IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо Индия ще измести Китай като двигател на глобалната икономика

Няколкото столетия британско колониално господство оставиха на Индия в наследство работеща демокрация, изтъква Гари Шилинг

09:26 | 18.12.12 г. 22
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Калкута. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Калкута. Снимка: Ройтерс

Няколкото столетия британско колониално господство остави на Индия в наследство работеща демокрация и парламентарно управление. Както в САЩ индийските институции са много добре приспособени за управлението на една толкова голяма и религиозно многолика страна, където действията на централното правителство са ограничени от все по-силната регионална власт и слабите политически коалиции.

Китай от друга страна продължава да бъде управляван от комунистическата династия на Мао, която в много отношения прилича на династиите, управлявали Китай през последните 3 хил. години.

Британците също така оставиха на Индия добре развита железопътна система, която позволява сравнително лесното придвижване на хора и стоки през субконтинента.

За разлика от Индия, на китайските селяни, решили да се преселят в големите градове, може да не им бъде позволено свободно да направят това.

И разбира се, британците подариха на Индия английския език – изключително полезен в съвременния глобализиран свят и служещ като обединяваща сила в страна със стотици езици и диалекти.

Индия е наследила и британската правна система - коренно различна от тази, която се практикува в доминираните от партията съдилища на Китай.

Индия е и дом на голям брой високотехнологични компании като Tata Group, които са конкурентоспособни на глобалната сцена.

В същото време Китай е обременен от контролираните от правителството банки и останалите неефективни държавни предприятия, които създават една четвърт от работните места в страната.

Все повече щатски и европейски компании изнасят обслужващия си персонал и дори юридическите си отдели в Индия. Аутсорсингът в Индия генерира годишни проходи от над 69 млрд. долара и представлява една четвърт от общия индийски износ

Ниските заплати в Индия наред с разпространението на английския език предлагат отлични условия за развитието на кол центрове.

Друго предимство, което обаче важи както за Индия, така и за Китай, е появата на все по-влиятелна средна класа. По данни на PricewaterhouseCoopers LLP през 2010 г. 470 млн. индийци, или 38% от населението, са разполагали с годишен доход от между 1000 и 4000 долара – достатъчно, за да се наблюдава ръст на потреблението на луксозни стоки. Броят на потребителите с подобни доходи се очаква да скочи до 570 млн. за десетилетие, а общият им доход да достигне 1 трлн. долара.

Индия също така има и сравнително независима централна банка, докато централната банка в Пекин е функция на държавата.

Не на последно място трябва да бъде спомената и изключително активната и независима индийска преса, която рязко контрастира с контролираната от Китай пропагандна машина.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:30 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Услугата коментари е временно недостъпна. Извиняваме се за неудобството.
Финанси виж още