IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Оправдан ли страхът от добива на шистов газ?

За да решим дали да използваме фракинг, е добре да претеглим рисковете за здравето на хората и безопасността от алтернативите

08:40 | 25.04.13 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Шистов кладенец близо до Кантон, Пенсилвания. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Шистов кладенец близо до Кантон, Пенсилвания. Снимка: Ройтерс

Екологичният ефект от разширяването на добива на шистов газ в САЩ също изглежда положителен, пише професор Франкел.

Замяната на въглищата с природен газ като основен енергиен източник вероятно ще помогне за осъществяването на обещаното от администрацията на президента Барак Обама съкращаване на въглеродните емисии в САЩ със 17% от нивата през 2005 г. до 2020 г.

И все пак мнозинството природозащитници се противопоставят решително на технологията поради няколко основни причини.

Добивът на шистов газ вероятно ще забави развитието на възобновяемите енергийни източници като вятърната и слънчевата енергия. Факт е обаче, че ограничаване на въглеродните емисии не може да се осъществи без ограничаване на употребата на въглища, а начинът, по-който това се случва за момента в САЩ, е именно чрез разширяване на добива на шистов газ.

Ако светът продължи да изгражда топлоелектрически централи (ТЕЦ) със сегашните темпове, тези инсталации все още ще работят през 2050 г. независимо, до какви други технологии ще имаме достъп. Професор Франкел коментира, че за момента слънчевата и вятърната енергия нямат капацитета да спрат този процес, но че увеличеният добив на газ може да направи това.

Някои експерти изтъкват определени локални рискове при добива на шистов газ и петрол,  свързани с опазването на водните ресурси. Други се опасяват за индуцирана сеизмичната активност.

Тези страхове, разбира се, не могат да бъдат отхвърлени с лека ръка. Не е достатъчно да заявим, че фракингът, както е известен начинът за добив на газ и петрол чрез инжектиране на коктейл от химикали и вода под налягане в шистови скали, е безопасен, само защото компаниите, извършващи добива, са отговорни, а регулаторите са си свършили работата.

Несъмнено трябва да се замислим за вероятността в някой от американски щат с по-либерален регулаторен режим компания да пренебрегне стандартите за безопасност и местен водоизточник да бъде замърсен.

Индустрията трябва да следва най-добрите практики, включително да огласява публично химикалите, които използва. Строгите екологични регулации и тяхното безусловно прилагане са от ключово значение.

Но за да решим дали да използваме фракинг (във Франция например тази технология е забранена, а в щата Ню Йорк върху нея е наложен мораториум), трябва да претеглим рисковете за здравето на хората, безопасността и екологичните последици от алтернативите.

Дори при сериозен инцидент с шистов кладенец щетите дори няма да се доближат до тези, причинени от ядрената катастрофа от март 2011 г. във Фукушима, Япония или нефтения разлив в Мексиканския залив от 2010 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 17 rate down comment 7
stoiloff
преди 11 години
Добива на шистов газ, е токова опасен, че можем да го сравним само с освиенцим, на забавен каданс! Всеки лобист за добива на шистов газ, е един доктор менгеле и не по-малко луд и ОМРАЗЕН, от Хитлер! Както и Гюнтер Йотингер, един голям жалък лобист!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 14
Sokratus
преди 11 години
Европа е конкурира Африка по класацията за загубен континент!?!Толкова е голям ефекта върху околната среда, че в Тексас сондажите са между къщите!?!Странното е, че дори и когато фактите говорят ние продължаваме да спорим и да си мислим, че нас това не ни грее! Грее ни и то яко, Европа загива. Никой вече не се съобразява с нас, дори и не сме голям фактор в света!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 25 rate down comment 9
albobo76
преди 11 години
Страхът си е напълно оправдан. Вярно е че природният газ е по-чисто гориво от въглищата, но щетите, които фракинга нанася и на природата и на хората са несъизмеримо по-големи. Отравяне на подпочвени води, изтичане на природен газ от нежелани пукнатини в скалите, разрушаване на носещи скали, които водят да "поглъщащи дупки", в които потъват цели къщи заедно с харата в тях, много високи разходи за пручване и добив и кратък живот на находищата. Не случайно Европа се ослушва и не се е втурнала през глава към шистовия газ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 35 rate down comment 7
v_tin
преди 11 години
Разбира се че ще се охлаби руската енергиина хватка в/у стария свят. Но защо ли тогава съдът на Калифорния спря добивът на шистов газ в щата, въпреки че там било най-голямото находище???Подсказка: нещо свързано със здравето на населението имаха в предвид
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още