IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Наближава ли краят на германското икономическо чудо?

Има основания да се смята, че Германия ще бъде засегната от нещо повече от цикличен спад, пише Матю Лин за MarketWatch

15:00 | 19.12.12 г. 21
Автор - снимка
Редактор
Наближава ли краят на германското икономическо чудо?

Второ, рецесията в еврозоната вече я застига. Икономики като италианската и испанската ще останат в рецесия за продължителен период. Италианската икономика се свива с 2% през тази година, а испанската – с 1,4%. Френската икономика е в стагнация. Така че не само търсенето на 60% от германския износ, което идва от останалия свят, ще затъне, но и онези 40%, които заминават за еврозоната, ще пострадат.

Наистина, вътрешното търсене може да поеме част от очертаващия се луфт. Но Германия никога не разви онзи тип икономика с кредитни карти, която позволи например на САЩ да се измъкнат от спада в световното търсене. Ако износът страда, доста невероятно е германските потребители да се явят като спасителен отряд.

Правителството също няма да го направи. Въпреки всичко, което може и да сте прочели, дългът на германското правителство е висок. На ниво от 82% от брутния вътрешен продукт той може да не е висок колкото италианския, но е сравним с този на Великобритания и е по-висок от испанския. Това не оставя никакво пространство за големи стимули от страна на държавата.

Трето, падежът на сметките за дълговата криза в еврозоната настъпва. До момента Германия не похарчи на практика и едно евро – само безкрайни поредици от съобщения и обещания.

Всъщност тя реализира печалба от средствата, които бяха използвани в спасителните програми за страните от периферията на еврозоната. За германското правителство заемането на средства от пазарите ставаше при по-ниски ставки, отколкото то изискваше от гръцкото и ирландското правителства като лихва по отпуснатите им заеми.

Това обаче не може да продължава. Рано или късно ще се наложи гръцкият дълг да бъде отписан, както и по-голямата част от италианския и испанския. Сметката ще бъде представена на Германия – или пряко по баланса на правителството, или в балансите на банките, които ще трябва на свой ред да бъдат спасявани. Това ще доведе до взрив на задълженията в период, когато икономиката се смъква в рецесия, и може дори да наложи орязване на правителствените разходи.

Инвеститорите ще видят в това ясно послание. Докато част от основните европейски борси като италианската и испанската изглеждат относително подценени, докато не бъдат преодолени политическите проблеми, германските активи изглеждат прекалени скъпи. Индексът DAX ще се срине, а цените на германските държавни облигации ще се понижат рязко, тъй като германските задължения стават очевидни.

Така че кой е големият залог сега? Германия, заключава Матю Лин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:12 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

