IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Истинската криза в еврозоната едва сега започва

Финансовата криза вече премина в икономическа и проблемите тепърва ще се задълбочават

08:09 | 01.02.13 г. 31
<p>
	Илюстрация: Ройтерс</p>

Илюстрация: Ройтерс

Решени ли са проблемите? За съжаление не. Както научихме още през 2008 и 2009 година, докато финансовата криза може да се разреши лесно, при икономическата нещата са доста по-трудни. А тя едва сега започва.

Има два големи проблема. Периферните държави винаги са били по-неконкурентни спрямо северните си съседи. Освен това като част от кризисните мерки, платени като цена за оставане в еврозоната, те трябваше да съкратят много разходите. А за да станат нещата дори още по-сложни, дори с по-ниските лихви капиталът в периферията си остава доста по-скъп, отколкото в Германия.

Това прави инвестициите в региона по-скъпи.

Резултатът е дълбоки и ускоряващи се рецесии. За еврозоната като цяло дори ЕЦБ очаква свиване с 0,3 на сто за 2013 г. Реалният резултат може и да е по-лош. В повечето от отделните страни ще има големи спадове, тъй като безработицата и бедността се увеличават.

Цифрите вече стават плашещи. В Испания безработицата вече е 26%, в Гърция е 26,8%. Компаниите продължават да закриват работни места и няма изгледи нещата да се подобрят. Прогнозата на МВФ е, че ръстът на БВП в Испания ще е едва 1,7 до 2017 година, което е твърде малко, за да се появят нови работни места.

Така масовата безработица се превръща в нормална за Испания, Италия и Гърция.

Въпросът тогава е колко болка могат да понесат тези общества, преди да кажат „достатъчно“? 30-те години на миналия век – последният случай, когато е имало безработица в подобен порядък, дават известни насоки. В САЩ по време на Голямата депресия безработицата стига 24%.

В Европа, където златният стандарт създаде стабилни курсове точно като обща валута, ситуацията бе по-лоша. В Дания безработицата тогава е била 28 на сто, в Норвегия – 33 на сто. Една по една всички тези държави промениха политиката си. САЩ премахнаха златния стандарт, впоследствие това направиха и други. Просто социалната страна на безработицата вече е била непоносима.

Последната държаваа, която прави това, е Холандия през 1936 година при 32,7 на сто безработица.

Условно нивата на безработица между 28 и 33 на сто са точката на пречупване. Социалните системи и емиграцията по всяка вероятност са допринесли за вдигане на тази граница, но с не чак толкова много. Така че държави като Испания и Гърция са съвсем близо до точката, в която ще се откажат от единната валута.

Освен ако скоро там ситуацията не се промени, те със сигурност ще напуснат.

Когато това стане, на пазарите ще настане бъркотия. Януарските борсови ралита в Европа са нормални – през 11 от последните 15 години акциите са поскъпнали значително в първия месец. Пред угрозата от задълбочаваща се рецесия и все по-голяма съпротива срещу обществената цена на кризата поддържането на тези настроения едва ли ще е лесно.

Забравете, че всичко изглежда спокойно. Истинската криза едва сега започва, а пред нея има дълъг път, завършва анализа си Матю Лин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:50 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 10 rate down comment 1
trade2win
преди 11 години
За съжаление моите очаквания като индивидуален трейдър също са твърде песимистични. Като технически анализатор виждам много сигнали за скорошно и мощно мечо развитие на пазара. Пиша по тези въпроси в моя блог: http://trade2win.blog.bg/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 15 rate down comment 3
nobel
преди 11 години
Господин Любенов, сърдит съм ви. Това заглавие сте ми го откраднали от един мой коментар по повод на една статия, че "кризата в Европа още не е свършила". Но този път ви прощавам. И за малко да се зарадвам на коментарите на колегите, че безработицата "започва да намалява" и се сетих за уволненията в Пежо - Ситроен и дори вече в Луфтханза. Вие като по- компетентен бихте ли могли да ни кажете къде намалява безработицата, защото в Гърция, Испания, България със сигурност се увеличава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 1
mapto
преди 11 години
Иначе е факт, че безработицата в Европа е проблем. И в глобален мащаб тепърва младежката безработица ще се превръща в проблем 1. Но в сравнение с неразвитите икономики, Европа е много по-готова да заложи на предприемачеството, за което сега има изключително много свободни средства. Разбира се, в Европа скоро няма да бъде достигнато нивото на Калифорния, но има и немалко щати, които се задъхват да копират модела на Силициевата долина. А метриките на успеха все по-рядко ще бъдат свързани с БВП, и все по-често с това хората да участват пълноценно в икономиката - нещо, което е субективно и може да бъде мерено по повече от един начин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 2
mapto
преди 11 години
"Банковите и финансовите кризи обаче се преодоляват относително лесно. Просто трябва да се напечатат малко пари и да се раздадат. Научихме този урок през 2008 и 2009 година."Това е точно признакът по който може да се познае кои места имат сериозни проблеми. А когато съдим по него проблемите на Европа всъщност са по-малките. Периферията на Европа реши проблема с високите дългове като ги намали при частично пазарни условия - освен "печатането" на ЕЦБ, което беше сравнително ограничено, има и успоредни програми за намаляне на дълговото бреме.А как стоят нещата в САЩ? Може ли водещата икономика в света да си позволи да изплаща дълговете си при повишение на лихвите от 1%? А как ще се отрази на другите държавни дългове криза с държавните облигации на САЩ? Какво ще се случи с най-големите им инвеститори в света като Китай, Япония, Великобритания, различните видове фондове? Европа топи завизимостта си от дълг, но колко страни по света могат да си позволят да направят това?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 33 rate down comment 6
Боян
преди 11 години
Стига с тая депресия, Европа е способна да се само издържа без проблем дори да се затвори за останалия свят, да му мислят държави като Индия, Китай, дори Япония и Южна Корея, където има огромно население на малка площ, вече при отделните държави са различни проблемите пред които може да се сблъскат, но със сигурност много повече от колкото Европа. Това си е типично поръчкова статия на Уол Стриид с цел да се избегне паника при долара в последно време обезценката му е доста бърза и силата на Европа и Европа превръща съня на банкерите от САЩ в кошмар. Предстоят много интересни времена, ако в Европа сега започва кризата, какво трябва да кажем за САЩ и Япония?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 20
tiggo
преди 11 години
Аман от пишман "разбирачи". Кой е тоя Матю Лин и какво иска да каже? Офисен плъх-анализатор! Дисбалансите сериозно намаляха и продължават да намаляват. Банковата система е стабилна. Безработицата започва да намалява 6-до 12 месеца след отшумяването на проблемите. Нивата на безработица в цитираните държави се въртят около тези нива вече година, което означава началото на стабилизиране. Няма да е лесно и бързо, но пътят вече е стабилно дъно и след това нагоре... Стига са размахвали плашила пред хората.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 2
diado mrass
преди 11 години
"Истинската криза едва сега започва, а пред нея има дълъг път ...:- http://***.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=ZUbK3B6qZwY
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още