Второ, рецесията в еврозоната вече я застига. Икономики като италианската и испанската ще останат в рецесия за продължителен период. Италианската икономика се свива с 2% през тази година, а испанската – с 1,4%. Френската икономика е в стагнация. Така че не само търсенето на 60% от германския износ, което идва от останалия свят, ще затъне, но и онези 40%, които заминават за еврозоната, ще пострадат.
Наистина, вътрешното търсене може да поеме част от очертаващия се луфт. Но Германия никога не разви онзи тип икономика с кредитни карти, която позволи например на САЩ да се измъкнат от спада в световното търсене. Ако износът страда, доста невероятно е германските потребители да се явят като спасителен отряд.
Правителството също няма да го направи. Въпреки всичко, което може и да сте прочели, дългът на германското правителство е висок. На ниво от 82% от брутния вътрешен продукт той може да не е висок колкото италианския, но е сравним с този на Великобритания и е по-висок от испанския. Това не оставя никакво пространство за големи стимули от страна на държавата.
Трето, падежът на сметките за дълговата криза в еврозоната настъпва. До момента Германия не похарчи на практика и едно евро – само безкрайни поредици от съобщения и обещания.
Всъщност тя реализира печалба от средствата, които бяха използвани в спасителните програми за страните от периферията на еврозоната. За германското правителство заемането на средства от пазарите ставаше при по-ниски ставки, отколкото то изискваше от гръцкото и ирландското правителства като лихва по отпуснатите им заеми.
Това обаче не може да продължава. Рано или късно ще се наложи гръцкият дълг да бъде отписан, както и по-голямата част от италианския и испанския. Сметката ще бъде представена на Германия – или пряко по баланса на правителството, или в балансите на банките, които ще трябва на свой ред да бъдат спасявани. Това ще доведе до взрив на задълженията в период, когато икономиката се смъква в рецесия, и може дори да наложи орязване на правителствените разходи.
Инвеститорите ще видят в това ясно послание. Докато част от основните европейски борси като италианската и испанската изглеждат относително подценени, докато не бъдат преодолени политическите проблеми, германските активи изглеждат прекалени скъпи. Индексът DAX ще се срине, а цените на германските държавни облигации ще се понижат рязко, тъй като германските задължения стават очевидни.
Така че кой е големият залог сега? Германия, заключава Матю Лин.
преди 11 години Абсолютно точен анализ. Отнася се за след 5 години. Икономиката е инерционна система. Просто да слезете всички на земята. Всички развити страни си приличат по това, че имат ниска раждаемост. Да, но и другите вече имат такава и те ще се развият и ще си произвеждат германски стоки. Защо да ги внасят? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години И като се събудил авторът, потен, потен, а двата пръста в контакта... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години веста за смъртта на германия не е ли малко преждевремена отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Малии Меркел сигурно обмисля самоубийство след като е прочела тази статия която е написана от поредния с кристално кълбо. Трябваше да напише и още една за великата Американска икономика и нейното светло бъдеще и още по-светлото на долара. Аз ще ви помогна да направите правилния избор купувайте долари не трябва да се допуска обезценка на долара и вярата в него трябва да е безгранична. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Голяма заблуда.Германия 2015 ще е на първичен и вторичен излишък. Дотогава се финансира на 0.6-0.9% ефективна лихва и икономисва по 60-70 милиарда годишно само от лихви, заради стабилните дцк-та, които предлага.Германия инвестира задължително над 3% от гдп-то си в научна и развойна дейност и това не е про или антициклична дейност, а продължаваща вече 40 години програма. Това, заедно със синдикалния отказ от високо заплащане на труда им гарантира най-ефективния труд на света. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години не отговор Сигнализирай за неуместен коментар