16
rate up comment 2 rate down comment 0
STRAHO
преди 11 години
".........при това без ОБЛАГИТЕ от ЕВТИНАТА работна ръка при всички спънки от високите СОЦИАЛНИ разходи и относително краткият работен ден. ........."Без коментар. Германия !!! Ако ние се оплакваме и оправдаваме развитието си, с това че сме малка държава и сме притискани във външната си политика, то какво да кажат те когато почти целия свят е бил срещу тях и толкова пъти "възкръсват" от нищото!? :) ....Просто трябва да се погледне как е изградено обществото им. Каква е ЦЕННОСТНАТА система на германеца. Който има близки хора, родени и ВЪЗПИТАНИ там знае, че няма нищо чудно в успехите им през годините. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 7 rate down comment 1
coolio
преди 11 години
H&M не е немска марка, а шведска. Освен това дрехите се шият от нискокачествени памуци, най-често ГМО сортове в Индия, Китай, Пакистан, боите не са особено тествани за ефектите им върху тялото и тн и тн
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 17 rate down comment 1
Батко Ванко
преди 11 години
Немската икономика е като птицата ФЕНИКС ! Винаги ще оцелява! Това е държава,която уважава поданиците си и се грижи за техния просперитет ! Най-социалната държава в Света,със задължителен достъп до ОБРАЗОВАНИЕ за всички деца-без изключение!!! Училището намира талантите на децата,което след време гарантира работните им места в икономиката! Бъдещето и оцеляването на всяка нация е в ръцете на УЧИЛИЩЕТО !!! А немското училище е много силно,затова и държавата Германия е такава !?? Веднага се сещам за нашето "ОБРАЗОВАНИЕ" и ми става мъчно за село !!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 10 rate down comment 4
pecan
преди 11 години
тези дни бях в един мол в Денвър щата Колорадо .да тук има обувки на прада по 800$ костюми хуго бос по около 1000$ но аз като по *** си купих якенце и панталон и ризка за по малко от 100$ в H&M.Това е германската икономика прави всичко и го продава на добри цени.И аз искам да произвеждам фолцваген но нещо не ми се отдава.изводите си ги правете сами:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 14 rate down comment 1
Pyramid
преди 11 години
Нека не бъда разбиран превратно: Икономически потресения всеки може да преживее. Въпросът е с какво ще се явят "на тепиха" и дори след като пострадат, с какво ще си тръгнат. Това да си бит е, по-скоро, психологическо, отколкото физическо понятие. Здравата физика, за да се възроди, се нуждае само от рефреш на софтуера но, скапани инфраструктура, образование, материална аза и т.н. дори с допинг...сещате се. Може да си много надъхан но, нямаш ли мускули, шампион не се става.Нещо такова.Накратко, ако залагах, бих заложил за Германия с/у почти всички останали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 12 rate down comment 1
Pyramid
преди 11 години
Германия печели с прагматизъм и далновидност: Защо й е на всяка цена да прави градове, които да "изземват функциите на финансови столици" при положение, че вдига средното ниво в страната над средното в Оединеното кралство? Умни са: ползват готови, състояли се пазари но, продават СВОИ стоки. Нека ингилизите си правят пазара и да му се радват но, без немското присъствие, той олеква. Няма значение, искат или не от Острова да признаят това, фактите са си факти. Изглежда, немците осъзнават виртуалността на парите и /едни от малкото нации/ я уравновесяват с реалния производствен сектор. Следователно, немската икономика е "чудо" за спекулантите и, дори и да претърпи някакво свиване, общата й кондиция ще остане впечатляваща. Освен това, и Африка е пазар, и Латинска Америка, и арабският свят...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 15
trendline
преди 11 години
Време е Германия да си плати гяволъка.Много пачки направиха немците с тази еврозона и ЕС на гърба на останалите.Най ме кефи Гърция. Така добре си изиграха картите че няма накъде. Европа им изсипа толкова пари от 70-те , почти да вчера. На всички им беше ясно че тези пари нямат връщане. Но пък риска да завие към СССР и Русия и да настанят ракети по островите, под носа на Запада беше кошмара на Запада.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 6
Vesko94
преди 11 години
Няма безгранични неща, мощта на Германия няма да е вечна ако продължи да хвърля пари на вятъра. Интересното е, че въпреки доброто икономическо състояние на страната няма германски град в последните години, който да изземе финансовите функции на Лондон. Редица компании от цял свят откриват свои филиали в британската столица.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 14 rate down comment 0
IQ96
преди 11 години
"Но Германия никога не разви онзи тип икономика с кредитни карти, която позволи например на САЩ да се измъкнат от спада в световното търсене." Алилуя и слава богу! Германците знаят и 2 и 200 (както и швейцарците и австрийците,а и северните европейци) и не са заблудени и облъчени потребители като "средния" янки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 14 rate down comment 1
hellwitch
преди 11 години
Основната грешка в този анализ е, че ще се наложи да Германия да отписва дългове. Посоката е еврото да поевтинее(ЕЦБ здраво "печата" последната година) и така дълговете да бъдат намалени до устойчиви нива. Германия не иска да си вземе дадените заеми, а да ги поддържа. Те са основен лост за политически натиск към другите страни.Пример е Испания - тях не могат да ги "натискат" да бъдат спасени просто защото публичните дългове въобще не са чак толкова много. Да испанците имат бая непродаваем бетон, но той ще бъде абсорбиран за 5-6г. без външна помощ.А немците са доста добре защото изнасят скъпи и високо технологични продукти с голяма добавена с-ст, а внасят евтина храна. А храната е евтина защото вече е субсидирана през програмите на ЕС. А германски стоки не може лесно да си произведеш поради необходимостта от огромни вложения в наука за тях. А другите стани не ги правят и не могат да си позволят да ги правят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още