fallback

Централните банки преосмислят политиките си

Монетарните власти се отърсиха от сляпата си отдаденост на инфлационната стабилност и дават приоритет на растежа

15:09 | 21.12.12 г. 30
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Марк Карни, управителят на Канадската централна банка, който скоро ще оглави Английската централна банка. Снимка: Ройтерс

Едва доловима промяна в политиката на централните банки настъпва с новото поколение банкери, опитващи се да подсигурят възстановяването на икономиката, загърбвайки старата догма за ниска инфлация на всяка цена, пише Ройтерс. 

Марк Карни, управителят на Канадската централна банка (КЦБ), който скоро ще оглави Английската централна банка (АЦБ) може и да не е имал намерение да предизвика толкова ожесточен дебат с коментара си за степента, в която централните банки трябва да обръщат внимание на инфлацията. С речта си за гъвкавия подход на КЦБ при гарантирането на ценовата стабилност и други алтернативни политики обаче той постигна точно това.

В рамките на два дни британският финансов министър, двама високопоставени представители на Английската централна банка (АЦБ) и много икономисти изказаха предположения, какво Карни е имал предвид за бъдещата монетарна политика на Острова.

Бурната реакция отразява напрежението около промяната на политиката на редица водещи централни банки вследствие на икономическата криза.

Управители на централни банки от САЩ до Япония облекчиха заложените инфлационни цели и сега отделят по-голямо внимание на икономическия растеж, въпреки че това не влиза официално в мандата им.

„Централните банкери се отърсиха от сляпата си отдаденост към инфлационната стабилност“, изтъква Карл Таненбаум, бивш представител на Федералния резерв (Фед), който сега е главен икономист на Northern Trust.

Никой централен банкер обаче не би допуснал рязък инфлационен скок, за да се справи с безработицата или да подкрепи растежа.

Централните банкери отхвърлят някои от по-радикалните ориентири за постигане на икономическите цели, преди всичко определянето на цел за номиналния брутен вътрешен продукт - реалният БВП плюс инфлацията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:29 | 14.09.22 г.
fallback