IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Истинската криза в еврозоната едва сега започва

Финансовата криза вече премина в икономическа и проблемите тепърва ще се задълбочават

08:09 | 01.02.13 г. 31
<p>
	Илюстрация: Ройтерс</p>

Илюстрация: Ройтерс

Решени ли са проблемите? За съжаление не. Както научихме още през 2008 и 2009 година, докато финансовата криза може да се разреши лесно, при икономическата нещата са доста по-трудни. А тя едва сега започва.

Има два големи проблема. Периферните държави винаги са били по-неконкурентни спрямо северните си съседи. Освен това като част от кризисните мерки, платени като цена за оставане в еврозоната, те трябваше да съкратят много разходите. А за да станат нещата дори още по-сложни, дори с по-ниските лихви капиталът в периферията си остава доста по-скъп, отколкото в Германия.

Това прави инвестициите в региона по-скъпи.

Резултатът е дълбоки и ускоряващи се рецесии. За еврозоната като цяло дори ЕЦБ очаква свиване с 0,3 на сто за 2013 г. Реалният резултат може и да е по-лош. В повечето от отделните страни ще има големи спадове, тъй като безработицата и бедността се увеличават.

Цифрите вече стават плашещи. В Испания безработицата вече е 26%, в Гърция е 26,8%. Компаниите продължават да закриват работни места и няма изгледи нещата да се подобрят. Прогнозата на МВФ е, че ръстът на БВП в Испания ще е едва 1,7 до 2017 година, което е твърде малко, за да се появят нови работни места.

Така масовата безработица се превръща в нормална за Испания, Италия и Гърция.

Въпросът тогава е колко болка могат да понесат тези общества, преди да кажат „достатъчно“? 30-те години на миналия век – последният случай, когато е имало безработица в подобен порядък, дават известни насоки. В САЩ по време на Голямата депресия безработицата стига 24%.

В Европа, където златният стандарт създаде стабилни курсове точно като обща валута, ситуацията бе по-лоша. В Дания безработицата тогава е била 28 на сто, в Норвегия – 33 на сто. Една по една всички тези държави промениха политиката си. САЩ премахнаха златния стандарт, впоследствие това направиха и други. Просто социалната страна на безработицата вече е била непоносима.

Последната държаваа, която прави това, е Холандия през 1936 година при 32,7 на сто безработица.

Условно нивата на безработица между 28 и 33 на сто са точката на пречупване. Социалните системи и емиграцията по всяка вероятност са допринесли за вдигане на тази граница, но с не чак толкова много. Така че държави като Испания и Гърция са съвсем близо до точката, в която ще се откажат от единната валута.

Освен ако скоро там ситуацията не се промени, те със сигурност ще напуснат.

Когато това стане, на пазарите ще настане бъркотия. Януарските борсови ралита в Европа са нормални – през 11 от последните 15 години акциите са поскъпнали значително в първия месец. Пред угрозата от задълбочаваща се рецесия и все по-голяма съпротива срещу обществената цена на кризата поддържането на тези настроения едва ли ще е лесно.

Забравете, че всичко изглежда спокойно. Истинската криза едва сега започва, а пред нея има дълъг път, завършва анализа си Матю Лин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:50 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

17
rate up comment 2 rate down comment 3
nobel
преди 11 години
От твоите думи струи светлия полъх на Бъдещето. Ще го построите вие това "светло бъдеще"и това си е, па макар и с цената на много жертви. Венсеремос !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 16 rate down comment 2
stoiloff
преди 11 години
A сега едни измислени финансисти, местят едни пари от единия джеб у другия и викат , олеле мале каква печалба само...Честно казано , не намирам разлика между най-добрите комсомолски секретари някога, и най-добрите счетоводителчета измамници сега! Сите са за Белене и Скравена да ги рупат прасетата!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 6 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 11 години
"Лично на мен коментара на bgMan ми е много странен.... Или човекът просто си разсъждава."...Хаха..! От такива едно време ставаха най-добрите комсомолски секретари! Образовани, идейно убедени, непоколебими във вярата си! Какви доклади пишеха само... хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 8 rate down comment 0
toto 2
преди 11 години
Защото е много лесно да се приказва :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 5
nobel
преди 11 години
Лично на мен коментара на bgMan ми е много странен. Това което казва за Нокиа и Пежо - Ситроен от висотата на мениджър на своята компания ли го казва? Да не би в България да има по-добри компании от тези, а аз да не знам? Или човекът просто си разсъждава. Със същия успех аз мога да му кажа, че ако той пробяга 100 метра за 8.2 ще стане световен шампион. Проста работа. Направо не ми е ясно как до сега не се е сетил и не е започнал да тренира.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 10 rate down comment 0
deant
преди 11 години
Много добре го каза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 21 rate down comment 1
nobel
преди 11 години
Това с оцеляването ще става все по-трудна работа. Защото всеки, който умира оставя след себе си замо неплатени дългове и безработни. А това не подобрява положението на тези, които са оцелели ... за сега. Светът се е превърнал в една гора, в която вече има само вълци. Те могат да оцелеят само изяждайки се един - друг, докато остане само един, който накрая ще умре от глад.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 10 rate down comment 0
nobel
преди 11 години
Това днес го чух за пръв път - че намаляващото и застаряващо население на Европа било "решението на проблема". Грешите колега - това е проблем и то много сериозен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 27 rate down comment 0
deant
преди 11 години
Пичове вие не четете статията, или поне четете само това, което ви изнася. Автора пише, че финансовата криза мина и следва икономическа. То вярно, че много хора ползват и двете имена. Аз смятам, че освен икономическа, наближава и политическа криза. Наближават избори, обещани са референдуми, обещани са лесни пари на неработещи хора. Скоро някои несъвместими принципи ще се сблъскат, и това че банките били "стабилни" (все едно пък точно те някога са били нестабилни) няма да има никакво значение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 1
nobel
преди 11 години
Кажете и нещо за еврото - през нощта пак се е вдигнало и това вече не знам какъв връх е. Дали вече не е "опасно високо". Господа инвеститори. Бъдете европатриоти. Продавайте я тази валута, че написаното в статията ще вземе да се окаже вярно!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още