IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Трябва ли да се въвежда данък върху CO2 емисиите?

Задачата да променим енергийна система е изключително тежка, тъй като фосилните горива са твърде дълбоко вкоренени в глобалната икономика, коментира Джефри Сакс

09:00 | 05.03.13 г. 23
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Фабрика за стомана в Пекин. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Фабрика за стомана в Пекин. Снимка: Ройтерс

В общи линии решенията са две, но никое от тях досега не е прилагано широко мащабно. Първото се състои в идеята да преминем решително от фосилни горива към възобновяеми енергийни източници, особено към вятърна и слънчева енергия. Някои страни дори могат да продължат да използват ядрена енергия за известен преходен период. (Генерирането на енергията от водноелектрически централи не замърсява атмосферата с парникови газове. По света обаче има съвсем малко места, където подобен вид централи все още могат да бъдат изградени без това да има сериозни екологични и социални последици).

Второто решение е базирано на технологията въглеродните емисии да бъдат складирани под земята. Този метод обаче - carbon capture and sequestration (CCS) – все още не е изпробван.

Предполага се, че CO2 може да се улавя още докато въглищата и газта горят в топло електроцентралите. Другият начин е емисиите да бъдат улавяни директно във въздуха чрез специален химичен процес. И в двата случая обаче CCS технологията би изисквала значителни инвестиции преди да може да се приложи.

Основният проблем е времето. Ако разполагахме със столетие, за да променим световната енергийна система, можехме да сме сравнително спокойни. Сега обаче трябва да извършим по-голямата част от прехода към ниско въглеродна енергия до средата на века. Това е изключително трудно като се има предвид дългия транзитен период, необходим за пренастройването на световната енергийна система. Тук става въпрос не само за електрическите централи, електропроводите и транспортната система, но и за жилищата и обществените сгради.

Съвсем малко региони по света могат да се похвалят с някакъв прогрес в тази насока. Всъщност САЩ инвестират масивно в добива на природен газ без да признават или да се впечатляват от факта, че това само ще влоши нещата по отношение на глобалното затопляне.

Дори ако щатската икономика премине от въглища на природен газ, американските въглища вероятно ще се изнасят, за да бъдат изгаряни в други части на света. При всички случаи природният газ, въпреки че отделя по-малко въглеродни емисии от въглищата, е фосилно гориво и изгарянето му ще продължи да причинява неприемливи щети на климата.

Единствено Европа полага сериозни усилия да ограничи въглеродните емисии. За целта беше създадена система, която изисква всеки индустриален замърсител да получава разрешителни за определена квота CO2 емисии. Тъй като тези разрешителни се търгуват на пазарна цена, компаниите имат интерес да ограничават въглеродните си емисии, така че да могат да купуват по-малко разрешителни или да продават излишните за печалба.

Проблемът е, че пазарната цена на тези квоти се срина заради рецесията в еврозоната. Разрешителните, които се продаваха за над 30 долара за тон преди кризата, сега се търгуват за под 10 долара. При тази толкова ниска цена компаниите няма особен стимул да ограничават замърсяването. Ето защо европейският бизнес продължава да я кара по старому, въпреки усилията на администрацията.

Съществува обаче доста по добра стратегия от търговията с квоти. Всеки регион по света трябва да наложи данък върху въглеродните емисии, който в началото да е съвсем нисък, но да се увеличава постепенно и предвидимо с годините.

Част от постъпленията от този данък ще бъдат предназначени за субсидиране на нови ниско въглеродни енергийни източници като вятърната и слънчевата енергия, както и за покриване на разработката на CCS технологията. Първоначално тези субсидии могат да са високи, но да намаляват, докато данъкът върху въглеродните емисии се повишава, а цените на новите енергийни технологии падат заради иновациите.

С една дългосрочна и предвидима система от данъци и субсидии, насочена към понижаване на въглеродните емисии, светът ще успее да премине към използването на по-ниско въглеродна енергия при това при по-висока енергийна ефективност. Времето е кратко, а необходимостта всички страни по света да възприемат практични и далновидни енергийни стратегии е по-голяма от всякога.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:54 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 5 rate down comment 1
0pk
преди 11 години
Данък въздух, опа :]Като са толкоз отворени, що не сложат по-голямо мито на стоките произведени в китай задето не спазват договорките за урязване на парниковите емисии ааа?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 1
albobo76
преди 11 години
Китай не е "безотговорна нация" и последните 30 г. го доказват. Те не се съобразяват, защото не могат да си го позволят и защото знаят, че "човешкия фактор в глоб. затопляне" е измишльотина, която скоро ще бъде изобличена.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 1
iivanoff
преди 11 години
Не, но "Кой" и "Кого" пита?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 2
bgMan
преди 11 години
Този данък трябва да има само за безотговорни нации (като Китай например), които отказват да се съобразят с каквито и да били екологични съображения само за да са на върха, а от друга страна са най-големите замърсители.За останалите страни такъв данък е пълна глупост и съм против него.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 3
Jay Gould
преди 11 години
От масовото залесяване нелицеприятно физиономии като Ал Гор няма как да печелят, затова и никой не го споменава. На всичко отгоре, самото глобално затопляне, взе да издиша със захлаждането на климата от 2000 г. насам
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 8
albobo76
преди 11 години
Тази измишльотина "Човешки фактор е глобалното затопляне" е просто лов на вещици? -Лъжа 1 "Основната хипотеза за човешкия фактор, който стои зад промяната в климата, е все по-широко призната и очевидна." - не съм видял нито един реномиран учен да си заложи името и кариерата на тази хипотеза. Те не могат да познаят времето от днес за утре, а ми правят хипотези за 100 г. напред.Лъжа 2: "Най-широко разпространеният парников газ е въглеродният диоксид." - Най-широко разпространеният парников газ е водната пара и това човеците няма как да променим.Климатът на планетата се затопля вече над 10 000 г. от последната ледникова епоха до днес. Трендът е започнал много преди изгарянето на фосилните горива и ще продължи без значение какво правят човеците.Крайната цел е да се обложи раята с още един данък.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 0
data
преди 11 години
А и едно предложение - налагането на данък е скъпо начинание , много по ефикасно е повишаване на концесионните такси на мините компании
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 0
data
преди 11 години
Докато Китай игнорира всякакви екологични норми , прилагащите ги все повече ще изглеждат като *** отнемащи поминъка на своите граждани
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 0
hellwitch
преди 11 години
Най ефективната стратегия е масово залесяване. Огромни площи има, който са само чукари, а биха могли да се култивират. А това не е нито нова нито скъпа технология. Един от най лесните начини е да започнем от залесяване на градовете, което ще повиши и качеството на живот поради допълнително намаления шум и прах освен намалените емисии. Едно дърво е най елементарния начин да се складират емисии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още