IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Могат ли бедните страни да спасят света?

Изгряващите и развитите икономики не трябва да възприемат бедните страни като бреме, а като инструмент за изход от кризата

09:15 | 15.03.13 г. 32
<p>
	Ла Пас, Боливия. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Ла Пас, Боливия. Снимка: Ройтерс

Атрофията на глобалния финансов сектор до голяма степен отразява усилията за „рециклиране“ на нарастващите излишъци на развиващите се икономики, така че разширяващите се дефицити на развитите страни да могат да бъдат финансирани.

Доскоро тази динамика се смяташе за временна. Приемаше се, че растежът на развиващите се страни задължително ще доведе до уеднаквяване на глобалните заплати и цени, което пък от своя страна би спряло ерозията на производството в страните от ОИСР.

От друга страна демографските тенденции в развиващите се страни ще насърчат развитието на вътрешните им пазари, понижаването на лихвените им проценти и ребалансирането на глобалната търговия като цяло. 

На теория това може и да е вярно, но продължителността на този преходен период, който е в основата на глобалната финансова криза, се подценява. Всъщност този преход може да продължи безкрайно поради две причини:

Първо, от макроикономическа перспектива вече не може да разчитаме на един от основните стабилизиращи фактори по време на криза - че цените на суровините ще се понижават. На фона на нарастващото потребление в развиващите се икономики цената ресурсите ще е все по-осезателна пречка за растежа.

Второ, от социална гледна точка, след като през 20-ти век световната работна сила се удвои, нова армия индустриални работници се надига в Китай и сред трите милиарда граждани на останалите развиващи се страни.

Едно бързо ребалансиране на глобалната икономика чрез редуциране на финансовите дисбаланси между икономиките от ОИСР и техните кредитори от развиващите се страни би било рисковано, тъй като може да доведе до дълбока рецесия, първо в развитите страни, а в последствие и в целя останал свят.

Нещо повече подобен сценарий е малко вероятен, тъй като предполага, че изгряващите икономики ще развият търговски дефицит спрямо страните от ОИСР и че техните вътрешни пазари ще се превърнат в двигатели на глобалния растеж.

Ако този анализ е верен, новата стратегия за ребалансиране на глобалната икономика ще трябва да стартира някъде извън страните от ОИСР. Прилагането на нови модели на растеж в по-слабо развитите развиващите се страни в Южна Азия, Латинска Америка и Африка, които не са прибегнали към насочени към износа стратегии за растеж, може да генерира поне част търсенето, от което световната икономика така спешно се нуждае.

Рециклирането на глобалните излишъци в бедните развиващи се икономики предполага тотално преосмисляне на стандартните икономически модели, които като цяло залагат на идеята, че азиатското икономическо чудо може да бъде повторено. В крайна сметка дори светът да постигне чувствителен икономически растеж до 2050 г., два милиарда от 9-те милиарда жители на планетата все още ще живеят с под 2 долара на ден, докато още милиард ще разполагат със съвсем малко повече средства.

Изгряващите и развитите икономики не трябва да възприемат бедните страни като бреме. Всъщност в настоящата икономическа ситуация те предлагат най-добрия възможен изход.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:40 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

22
rate up comment 2 rate down comment 2
data
преди 11 години
:):):) е те технологиите при кой строй се раждат - при северно корейците или при техните братовчеди от юг ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 1
kalendar
преди 11 години
не, това е по-скоро едностранчиво погледнато. Доста по-вероятно технологиите да са увеличили благосъстоянието двойно(една огромна част от тях измислени от националсоциялисти и комунисти). А като погледнеш колко пъти се е увеличило населението(по-спомен-около 2 млрд. в началото на века), то по-скоо капитализмът се е провалил, защото оставя доста хора в мизерия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 3 rate down comment 0
SSIW
преди 11 години
Абсолютно валидни разсъждения, аз говорех как виждам един работещ подход в случай, че приемаме човешкия живот като реална ценост, не само на хартия, другите възможни сценарии наистина минават през най-различни катаклизми за човешкия род и общество ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 3 rate down comment 1
data
преди 11 години
за 100 г. е увеличил благосъстоянието на населението на тази планета двойно . и това е статистически неопровержимо . Може и да има по добра организация ама за момента статистиката сочи капитализЪма за спечелил по точки
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 0 rate down comment 1
data
преди 11 години
е той Рикардо е написал своята "Теория за сравнителните предимства" доста отдавна .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 4 rate down comment 0
kalendar
преди 11 години
ама то капитализъм(в днешната му форма) има реално от около 100тина години. И се пренася в световен мащаб заради две спечелени световни войни. Да-100год. е исторически, но не е чак толкова дълго. Освен това икономическите системи идват и си отиват. И после пак идват и си отиват. Не се знае какво ни носи бъдещето:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 2 rate down comment 2
kalendar
преди 11 години
хубаво е, ама не вярвам да стане в нашият живот. Даваш *** един човек сопа и после искаш да си я вземеш...как да стане:) Не ми експлатирайте метафората, сигурно може и по-добра да се измисли.Просто Запада ще разчита яко на военното си превъзходство, за да продължи хегемонията си. Може и някой друг да успее да се промъкне-азиатска държавица, южно американска...но като цяло поне още няколко десетилетия ще гледаме същият филм. Така мисля аз поне. Та исках да кажа-вижда се това време(може би), но не е на хоризонта. Щото системата може да се сгромолясва с векове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 1
data
преди 11 години
мави , исторически доказано е че капитализма е най-ефективен . Според мен проблема е в глобализацията и тръстовете
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 1
deant
преди 11 години
Да, това обаче не знам капиталистите как ще го разберат, то реално няма да носи "огромни" печалби. Но пък от друга страна, ако не го разберат, ще бъдат принудени в последствие, от обстоятелствата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 2
deant
преди 11 години
Да прав си, аз го коментирах и това в частта, че капитализма изключва морала. Иначе всичко останало е от учебниците, с които облъчват новоизлюпените "икономисти".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още