Книгата на португалския икономист Жоао Ферейра ду Амарал „Защо трябва да напуснем еврото“ се превърна в истински бестселър на местния пазар. Четвъртото издание, излязло миналия месец, изпревари по продажби няколко книги с диети, както и популярен еротичен роман, пише Wall Street Journal.
Книгата разпали обществен дебат в Португалия относно истинската причина за икономическите проблеми на страната – дали това са омразните мерки за икономии, необходими за гарантиране на спасителните заеми от ЕС или причината е в общата европейска валута.
Доскоро разискването на темата се ограничаваше до университетски семинари – дали страната има реалистичен план за икономическо възстановяване в рамките на еврозоната.
„Португалия няма шанс за бърз растеж в рамките на валутния съюз при толкова силно евро“, заяви наскоро в интервю авторът на книгата. „За радост този въпрос вече не е табу, както тук, така и в чужбина.“
Премиерът на страната Педро Пасуш Коелю настоява, че напускането на еврото би било катастрофално и посочва, че ако страната не изпълнява условията по спасителните заеми, може да бъде извадена от еврозоната.
Преди година 72% от португалците подкрепяха еврото, като само 20% бяха против. С проточването на рецесията в Европа обаче евро консенсусът започва да се пропуква – в Португалия, Кипър, Италия, Гърция и дори Германия.
„Хората казват, че ако напуснем еврото, заплатите и спестяванията ще намалеят и отново ще бъдем изолирани. Но какво му е различното сега, пита Нуньо Пирес, бизнес консултант. „Мисля, че шансовете ни за възстановяване са по-големи, ако оставим еврото.“
Според Ферейра ду Амарал, който е професор от Техническия университет на Лисабон и бивш служител на финансовото министерство, единствената надежда е в завръщането към ескудото, което ще девалвира бързо, правейки конкурентен местния износ.
„В момента сме във фаза, в която става ясно, че мерките за икономии не работят въпреки всичките ни усилия. Следващата стъпка е да осъзнаем, че еврото просто не е трайно решение за Португалия.“
Според условията по финансовата помощ за страната от 2011 г. големите съкращения на държавните разходи, данъчните повишения и реформите на трудовия пазар трябваше да привлекат инвестиции и да стимулират икономическия растеж. Ползите от това обаче все още не се виждат, а спадащата икономическа активност задържа висок бюджетния дефицит. През 2013 г. се очаква икономиката да се свие за трета поредна година.
Идеята за напускане на еврозоната притеснява мнозина. Бившият финансов министър Жоао Салгейру предупреди, че дори говоренето за това може да навреди на Португалия. „Това ще оскъпи всички бъдещи инвестиции“, смята той. Ферейра ду Амарал обаче има някои влиятелни поддръжници. Този месец председателят на Върховния съд Луис Антониу Нарона Насименту призова Португалия и другите държави от Южна Европа да изоставят еврото, предупреждавайки, че иначе пропаста между бедните и богатите в Европа ще продължи да се разширява.
Дали дебатът за излизането от еврото ще набере скорост зависи от икономиката, казват анализатори. Португалското правителство настоява, че дългоочакваното възстановяване ще настъпи догодина, но мнозина икономисти се съмняват.
Ако рецесията продължи политиците ще трябва да въведат още повече бюджетни съкращения, за да изпълнят целите за бюджетния дефицит на ЕС.
„Може да стане прекалено трудно на политиците да наложат нови мерки за икономии“, казва Антонио Коста Пинту, политолог към Лисабонския университет. „Това може да създаде идеалната среда за смяна на идеите.“