IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Необходими ли са изобщо държавните разходи

Може ли да има растеж, когато голяма част от нашите труд, земя и капитал не се използват с цел производство, пита се икономистът Марк Прибоник

10:02 | 21.07.13 г. 22
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Колизеумът в Рим може да предизвика размисли за държавните разходи и икономическия растеж.<em>&nbsp;Снимка: Ройтерс</em></p>

Колизеумът в Рим може да предизвика размисли за държавните разходи и икономическия растеж. Снимка: Ройтерс

Според американската статистика през 2011 г. правителството е намерило работа на 2,8 млн. души. Други 19,2 млн. души работят в държавната или щатската администрация. А какво всъщност произвеждат тези 22 млн. души? Нищо друго освен купища формуляри и подзаконови актове, които уреждат почти всеки един аспект от живота ни.

Други 1,4 млн. души се будят всеки ден и обличат военната си униформа. Не само, че военните не произвеждат нищо, което можем да потребяваме, ами и унищожават земята, работната сила и капиталите, необходими за създаването на стоки и услуги, които да задоволяват потребностите на хората.

Освен това производственият сектор трябва да назначи цели легиони от работници, които трябва само да попълват разни формуляри, за да изпълнят изискванията на бюрократите, които не произвеждат нищо. Фирмите имат много работници, които не правят нищо по цял ден, само защото се занимават с изискванията на бюрократите.

American Action Forum, организацията, в която икономисти обединяват усилия и се борят за една по-добра Америка, изчисли, че за година бизнесът губи 87 млн. часа - време, в което фирмите се стараят да изпълняват изискванията на държавата. За 33 часа работниците във Ford произвеждат един автомобил. За 3 часа можем да съберем 100 бушела царевица. Като имаме предвид законите на труда, правителството струва на американските граждани 2,6 млн. автомобила и неизмеримо количество храна. Към това количество можем да добавим и другите продукти, които биха могли да бъдат произведени, ако работната ръка, която бездейства в държавната администрация, беше заета в производствения сектор.

Що се отнася до земята, други изчисления показват, че правителството на САЩ притежава 30% от земята в страната. Земя, върху която е построила военни бази, административни сгради, национални паркове и изобщо - притежава такива територии, върху които не може да има човешка активност.

Точно както по времето на император Веспасиян римляните са се дивили на прелестите на Колизеума, така и днес гражданите по целия свят гледат с благоговение правителствените сгради, дворците на монарсите, жилищата на президентите и мемориалите от значими исторически събития.

Материалите, окабеляването и оборудването, използвани за строителството им, биха могли да се използват за удовлетворяването на потребностите на един средностатистически гражданин. Публикуваме си снимки във Facebook, на които стоим пред грандиозните правителствени сгради, но никога не виждаме другата страна на монетата: кому е нужно да се харчат пари, за да се отдаде почит към държавата арогантност?

