Няма открити признаци за обрат в еврозоната след шестте поредни тримесечия на рецесия, дори и след като могъщата Германия продължава да води тежка битка. Това показва последният анализ World Economy Barometer, изготвен от Royal Bank of Scotland (RBS), предава CNBC.
"Германия все по-малко изглежда като Байерн, по-скоро прилича на муден отбор от средата на таблицата“, отбелязва икономистът от RBS Маркъс Райт, визирайки мюнхенския футболен отбор, който доминира в тазгодишната надпревара в Шампионската лига.
"Глобалният индекс на производствената активност PMI, който съчетава в себе си сектора на производството и този на услугите, намаля, достигайки до 6-месечно дъно през април", заяви Райт. По думите му увеличаването на потребителските и правителствените разходи в Германия е точно това, от което страната и периферията ѝ имат нужда, изключвайки политиката на икономии, декларирана от канцлера Ангела Меркел.
"Правителството на Германия отчете малък бюджетен излишък, което означава, че може да се намеси и да похарчи малко повече. Въпреки това в страната няма ръст на заплатите, за разлика от тези във Великобритания“, отбеляза икономистът от RBS.
"Притеснителното естество на PMI индексите в периферията на Европа и Франция, в комбинация с други икономически показатели, предизвиква въпроси за политиките на бюджетни ограничения в целия регион", добави още той.
Експертът отбеляза също, че Япония е единствената страна, при която се е наблюдавало подобряване както в сектора на услугите, така и в този на производството. "PMI индексите в Япония се понижиха през март, но данните остават надеждни в сравнение с миналото. Това е добра новина за световната икономика", заяви Райт.
Въпреки това без структурни реформи и в комбинация с настоящата агресивна парична политика страната е заплашена от бъдещ провал, отчита още икономистът.