fallback

Китай ще измести САЩ като най-голяма икономика в света през 2016 г.

Пекин трябва да се фокусира върху изграждането на по-големи и по-продуктивни градове, се посочва в доклад на ОИСР

14:00 | 22.03.13 г. 5

Търговски център в Ухан, провинция Хубей. Снимка: Ройтерс

Китай е на прага на четвърто десетилетие на ускорено икономическо развитие и вероятно ще измести САЩ като най-голяма икономика в света още през 2016 г., ако брутният вътрешен продукт (БВП) на двете страни бъде приравнен към покупателната способност на населението, посочва се в доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитиран от Financial Times.

След като постигна 7,8% растеж през миналата година – най-бавната икономическа експанзия за последното десетилетие, китайската икономика се очаква да отчете ръст от 8,5% през тази година и 8,9% през следващата, прогнозира организацията.

Очакванията са, че през настоящото десетилетие средният годишен растеж в Китай ще е около 8%, при условие, че страната приложи серия икономически, финансови и регулаторни реформи. Много от тях са вече реализирани и в сила, подчертава се в доклада.

„Китайската икономика може да нарасне дори още повече. Китай има всички шансове да запази устойчив темп на растеж и е на път да повтори звездното представяне на Азиатските тигри от 80-те години“, пише още в документа.

ОИСР отбелязва, че растежът в Китай постепенно ще се забавя, докато страната настига развитите икономики. Прогнозата все пак надхвърля очакванията на Пекин за около 7% годишен ръст до 2015 г.

Брутният вътрешен продукт (БВП) на Китай, приравнен към покупателната способност на населението, ще се изравни с този на САЩ през 2016 г., се посочва още в доклада на организацията.

ОИСР отчита някои рискове за прогнозата си – слабостта на глобалната икономика, повишаващата се инфлация, все още нестабилната финансова система, неравенството в доходите и застаряващото население.

Организацията обаче изтъква, че Китай вече е предприел мерки, за да понижи зависимостта си от външното търсене, както и да ребалансира вътрешния си пазар. От 2011 г. насам вътрешното потребление се е превърнало в по-значим фактор за растежа от инвестициите.

Сред препоръчаните реформи ОИСР обръща специално внимание на усилията за урбанизиране на страната, подчертавайки, че правителството в Пекин трябва да се фокусира върху изграждането на по-големи и по-продуктивни градове.

Въпреки че китайските градове се разрастват бързо, градското население, възлизащо на 52,6%, все още е под нивата в развитите страни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:31 | 12.09.22 г.
fallback