fallback

Глобалната икономика е пред безпрецедентна експанзия

Въпреки проблемите в Европа тя може да расте с по над 4% годишно до края на десетилетието, благодарение на развиващите се страни, прогнозира Goldman Sachs

12:03 | 11.03.13 г. 16
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Джим О'Нийл, икономист на Goldman Sachs. Снимка: Ройтерс

Въпреки че ако живеете в Европа, САЩ или Япония, може да не повярвате, напълно възможно е до 2020 г. глобалната икономика да претърпи по-мащабна експанзия, отколкото през трите предходни десетилетия.

Goldman Sachs прогнозира, че в периода 2011 г. - 2020 г. глобалният брутен вътрешен продукт (БВП) ще нараства средно с по 4,1% на година. През последните три десетилетия този растеж никога не е надхвърлял 3,5%.

Различен обаче в случая е неговият произход. Много от основните развиващи се пазари по света са се превърнали в ключови икономически двигатели. През 2011 г. увеличението в общия БВП на Бразилия, Русия, Индия и Китай (страните от групата БРИК) е било равно на БВП на италианската икономика.

„Повечето хора все още подценяват мащабите на Китай и скоростта, с която страната се развива“, казва Джим О'Нийл, икономистът на Goldman Sachs, който създаде акронима БРИК. „Китайският БВП вече достигна 8,2 трлн. долара, или половината от този на САЩ. Растеж на китайската икономика от 8% се равнява на ръст от 4% в САЩ“, допълва той. „Китай създава една Гърция за 12 седмици и половина, а от 2010 г. е създал една цяла Индия“, изтъква О'Нийл.

Скоростта на тази икономическа трансформация е зашеметяваща за много европейци, които все още са в капана на финансовата криза. Анализаторите признават, че икономическата стагнация и политическата криза в Италия и някои други страни бързо подкопават стандарта на живот и влиянието на Стария континент, както в икономически, така и в политически аспект.

Редица азиатски икономики са загрижени, че ситуацията в Европа може да доведе до нов цикъл на несигурност за глобалната икономика поради продължаващата рецесия в няколко европейски страни, политическата нестабилност в Италия и спекулациите, че Великобритания може да напусне Европейския съюз (ЕС), коментира Чан Юн Ре, главен икономист на Азиатската банка за развитие (АБР).

Корейският икономист подчертава, че еврозоната трябва да довърши започнатите реформи не само заради собствения си интерес, но и заради глобалната икономика като цяло. „Изграждането на институциите не е приключило. Ако Европа спре сега, глобалните последствия ще са сериозни“, допълва той.

Ситуацията се усложнява и от коментарите на британски политици, че Обединеното кралство може да напусне ЕС. „Много хора разбират защо Великобритания не е убедена, че трябва да остане в ЕС. Ние обаче сме загрижени, че ако Великобритания напусне, това ще предизвика домино ефект и евентуално разпадане на Съюза“, коментира Ре.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:53 | 14.09.22 г.
fallback