Политиците и централните банкери казват, че лекарството за настоящите тежки икономически условия е постигането на икономически растеж. Но как може да имаме икономически растеж, когато голяма част от нашите труд, земя и капитал не се използват с цел производство? Обикновените граждани на Рим, живяли преди 2000 години, вероятно и днес биха се съгласили с казаното.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:36 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 8 rate down comment 11
Mavi Goz
преди 11 години
И още нещо: Държава без Капиталисти може да си съществува без проблеми, лошо-хубаво - още се спори по въпроса, но се видя, че може и още има на места, може и тепърва пак да има! Капиталисти без Държава обаче нема, не е имало и НИКОГА няма да има, така, че айде по-полека с ракията, големите капиталист4ета и милионер4ета... хихи!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 13 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 11 години
Не знам за какъв "таталитаризъм" говориш, но ми е интересно бляновете ти за консервативен капитализъм откъде очакваш да се сбъднат? От Европейската комисия ли? хехе!Онзи капитализъм от романите на Дикенс може да се види вече само в такива райски кътчета по планетата като Хондурас, Гватемала, Камбоджа, Нигерия, Мозамбик, Индия и пр.Ако не беше държавата, нито САЩ, щеше вече да съществува, нито нещо от ЕС щеше да е останало! С пари на държавата и на нейните данъкоплатци бяха спасени от изчезване банки и компании на Консервативни Капиталисти, загубили в алчността си всякаки инстинкти за самосъхранение!В трите центъра на световната икономика - САЩ, ЕС и Китай вече властва Държавен Капитализъм - държавата гарантира поръчки за най-едрите компании, дтржавата ги пази от финансови проблеми, държавата води войни, за да им осигурява суровини и пазари.... Това, което следва, всеки може да се сети какво е. Както вече казах - ако не ви харесва думичката, ще ви измислят друга.... хаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 6
eboyanov
преди 11 години
в същност там където е стъпал ЛИБЕРАЛ СОЦИАЛИСТИЧЕСКИЯ ТАТАЛИТАРИЗЪМ нищо вече не расте! когато се наложи Консервативният Капитализъм, няма и да си помисляш за това чудовище социализъм с либерално мислещи ***!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 13 rate down comment 2
milioner4e
преди 11 години
Предсавят си я като рай за бизнес и истинско общество, изградено чрез манталитет. Всеки, който е като тебе с такива "държавнически" нагласи, е най-добре да си признае, че *** за зеле не става от него и чака "държавата" да му помогне и да му осигури всичко. Преди да говориш за "държава" се замисли, кой е държавата, дали е самия народ, който живее в дадена територия или шайка ***, които си мислят, че недостижими и страхотни гений. И лека справка, живееш в 21 век и ако наистина си мислиш, че бъдещето е в социализма, вероятно си мислиш, че и Форд Т е най-великото достижение на човешката мисъл и изобретателност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 0
Императорът
преди 11 години
Страхотна статия !!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 13 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 11 години
И именно икономиката и икономистите са най-паразитното и вредно занимание в новата история на човечеството, защото кашата, която създадоха, е в основата на всички беди! Много светли идеи са погребани от счетоводители!Най-чистият и истински бизнес има нужда САМО от тефтер с 2 графи в него: Дал и (в)Зел! всичко останало е алабалистика, която единствено дава мотивация на разни лемури да се правят на интелектуалци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 10
Mavi Goz
преди 11 години
Хаха! Ами щом толкова пречи държавата, да я закрият! Много ми е чудно как си представят разни такива икономисти ситуацията без държава. Може би като по-малко бременна жена... хаха! И напр. ако се закрие американската армия и полиция как ли ще изглежда животът в Обетованата земя?! хаха!Държавата е възникнала по силата на някакви обстоятелства в еволюционния процес на човешкото общество без да бъде питан никой! От този момент, както всеки организъм, пътят е само напред и нагоре, все повече държава, до монета, когато нещо друго ще я замести! Смешни са и напъните да се ограничава функцията на държавата, и воят срещу държавата по принцип! За ужасТ на десните тук, бъдещето е само в социализма, пичове и п...и! Знам, че се изприщвате от тази думичка и сигурно по-умни от вас на запад ще я заменят за благозвучие с някаква друга, по приемлива... :LOL:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 0
eboyanov
преди 11 години
със всичко съм съгласен, само не и с харченето на пари за армията, в идеален свят не се изисква наистина армия, но не живеем в идеален свят, другото е, че армията не произвеждала - че аз не се сещам технология която предварително не е минала през армията - GPS, Internet, Червеният Кръст и тн. са проникнали в света чрез войната, а войната е нещо естествено - спор между 2 и повече Идеи или пропаганди или както искате го наречете, но със сигурност корпоративните интереси стоят по-назад във воденето на битката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 1
eldred
преди 11 години
Частния сектор развива технологиите необходими за компютъра в продължение на 100 години. От аритмометрите с търговско приложение - първо механични в последствие електрически, калкулаторите, тъкачния стан на Жакард въвеждащ перфокартите, перфокартните устройства на IBM, изобретенията на Bell Labs. След това избухва втората световна война и държавата поема голям контрол върху икономиката и разпределението на ресурси спирайки почти напълно развитието на компютрите с цел стимулиране на други считани за по-важни сектори. С напредването на войната и немските успехи в областта, значението на изчислителните технологии става ясно и държавата възобновява спрените изследвания. Засекретява каквото може да засекрети взима безвъзмездно получено ноу-хау от частния сектор и изобретява компютъра. След войната развитието на компютрите се връща в частния сектор - Изобретени са транзисторите, операционните системи, програмните езици. Следва бума в силициевата долина водещ до днешните компютри.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 7
SSIW
преди 11 години
Най-елементарен пример за приноса на държавата в развитието на науката и технологиите: компютъра е бил изобретен от държавни служители на работа във военния департамент на САЩ. Пита се какъв е "профит"-а на частния сектор от безвъзмездно полуученото ноу-хау в/у тази технология и колко същия този частен сектор е върнал на обществото за тази "услуга"?Иначе за статията ... в някой епизоди на "Сънчо" се разглеждат доста по-сериозни житейски проблеми...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още