fallback

HSBC: Златото ще се задържи на цена над 1500 долара

Фактори в подкрепа на метала са приключилата ликвидация на златни ETF, засиленото физическо търсене в Индия и Китай и интереса на централните банки

15:49 | 29.04.13 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Снимка: Ройтерс

Силната волатилност на златото през последните две седмици породи опасения за стабилността на благородния метал като актив за убежище. Въпреки това според инвестиционната банка HSBC златото няма да претърпи нови сътресения до края на годината.

В петък HSBC понижи прогнозата си за цената на благородния метал през 2013 г. до 1542 долара за тройунция от 1700 долара за тройунция, съобщава CNBC.

Въпреки занижената прогноза очакваната цена остава по-висока от сегашната. В понеделник златото с непосредствена доставка се търгуваше за 1469 долара за тройунция, след като поскъпна с около 9% от рекордния за последните 30 години спад на 15 април.

HSBC изтъква, че са налице три фактора, които ще осигурят подкрепа за благородния метал. Сред тях са очакваното забавяне на ликвидацията на златни борсово търгувани фондове (ETF), засиленото физическо търсене на злато в Индия и Китай и желанието за диверсифициране на резервите на централните банки в развиващия се свят.

„Ние вярваме, че ликвидацията на златните борсово търгувани фондове като цяло е приключила, както и че голяма част от инвеститорите продължават да се придържат към стратегията за дългосрочно придобиване на златни активи“, коментира Джеймс Стил, анализатор на HSBC.

От началото на годината златните ETF са ликвидирали 10,7 млн. тройунции, с което златните им активи са се свили до 73,9 млн. тройунции. 5 млн. тройунции са били ликвидирани само от началото на април.

„Евентуален нов период на несигурност или инфлация може да съживи интереса към ETF и това да подкрепи цената на златото“, допълва той.

Основната подкрепа за златото обаче ще дойде от физическото търсене на метала в двете основни азиатски икономики, се изтъква в проучването на британската банка.

„Бижутата са основният компонент, обуславящ физическото търсене на злато. Те генерират 45% от търсенето главно на чувствителни към цената на златото пазари като Индия и Китай“, отбелязва Стил.

С поевтиняването на златото наблюдаваме осезателно нарастване на физическото търсене от страна на потребители и инвеститори на развиващите се пазари, допълва той.

През второто тримесечие вносът на злато в Индия - най-големият потребител на благородния метал в света - се очаква да нарасне с до 20% на годишна база, разкриват данни на Bombay Bullion Association.

Продажбите на злато през почивните дни около 13 април в Хонконг и Макао са се увеличили с 150% спрямо предходната седмица, коментира Денис Лау, директор продажби на Chow Sang Sang, най-голямата верига за търговия с бижута в Хонконг.

„15% ръст на физическото търсене в двете страни може да увеличи потреблението на злато с 250 метрични тона до края на годината. Това се доближава до количеството златни ETF, ликвидирани от началото на годината“, коментира Стил.

Освен това през 2013 г. анализаторът очаква централните банки да останат основни нетни купувачи на злато. Според него до края на годината те ще придобият 450 метрични тона в сравнение с 534 метрични тона през миналата година. През 2012 г. нетните придобивания на злато от страна на централните банки са генерирали 12% от общото търсене.

Публикувани миналата седмица данни на Международния валутен фонд (МВФ) разкриват, че през март златните си резерви са разширили централните банки на Русия, Турция, Азербайджан и Казахстан.

„Поевтиняването на златото не би трябвало да разколебае централните банки. Те използват златото, за да диверсифицират резервите си от щатския долар. Ето защо централните банки като цяло и особено тези в развиващия се свят, чийто резерви са претоварени с доларови активи, са особено заинтересувани да продължат да купуват злато през тази и следващата година“, допълва Стил.

Въпреки че някои трейдъри са оптимисти, че цената на златото вече е достигнала дъното, Майкъл Хай, директор за търговията със суровини на Société Générale, вярва, че дъното ще бъде достигнато едва при 1200 долара за тройунция.

„Подкрепа за златото ще усетим едва при 1200 долара за тройунция. Това е минималната цена за добив на производителите в Южна Африка“, изтъква Хай. Той очаква златото да приключи годината около 1300 – 1350 долара за тройунция, след което отново да поевтинее.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:14 | 11.09.22 г.
fallback