IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

FT: Еврото и търговията ще обезсмислят ЕС

Предимствата от членството в съюза са все по-незначителни заради задълбочаващата се интеграция в еврозоната и перспективата за свободна търговска зона със САЩ

08:15 | 29.01.13 г. 44
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Британският премиер Дейвид Камерън. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Британският премиер Дейвид Камерън. Снимка: Ройтерс

Най-важното следствие от свободната търговска зона няма да е премахването на митата. Те така или иначе не са много високи. По-важното е, че продукти, които са регулирани според едното законодателство, ще могат да се търгуват свободно в цялата зона без нови регулаторни пречки.

Изпълнението на такъв договор няма да е лесно. Не е ясно дали европейците например ще позволят вноса на генно модифицирани организми. Геостратегическият и икономически интерес за създаването на единен трансатлантически съюз обаче най-вероятно ще надделее.

В момент, когато много наблюдатели предричат залеза на глобалната хегемония на САЩ, двете най-големи световни икономики ще се обединят, за да създадат де факто единна икономическа зона, произвеждаща 50% от световния брутен вътрешен продукт (БВП).

Дори Великобритания да е извън ЕС тя без съмнение ще е член на подобна зона. Така че не е необходимо да се притесняваме за това, че страната може да изпадне в търговска изолация. Във всеки случай, дори ако трансатлантическата свободна търговска зона не е факт през 2020 г., Великобритания ще остане част от Европейската икономическа общност (ЕИО).

Причината за един подобен по-малко обвързващ съюз са притесненията за загуба на политически суверенитет. Ако сте извън ЕС, но в ЕИО, нямате глас при определянето на политиката в единния пазар. Ето защо Норвегия и Исландия трябва да се съгласяват с решенията на ЕС.

Това разбира се би било неприемливо за Великобритания. И все пак този аргумент зависи от начина, по който Лондон ще договори условията за напускането си. Параграф 50 на Договора за ЕС предоставя тази възможност.

Предимствата от членството в ЕС без участие в еврозоната са все по-незначителни на фона на задълбочаващата се интеграция във валутния съюз и перспективата за свободна трансатлантическа зона. Ако дадена страна е напълно убедена, че никога няма да се присъедини към еврозоната, наистина няма особен смисъл да остава член на ЕС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:13 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 3 rate down comment 1
deant
преди 11 години
Аз държа ако има Европейски единен пазар, стоките от далечния изток да влизат С ОСОБЕНО ГОЛЕМИ МИТА. Иначе за какво е този единен пазар. Дай да го разтурим и да направим СВЕТОВЕН такъв.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 0
deant
преди 11 години
"люшкаме от бум до фалит"Ирландия, Португалия, Гърция, Испания, Италия, Кипър - бум-фалит? Ти сам го каза: добър способ за контрол на някой видове продукция. В чия полза обаче? Очевадно е, че нито има полза за повечето държави, нито има особена стабилност. Според данни изложени тук в Инвестор, търговската ни дейност със страните от останалия свят се е повишила в сравние с тази за ЕС, каито сме член. Всъщност няма нужда от политически заложени квоти, защото страните сами знаят от кое имат нужда и знаят как и с кого да се договорят за да го получат. Квотите са от едно време от миналия век.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 1
Боян
преди 11 години
Ако не бяхме в ЕС предполагам си мислиш, че щяхме да изнасяме колкото си пожелаем? Виж как е с Русия? А квотите са много добър способ за контрол на някой видове продукция, едно от най-важните неща е да има стабилност не да се люшкаме от бум до фалит постоянно в различни региони.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 1
nobel
преди 11 години
Обзема ме тиха радост като чета какви предимства ни дава членството в ЕС и достъпът до европейските пазари. И безкрайно съжаление, към горките китайци, които нямат никакъв достъп до това неземно благо. Така ми се иска да си купя нещо китайско в магазина или да се повозя на корейска кола, дори да е такси, ама няма как да се случи. За тях - нещастните европейският пазар е затворен. Къде ли си продават стоките?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 3
deant
преди 11 години
И още нещо, някой от вас да помни избори за членове на Европейската Комисия? Не ЕП - защото ЕП е нещо като нищо -решенията са му препоръчителни, а в самия него няма уникална опозиция ( в истинския смисъл на думата) - там има само една идея, което го прави повече като симпозиум (или пътуващ цирк, както му викат някой заради невероятното количество пари което харчи всеки ден за да води заседания из цяла европа). Кое от нещата, които казвам не е факт?? (старая се да говоря само с факти)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 5
deant
преди 11 години
Значи Европа ни защитава нас, а? Затова едно от условията беше да затворим половината си реактори. Друго условие е задължително да правим и изкупуваме зелена енергия. Отворените граници действат страхотно, първо като цунами се изляха невероятен брой огромни компании, които унищожиха малкия и дребен бизнес, задушиха земеделието и животновъдството с огромни вълни от регулации и бюрокрации. Егати защитата. Огледай Британия ПО-ДОБРО, те са НЕТЕН донор на средства в ЕС!!! Само заради отказа си да прехвърлят цялата влас на Брюксел биват мачкани и обвинявани. Всъщност Британия получава МНОГО по-малко от нас от ЕС, но получава 75% от законите си от ЕС, това ги дразни и аз напълно ги разбирам!!! Една от основните тези в дебата за ЕС е, че Британците искат всяка държава да запази 100% от законодателната власт в собствените си парламенти. Не всички държави са като България с продажни политици. И ако пък е вярно обратното, тогава какви са тея в Брюксел??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 0
d333
преди 11 години
Бояне, а защо ония от Брюксел ни налагат квоти за износ на някои стоки в другите европейски страни? Какво ги притеснява, а? :-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 1
d333
преди 11 години
Бояне, а защо ония от Брюксел ни налагат квоти за износ на някои стоки в другите европейски страни? Какво ги притеснява, а? :-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 2
FNM
преди 11 години
Ами да се махат. Вече се оформят няколко световни центъра на влияние и власт и ако Европа иска да бъде един от тях, трябва да се обедини в една конфедерална държава, иначе винаги ще е зависима от ветровете...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 4
Боян
преди 11 години
И кое му е абсурдното да се решава от Брюксел? Поне така имаме някакъв шанс да си защитим интересите, ако не ни защитава Брюксел кой ще ни защити я да чуем? За малка държава като нас няма друг шанс. Истината е такава че Великобритания не иска да дава нищо на Европа иска само да взема, но без да си делегира никакви правомощия на Брюксел, все пак са пионка на САЩ. Ако бяха Европейци щяха да работят за общото благо, но те не са, те са просто слуги на САЩ нищо повече, ако не са САЩ да им изкупуват дълга досега да са банкрутирали отдавна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още