... водата не винаги е там, където са залежите на суровини и където земите са най-плодородни – много често хората губят своите домове и ферми, защото водата се използва за промишлени нужди.

Китай: Реката, в която никога не бихте плували, но чиято вода пиете без да знаете, причинява рак

Списание Тime: “След близо три десетилетия на икономически просперитет Китай се изправя пред сериозни екологични проблеми, включително и замърсяването на водопреносната мрежа“. След като сестрата на богатия предприемач Джин Ценгмин умира от рак, той предлага да даде 32 хил. долара на шефа на местната дирекция за защита на околната среда, ако се осмели да поплува за около 20 минути в близката река. Разбира се, той отказа да плува в замърсената река. „Реката не е просто замърсена – тя е отровна“, възмущава се Джин Ценгмин. „Ако ние, китайците, умираме от рак, причинен от мръсна вода, то какво означава икономическият растеж за нас тогава?“, пита риторичо той.

Водната криза в Австралия: катастрофа с библейски размери

В друга статия с наименование “The End of Australia” в списание Rolling Stone Джеф Гудуел пита: „Искате ли да знаете какво ни предлага глобалното затопляне в магазина? Просто отидете в Австралия, където реките пресъхват, рифовете умират, а пожарите и наводненията унищожават континента.“ Това, което се случва в Австралия в момента, очаква и други части на планетата в близо бъдеще.

Индийският океан: Селищата са под вода, островите потъват, а политиците роптаят за още власт

New York Times обръща внимание на документалния филм „The Island President“. Мохамед Нашид, президентът на Малдивите, страната, съставена от 1200 острова в Индийския океан, предупреди света, че опасно високите нива на океана могат да потопят страната му. След тези думи дойде насилието – протестиращи изгориха полицейските участъци на южните острови, ислямски радикалисти разрушиха близо 30 статуи на Буда, датиращи от VI век.

Нашид изрази притесненията си още през 2009 г. на конференция на ООН за глобалното затопляне, проведена в Копенхаген. Той беше притиснат, защото застрашаваше интересите на старата власт, управлявала 30 години.

Югоизточна Азия: Анкгор, водата бавно унищожи една велика цивилизация

Ангкор е област в Югоизточна Азия, на територията на днешното Кралство Камбоджа. National Geographic хвърля поглед върху древната империя Кхмер. „Анкгор най-вероятно е бил населяван от 600 хил. до 1 млн. жители, докато по това време жителите на Лондон са били около 30 хил.“ Жителите му са се нуждаели от голяма напоителна система. „По време на мусоните огромни количества вода, които се изливали по време на дъждовете, са били причината река Меконг да прелива далеч от коритото си.“

От векове тези естествени водопроводи са осигурявали на хората достъп до най-разнообразни култури, риба и питейна вода. Но системата, която била полезна за тях, ги обрекла на гибел. В средата на XII век наводнение покрило голяма част от обработваемата земя. Последвали непредсказуеми мусони и суша... така загинала империята на кхмерите.

Централна Америка: цивилизацията на маите, мрачната метафора за начина, по който изглежда Америка през 2013 г.

Световният фонд за защита на дивата природа (WWF) интервюира Джаред Даймънд, автора на “Collapse: How Societies Choose to Fail of Succeed”. Той обяснява уроците от климатичните промени, които сме научили от цивилизацията на маите, наброяваща два милиона.

„Има толкова много общества, в които управляващите са вземали решения, които да са добри за обществото в краткосрочен план, но са били пагубни за него в дългосрочен план... Цивилизацията на маите изчезна заради комбинацията от промяната в климата, сушата, проблемите с достъпа до вода, ерозията на почвата, изчезването на горите... Кралете останаха ненаказани за техните действия.“

Да, те виждаха как се изсичаха горите. Но кралете не осъзнаваха, че създават проблеми, докато не стана прекалено късно – жителите въстанаха. Подобна е и картинката в САЩ в днешно време. Политическите решения се вземат от много богати хора. Именно те, по подобие на кралете на маите, защитават интересите си в краткосрочен план и заплашват бъдещето на нацията в дългосрочен.

Ето и финалният поглед върху постигането на икономически растеж в САЩ на всяка цена. BusinessWeek цитира Дейвид Оуен от неговата книга “The Conundrum”: Докато Западът, включително и Китай, поставя на висок пиедестал икономическият растеж и удовлетворението на потребителите, ние ще продължим да изгаряме полезните изкопаеми, чиито емисии задържат топлината в атмосферата и предизвикват глобалното затопляне“

Но бързите влакове, хибридните коли, флуоресцентните лампи, компенсациите за въглеродните емисии – те не са достатъчни. Нашата мания да постигнем икономически растеж на всяка цена ще ни унищожи – този цикъл, както видяхме, вече се повтаря в историята.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:41 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 15 rate down comment 0
data
преди 11 години
+ мдааааааа , а за това че залесяването е най добрия начин за борба срещу т.н. затопляне въобще не се говори :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 7
Jay Gould
преди 11 години
+ данъци и такси за трилиони. При това хората с радост се оставят да ги облагат с данъци, уж в името на борба със затоплянето което го няма. Търговията с емисии (тоест въздух) пък е измислена от момчетата в Чикаго. Ако забелязваш стария добър Въглероден двуокис, който растенията усвояват при своя растеж е прекръстен на Въглеродният диоксид. Ако питаш някой *** на улицата или от някоя медия 90% от тях дори не знаят, че това е един и същи газ, нищо, че го издишват докато цапат планетата с тъпата си невзрачна личност :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 18 rate down comment 2
balkando
преди 11 години
Камбаната бие дори с голямо закъснение. Само ще добавя и проблемът със стоките за еднократна или кратка употреба - евтините стоки. Те образуват планини от *** на сушата и в моретата, които допълнително замърсяват и задръстват екологичната система и утежняват кръговрата. Т.е. катализират ефекта от затоплянето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 11
data
преди 11 години
Според мен теорията за "глобалното затопляне" се използва основно за въвеждането на формални бариери пред конкуренцията . Особено ярък пример за това е автомобилната индустрия в европа - реално постоянно засилващите изисквания за отделяне все по малко СО2 направи пазара на автомобили в Европа изцяло собственост на германските автомобило производители .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 27 rate down comment 9
KostadinovK
преди 11 години
А като си заровиш главата в пясъка по-сериозно ли е? Понеже сме бедни и трява да замърсяваме ли, да заравяме суровините в сметищата, да тровим реките?Някой хора в алчността си забравят, че има и следващи поколения и замята не е за еднокрана употреба.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 21
Jay Gould
преди 11 години
Несериозно е сериозни икономически сайтове да се занимават със шаманство от рода на "глобалното затопляне". Климата сега е много по-студен от този преди 1000 години, но журналистите дали поради липсата си на елементарна обща култура (по-вероятното) или заради бизнеса с въглероден двуокис и фотоволаични панели не знаят масово това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още