IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

10 проблема при печатането на пари

Aко вливането на ликвидност продължи твърде дълго, страничните ефекти могат да се окажат тежки, а дългосрочната цена много висока, предупреждава Нуриел Рубини

09:10 | 04.03.13 г. 24
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Нуриел Рубини, председател на Roubini Global Economics. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Нуриел Рубини, председател на Roubini Global Economics. Снимка: Ройтерс

Седмо, прекратяването на програмата за вливане на ликвидност е сложен процес. Ако то се случи твърде бавно и твърде късно, инфлацията и/или кредитните балони може да се окажат неизбежни.

Също така, ако програмата бъде прекратена чрез продажбата на дългосрочните активи, закупени по време на вливането на ликвидност, резкият ръст на лихвените проценти може да задуши възстановяването и да доведе до мащабни финансови загуби за всички, които държат дългосрочни облигации.

От друга страна, ако прекратяването на програмата бъде извършено чрез повишаване на лихвените проценти  по излишните резерви, (за да бъде стерилизиран ефектът върху кредитната експанзия), загубите за централните банки биха били значителни.

Осмо, един продължителен период на негативни реални лихвени проценти означава преразпределение на доходите и богатството от кредиторите и всички, които имат депозити, към потребителите на кредити.

От всички форми на корекция, които могат да доведат до понижаване на дълговите нива - растеж, икономии, преструктуриране на дългове или въвеждане на нови данъци за богатите - монетаризирането на дълговете (в комбинация с по-висока инфлация) е най-малко демократичната опция, тъй като сериозно може да засегне кредиторите и всички тези, които имат депозити, включително пенсионерите и пенсионните фондове.

Девето, QE и другите неконвенционални монетарни практики могат да имат сериозни и непредвидими последици, сред които появата на необосновано висока инфлация и осезателно забавяне на растежа, в случай, че банките – които трябва да оцеляват в условията на твърде ниски нетни маржове – решат, че кредитирането не си струва риска.

Накрая, съществува риск обратният път към нормализирането на монетарната политика да бъде изгубен. Всъщност някои страни вече изоставят режимите за поставяне на инфлационни цели и навлизат в неизследвани територии, където котва за ценовите очаквания не съществува.

САЩ преминаха от QE1 към QE2 и сега към QE3. Последната програма е потенциално неограничена и е свързана с новото на безработица. В същото време представители на администрацията открито обсъждат ползите от въвеждането на негативни лихвени проценти, а централните банкери прилагат все по-рискови модели за облекчаване на кредитирането, тъй като ефективността на програмите за вливане на ликвидност намалява.

Накратко, политиките на централните банки и правителствата са все по-неортодоксални и яснота за краткосрочните ефекти, непредвидените последици и дългосрочните тенденции почти няма.

Наистина краткосрочен позитивен момент от вливането на ликвидност има, но ако тези програми продължат твърде дълго, страничните ефекти могат да се окажат тежки, а дългосрочната цена много висока, предупреждава Рубини.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:06 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 4
george_tn
преди 11 години
Печатането е само инструмент за корекция компенсиращ мъртвите(нециркулиращи) пари. Не могат да са нито икономически стимул, нито циркулационен коректор, защото икономиката работи само при нужда(потребление).От друга страна лихвите могат да бъдат икономически стимул, но те трябва да станат елемент от общественото преразпределението (регулирани), а не както е досега полу-пазарно определяни и отчитащи само частен (двустранен) интерес.Регулацията която според мен се изисква, за да се превърнат лихвите в икономически стимул е маржът (депозит/кредит) да се преразпредели на калпак(стимулиране на потребление). С две думи - отрицателни депозити, положителни кредити, марж -към държавата. За да стане това - Финансите трябва да станат държавен монопол (естествена нужда при работа с нефизически пари), а регулацията на лихвит - политика на преразпределение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 0
albobo76
преди 11 години
Ха. добро утро. Историята учи, че печатането на пари винаги е свършвало зле в дългосрочен план, но проблемът е, че печатащите се интересуват само от "утре", а после - потоп.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още